Erzurum Haber - 02 Haziran 2020, Salı

Cinisli: Erzurum Belediyesine Kayyum Atansın

28 Eylül 2019, 15:23
Cinisli: Erzurum Belediyesine Kayyum Atansın

Erzurum/zirve2000 İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, düzenlediği basın toplantısında doğalgaz fiyatlarına yapılan zamları gündeme getirdi. Kayyum atanması için illa terör bağlantısı olmasının gerekmediğini belirten Cinisli, büyükşehir belediyesine de kayyum atanmasını istedi.

Manolya BULUT-PUSULA
Basınla bir araya gelen İYİ Parti Erzurum İl Başkanlığı yönetimi ve Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, kentin problemlerini gündeme getirdi. Toplantıda doğalgaz fiyatlarına yapılan zamları eleştiren Cinisli, kayyum atamalarına ilişkin de eleştirilerde bulundu.
Tarımla bağ kalmamış

Erzurum halkının tarım ve hayvancılıkla bağının zayıfladığını söyleyen Cinisli, “Erzurum’u tarım ve hayvancılık kenti olarak biliyorum. Fakat son zamanlarda öyle olmadığını görüyorum. Sosyal medyadan paylaşımlar yapıyoruz. Bazı paylaşımlarım çok ilgi görüyor. Fakat tarım ve hayvancılıkla ilgili paylaştıklarım hiç ilgi görmüyor. Erzurum’da bununla ilgili bir bağ kalmamış. Halkımız ya bundan ümidini kesmiş ya da gününü geçirmek için yapıyor. Hâlbuki Erzurum gibi özellikle hayvancılıkta merkez olabilecek bir ilin hayalleri olması lazım. Projelerinin çok daha farklı olması lazım. Köy nüfusu Türkiye ortalamasında yüzde 19’a düşmüş, buna mukabil katkısı yüzde 4-5 oranında. Fransız köy nüfusunun genel nüfusa ortalaması yüzde 4, fakat katkısı yüzde 20. Verimlilik çok düşük. Geleneklerle bile tarım ve hayvancılık yapılmaz hale gelmiş. Buradaki, zenginliği hepimiz biliyoruz. Bunu düzeltmek, rehabilite etmek lazım” ifadelerini kullandı.

Erzurum Belediyesine Kayyum atansın
Bir belediyeye kayyum atanması için terör bağlantısı olması gerekmediğini belirten Cinisli, “Geçtiğimiz günlerde bazı şehirlerimize kayyumlar atandı. Haklı sebepleri vardır muhakkak, hiçbir şey sebepsiz olmaz. Fakat kayyum atanması için illa ki terör bağlantısı olması gerekmiyor belediyelerin. Farklı sebepler de var. Eğer bir belediye kötü yönetiliyorsa, borçlar artık boğazı da geçmişse, şehre hizmet etme imkânı kalmamış ve şehir feryat figansa, ödemeler yapılamıyorsa, ruhsat verilemez hale gelinmişse burada bir terslik var demek ki. Her derde çare olmaya çalışan sayın valimiz düzeltmeyecek herhalde. Valinin görevi büyük oranda oy almış siyasetçilerin açıklarını kapatmak değil. Sayın valimizi de rahat bıraksınlar.Bu benim şahsi kanaatim şuan da Türkiye’de kayyum atanacak dördüncü şehir Erzurum’dur” diye konuştu.

Hava kirliliği artacak
Son dönemde doğalgaz fiyatlarına yapılan zamları da eleştiren Cinisli şunları konuştu: “Doğalgaz fiyatları inanılmaz rakamlara ulaştı. Kalkınma Başkanlığı’nda istişare ederken konu doğalgaz fiyatlarına ve konu Erzurum’a geldi. Bununla ilgili bir kanun teklifi verdiğim ve parti içinde bile bölgesel avantaj sağlar endişesiyle bir dirençle karşılaştım. Tam aksine bölgesel eşitlik için biz bu kanun teklifini verdik. Antalya’daki doğalgaz yakanın yaktığı miktar ile Erzurum’da yakılan aynı mı? Doğalgaz yakmaya başlayınca vatandaşlarımızın düşeceği durumu aklıma bile getirmek istemiyorum. Muhtemelen pek çoğumuz kullanmayacak ve hava kirliliği artacak. Geçtiğimiz 2018 yılında 684 hemşerimiz akciğer kanseri ve akciğer hastalıklarından vefat etti. Biz öldürdük onları. Bu da kader ama göz göre göre insanları neden öldürüyoruz? Kışın dağdan şehir görünmüyor.”

Cinisli: Erzurum Belediyesine Kayyum Atansın Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*