Erzurum Haber

Darbe yakındır demişler

Darbe yakındır demişler
436 Kez
01 Mart 2013 - 10:40

28 Şubat döneminde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Şükrü Kartepe, “Eşimle katıldığım bir toplantıda o dönemin paşalarından biri eşimin yanına gelerek, ‘darbe yakındır, Tayyip’i de asacağız, Melih’i de asacağız’ demiş’ diye konuştu.

Bizim Çocuklar Platformu, 28 Şubat’ın yıl dönümünde ”İstanbul Üniversitesi 28 Şubat İle Yüzleşiyor” konulu konferans düzenledi.
Konferansa konuşmacı olarak Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanı Şükrü Karatepe ve Yazar Abdurrahman Dilipak katıldı.

Konferansta ilk sözü alan Şükrü Karatepe, döneme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Kendi belediye başkanlığı döneminde yaşadıklarını ve 28 Şubat sürecinin kendi dönemine etkilerini anılarıyla anlatan Karatepe, “O dönemin aktörleri, kendileri dışındakilere yabancı ve bu topraklara ait olmayan insanlar gözüyle baktılar. 28 Şubat’ta askerler direkt olarak belediyeye yazı göndererek talepte bulunuyorlardı. Kayseri’de o dönemde konut alanında yapılan binalar askeri birimler tarafından yazılan yazılarla yıktırılmak istendi” dedi.

Birçok üst düzey bürokratın da hazır bulunduğu bir toplantıda yaşananları da anlatan Karatepe, “Toplantıda hanımlar kendi konularını konuşuyor, erkekler de siyaset futbol falan konuşuyor. Bir süre sonra eşim el işaretiyle beni çağırdı. Yüzü bozulmuştu. Yanına gittim,’gidelim buradan’ dedi. Ne olduğunu sordum, dedi ki ‘bu paşa buraya kadar geldi dedi ki, ‘darbe yakın, darbe yapacağız, Tayyip’i de, Melih‘i de asacağız.’ O zaman Sayın Başbakanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Melih Bey de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanıydı. Ben, ‘o içiyor kafayı buldu, bırak’ dedim. ‘Yok, bu daha önce de iki kere daha aynı şeyi söyledi’ dedi” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Yazar Abdurrahman Dilipak da kıyafet özgürlüğü konusunda insanların bir tavır geliştirmesi gerektiğini aksi halde başarılı olunamayacağını söyledi. Kravata karşı olmadığını belirten Dilipak, ancak şapka giyme kanunu olduğu sürece bu şekilde giyineceğim. Bu benim bir tepkimdir. Bunu bir direniş ahlakı geliştirmeniz için anlatıyorum, yoksa kazanamazsınız” dedi. Dilipak ayrıca, darbelerin insan zihnine yönelik olduğunu belirterek, darbecilerin de dünya haritaları gibi insanların zihinlerini değiştirdiğini sözlerine ekledi.
Konferansta ayrıca 28 Şubat’ta iş dünyası, medya, siyasi iklim ve dönemin simgesi haline gelen ikna odaları da konuşuldu.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA KAZA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA KAZA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA KAZA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA KAZA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TEKKE Mİ SAĞLAM MI?

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.