Erzurum Haber

Çılgın Projeler Yarım Kaldı

Çılgın Projeler Yarım Kaldı
1.872 Kez
10 Haziran 2019 - 14:47

Erzurum/zirve2000 Erzurum ekonomisi ve sosyal hayatına büyük katkı sağlayacak projelerin şantiyelerinde yaprak kıpırdamıyor. Geçtiğimiz yıllarda büyük umutlar ile temeli atılan Bilim, Müze, Doğa, Tarih ve Eğitim Parkı ile Kırık Tüneli projesi gibi..

Ayşe Nur Bayram/Pusula
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz ay, “Bitiritilemeyen çok proje var. Uzayan, tamamlanmayan projeler tepki çekiyor. Sıfırdan proje yapmayın. Yüzde 40’ı yapılan projeleri dondurun, yüzde 70 ve fazlası yapıldıysa öncelikle bu projeleri bitirin” açıklamasında bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ifadelerinin ardından gözler Erzurum için önem arz eden projelere çevrildi. Karadeniz’le karayolu bağlantısını büyük oranda rahatlatacak Ovit tüneline paralel olarak inşa edilen Kırık Tüneli ile 2015 yılında temeli atılan ve 670 dönüm arazi üzerine kurulması planlanan Bilim, Doğa, Tarih, Eğitim Müze inşaatı yarım kalan projeler arasında.

Ortadoğu’nun en büyüğü olacaktı
2015 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve dönemin Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ile Erzurum Teknik üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı tarafından temeli atılan Bilim, Müze, Doğa, Tarih ve Eğitim Parkı, Ortadoğu’nun en büyüğü olma özelliği taşıyordu. Şimdilerde büyükbaş hayvan sürülerinin mekanı haline gelen 670 dönüm arazi üzerine kurulacak Parkın projesinde, Astronomi Müzesi, Deprem Müzesi, Sayılar-Bilim Müzesi, Kar Tanesi Müzesi,
Bilim, Müze, Doğa, Tarih ve Eğitim Parkı
Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi,
1 km boyunda Tarih Duvarı, Gölet, peyzaj, biyo-çeşitlilik alanları, termal otel, yöresel ürün satış alanları, Dünya Gençlik ve Çocuk Merkezi, Ulusal ve Uluslararası kongre ile fuarların yapılabileceği Kongre Merkezi yer alıyordu. Ortasından kanoların geçebileceği yapay göletlerinde planlandığı parkın 2018 yılında bitirilmesi gereken bölümlerinde, iş makineleri park halinde bekletiliyor.

Kırık Tüneli çalışmaları durdu
Bir diğer yarım kalan proje ise Kırık Tüneli. Ovit Tüp Geçidi projesine paralel olarak inşaatına başlanan Kırık Tüneli’nin şantiyesinde motor sesleri susmuş durumda.
Eski İspir Meclis Üyesi Tahsin Bayramoğlu ilgisizlikten yakınarak, Kırık Tüneli’nde ki çalışmaların durduğunu söyledi. Projenin ‘sahipsiz’ olduğunu dile getiren Bayramoğlu, “Türkiye’nin birinci problemi Ovit. Ovit dediğin zaman Kırık Tüneli de onun parçası. Ovit, sınır olarak Rize de, bizim ki sahipsiz kaldı. Ovit Tüneli 14,5 km, Kırık Tüneli 7 bin 200 metre. İlgisizlikten dolayı kaldı. Cumhurbaşkanımız ve Rize kesimi bu konuda gayret ediyorlar. Erzurum’un da hiç umurunda değil, ne toplumun umurunda ne siyasilerin umurunda. Erzurum’un kaderini değiştirecek bir proje. Evet, Ovit bitti ama Kırık olmadığı için topal kaldı. Ama Erzurum niye böyle oldu? Erzurum meselesine bu kadar sahipsiz kalmazdı. Tamamen kapalı şu an bir çalışma da yok” dedi.
kırık tuneli
Stratejik projeler devam edecek
Kırık Tüneli ile ilgili Pusula Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Erzurum Valisi Okay Memiş, stratejik öneme sahip olan projelerin devamlılığı üzerinde çaba sarf ettiklerini söyledi. Vali Memiş, “Kırık tüneli, Dallıkavak Tüneli, Kop Tüneli yani Ovit Tüneli’ni birbirine bağlayan devamı niteliğinde olan tünellerin durmadan devam etmesi için çaba gösteriyoruz” dedi.
Yatırımların devamı için sürekli Ankara ile temas halinde olduklarını ifade eden Vali Memiş, “Biz sürekli Ankara ile görüşerek bu stratejik yatırımların devamı için çaba gösteriyoruz. Kırık tüneli, Dallıkavak tüneli ve Kop Tüneli yani Ovit Tüneli’ni birbirine bağlayan devamı niteliğinde olan tünelleri, durmadan devam etmesi için çaba gösteriyoruz. İnşallah devam edecekler. Tabi kamu harcamalarında özellikle tasarruf içerisinde hareket edeceğiz ki zaten hep böyle hareket etmemiz gerekiyor. Ama bu stratejik projelerin devam etmesi gerekiyor” diye konuştu.

Durdurma yok, yavaşlatıldı
Erzurum’da stratejik öneme sahip yatırımların takipçisi olduklarının altını özenle çizen Vali Memiş, , “Biliyorsunuz ki Tekman tüneli projemiz var, onların proje çalışması devam edecek. Bu aşamada hemen ihale edilmesi beklenmiyor, yavaşlatıldı diyebiliriz. Önümüzü görerek gitmek istiyoruz. Biz kendi ilimizi ilgilendiren bütün stratejik yatırımların takipçisiyiz hiç birisini olduğu gibi bırakmıyoruz. Gidiyoruz Ankara’da sayın büyükşehir belediye başkanımız, sayın bakanlarımız, Sayın Erzurum milletvekillerimiz yatırımların durmadan devam etmesi için gece gündüz çalışıyorlar. Sürekli Ankara ile irtibat halindeyiz” ifadelerini kullandı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.