Erzurum Haber - 05 Haziran 2020, Cuma

Cimilli ve Polat’tan tepki

15 Mayıs 2020, 17:12
Cimilli ve Polat’tan tepki

TFF’nin ligleri oynatma kararı almasının ardından çalışmalara başlayan Erzurumspor’da 11 ismin testleri pozitif çıktı. Erzurumspor’un eski başkanları, “Bu süreçte futbol oynatmak saçmalık, liginiz batsın” diye federasyona tepki gösterdi. Efsane Başkan Cemal Polat ise, “İnsanların öldüğü ortamda TFF sahtekârlık yapıyor. Bir formülünü bulup ligleri tescil edecekler. Yoksa o koltukta oturmayacaklar” dedi.

Nurullah PALA/PUSULA

TFF 1. Lig ekiplerinden BB Erzurumspor’da 4’ü futbolcu olmak üzere toplam 11 kişide Covid-19 testi pozitif çıktı. Hastaneye kaldırılan Mavi-beyazlılar gözlem altında tutulurken, şüpheli olan diğer 12 kişinin testleri negatif çıktı. Erzurumspor’da yapılan testlerin pozitif çıkması mavi beyazlı camiada şok etkisi yaptı.

Erzurumspor’un unutulmaz başkanlarından biri olan İş İnsanı Hamza Cimilli, Türkiye Futbol Federasyonu’na tepki gösterdi.

Sorumsuzlar

Erzurumspor’un kulüp tesislerinde 8 Mayıs’ta bir araya gelmesinden sonra pozitif vakaların yaşandığına dikkat çeken Hamza Cimilli, “TFF’nin bu ortamda maç oynatma kararı tamamen saçmalık. Bu virüsün çok çabuk yayıldığı bir ortam, futbol temas oyunu. Taraftarlarla iç içe olan bir spor dalı, bu ortamda futbol oynatılmamalı. İnsan sağlığından önemli hiçbir şey yok. TFF ısrarla liglerin oynanması için bastırıyor. Lig insan sağlından daha mı önemli? Liginiz batsın” dedi.

Koronavirüs sürecinde sosyal mesafeye uymayan, maske takmayan ve işi olmadığı halde evden çıkanlara da sert tepki gösteren Başkan Cimilli, “İnsanlar, Koronavürüs tehlikesine aldırış etmiyor. Erzurum’da insanlar kolkola, el ele bir arada gezmeye devam ediyorlar. Devletimiz, Hükümet ve Sağlık Bakanımız Koronavirüsle ilgili ciddi mücadele veriyor. Allah devletimize zeval vermesin, vatandaşı mağdur etmemek için gayret gösterilen bir ortamda insanlara virüs bulaştırmak vebaldir. Erzurumspor’a da dışarından birinin bu virüsü bulaştırdığı konuşuluyor. Bugün 11 kişi hastanede, 12 kişi karantinada. Ama bu 400-500 kişiyi etkileyecek. Bu nedenle TFF’nin bu sezon bu ligi oynatmaması ve tescil etmesinden başka çare yok” diye konuştu.

TFF Sahtekârlık yapıyor

Erzurumspor’u 30 yıl sonra Süper Lige çıkaran Başkan olarak tarihe geçen ve efsane başkan olarak adlandırılan Cemal Polat ise futbolun temaslı bir oyun olduğunu belirterek, “Bugün Erzurumspor’da üç antrenman sonunda 11 pozitif vaka çıkıyorsa, yarın maçlarda sonuç nasıl olur merak konusu. Liglerin kalan bölümü oynandığında 300-400 maç oynanacak. Bu karşılaşmalarda bir stoper, santrforla bir çok kez karşı karşıya gelecek. İkili mücadele olacak. Kafa topuna çıkacaklar. O zaman onlarca vaka ortaya çıkacak. Koronavirüs’ten insanların öldüğü bu ortamda TFF sahtekarlık yapıyor. Varsayalım Erzurumspor karantina sürecinden çıktı. On günde bu takım nasıl maç oynayacak duruma gelecek? On günlük çalışma ile lig mi oynanır” dedi.

Futbol oynatmak cinayettir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulunun, insanları her gün uyardığına dikkat çeken Başkan Polat, “ Bu ortamda TFF bir formülünü bulacak ve bu ligleri tescil edecek. Koronavirüs salgının devam ettiği bu ortamda futbol oynatmak cinayettir. TFF o cinayeti işlemesin. Allah korusun yarın futbol sahasında bir kişi Koronavirüsten hayatını kaybederse, yerin altında bile o günahı ve vebali işleyenler yerlerinde rahat yatamazlar. İnsanlarda onları yerin altında rahat bırakmazlar” diye konuştu.

İnsan sağlığı şampiyonluktan daha önemli

Erzurumspor’un efsane başkanı Cemal Polat, karar verme işinin liderlik gerektiren bir durum olduğunun da altını çizerek, “Liderlik işte bugünlerde ortaya çıkar. TFF bu ligleri tescil etmek zorundadır. Eğer bu kararı veremeyeceklerse o zaman o koltukta oturmayacaklar. Olayın ekonomik yönünden bahsediliyor. Yayıncı kuruluşun parayı ödemeyeceği konuşuluyor. Yayıncı kuruluştan para alınacak diye bile bile sağlık cinayeti de işlenmemeli. Bugün Erzurumspor’da, Beşiktaş’ta Fenerbahçe’de pozitif vakalar var. Yarın başka takımların testlerinde pozitif vakaların çıkmayacağını kim garanti edebilir? 3. Ligi, BAL ligini sen nasıl oynatacaksın? Yayıncı kuruluştan para gelecek diye onca insanın hayatını tehlikeye atamazsın. İnsan sağlığı şampiyonluktan daha önemli. TFF bir vicdanı karar vermek zorunda. Belki vereceği kararlar karşısında bazıları memnun olacak bazıları olmayacak, ama tescil kararı çıkarsa en azından sağlık anlamında yaşanacak vakaların önüne geçmiş olur. Eğer konu tamamen ekonomik odaklı ise Allah TFF’ye akıl fikir versin. Eğer aklıselim insanlarsa ve samimiyseler önce İnsan hayatı derler ve liglerin geri kalan bölümünü oynatmazlar” ifadelerini kullandı.

Önce Fatih Terim itiraz etmeli

Koronavirüs salgının ilk günlerinde Beşiktaş ile oynanan maçtan sonra Fatih Terim’in yaptığı açıklamaları hatırlatan Polat, “Fatih Terim, puan kaybedince sağlıktan bahsetti. ‘Kimi Şampiyon ilan edecekseniz edin’ dedi. Sonra kendisi Koronavirüse yakalandı. Öncelikle liglerin oynanmaması için Fatih Terim’in, Adurrahim Albayrak’ın ve Galatasaray kulübünün itiraz etmesi gerekir. O gün puan kaybettikleri için ağladılar ama bugün süt dökmüş kedi gibi kenardan izliyorlar. Bu ortamda sesleri çıkmıyorsa o zaman menfaat peşindeler” şeklinde konuştu.

Dün gece çok dramatik bir olay yaşadık”

Kulüp Başkanı Hüseyin Üneş ise Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) liglerin 12 Haziran’da başlayacağını açıklamasından sonra takımın cuma günü toplanarak çalışmalara başladığını söyledi. 8 Mayıs Cuma günü başta futbolcular olmak üzere kulübün tüm çalışanlarına uygulanan testin negatif çıktığını belirten Üneş, “Testler sonrasında çalışmalara başladık. Testler negatif çıktığı için biz rahattık. Ancak Sağlık Müdürlüğü ve Kulüp Müdürümüzün raporları doğrultusunda ikinci bir test yapılmasına karar verdik. Çünkü futbolcularımız Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden geliyordu, 6 gün sonra ikini testin önemli olduğu söylendi. Raporlar doğrultusunda dün gün içerisinde ikinci kez test yapıldı. 83 kişiye yapılan testin sonuçları dün akşam 20.30 sıralarında açıklandı. Gelen sonuçlara göre 11 pozitif sonuç vardı. 12 de sarı diye adlandırılan tam net olmayan sonuç vardı. İçimiz biraz rahatladı. Bundan sonra üçüncü testler yapılacak. Bugün itibariyle 4 futbolcumuz 2 yardımcı antrenör, bir kulüp şoförü bir idari bölümdeki arkadaş olmak üzere 11 kişinin testi pozitif çıktı. Kulübü dezenfekte ederek karantinaya aldık” diye konuştu.

Koronavirüs testlerinin kamuoyuna yansımasından sonra başta TFF Başkanı Nihat Özdemir olmak üzere yöneticilerin kendilerini aradığını kaydeden Üneş, konunun federasyon sağlık kurulunu da intikal ettiğini kaydetti.

“Futbolun Paydaşlarına Sorulması Gerekirdi”

Futbolla ilgili yol haritası belirlenmeden önce kendisinin bu konudaki görüşlerini açıkladığını belirten Başkan Üneş, şunları söyledi:

“Bu pandemi ülkemiz sınırları içine girdikten, liglere ara verildikten sonra bize her sorulduğunda şu söylemin altını çizmiştik. Pandemiyle alakalı bizlerin görüş bildirmesinin çok sağlıklı olmayacağı, bu konuda bilgi birikim sahibi olan başta Sağlık Bakanımız olmak üzere bilim kurulu ve çok yetkili kişilerin çıkıp konuşması gerektiği ve onların düşünceleri doğrultusunda bugüne kadar onların politikalarını güderek nasıl başarı sağladıysak bundan sonra da onların vereceği raporlar doğrultusunda ilerlenmesi gerektiğini düşündüğümüzü her platformda söyledik. Futbolcularımızın ruh hallerinin sorulması gerektiğini özellikle başta Şenol Güneş hoca olmak üzere Fatih Terim, futbolla ilgilenen önemli paydaşlar, sahada futbolu icra eden futbolculara sorulması gerektiğini söyledik. Dün gece çok dramatik bir olay yaşadık. Bir yardımcı antrenörümün bir ay sonra çocuğu olacak, çok değişik bir ruh haliyle ambulansa bindirildi. Bir futbolcumun 15-20 gün önce çocuğu olmuştu. Yaklaşık 20 günlük ki yakın zamanda çocuğuyla iletişim kurmuş, çok kötü durumdaydı. Bir tanesi de bir kaç gün sonra çocuğu dünyaya gelecek. Çok farklı duygularla hastaneye gönderdik. Dolayısıyla onların düşüncelerinin de alınması gerektiğini her platformda söyledik. İnşallah biz bu süreci en doğru şekilde yönetiriz. Yetkililerin vereceği raporlar doğrultusunda süreci yönetmeye çalışacağız.”

Cimilli ve Polat’tan tepki Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*