Erzurum Haber

Çifte Minareli Mederese

Çifte Minareli Mederese
486 Kez
29 Haziran 2014 - 15:55

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen tarihi Çifte Minareli Medrese’nin güney cephesinde çelik konsorsiyumlu havalandırma yapıldı. Onarımda olan medresenin çevresini gezenler gördükleri havalandırma borularına anlam veremedi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, tarihi mekân için havalandırmanın şart olduğunu ifade etti.

HABER MERKEZİ
Erzurum’un en önemli tarihi zenginliklerinden biri olan Çifte Minareli Medrese’nin arkasına çelik konsorsiyumlu havalandırma bölümü yapıldı. Taş duvarların dibine yapılan havalandırma bölümü tarihi binayı gezenlerin tepkisini çekti. Havalandırmanın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan geçen projede yer aldığını ileri süren Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, tarihi bina için bu sistemin şart olduğunu ifade ettiler.
Erzurum’da inşa tarihi tam olarak bilinmemesine rağmen 730 ile 1330’lu yıllarda var olduğu ve adının da Hatuniye Medresesi olarak bilindiği tarihi Çifte Minareli Medrese 1970’li yıllarda yapılan restorasyonun ardından 2012 yılında geniş kapsamlı bir onarıma alındı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilerek restorasyonuna başlanan tarihi binada çalışmalar büyük bir hızla sürüyor. Tarihi binanı içindeki taşlar sökülerek yerine yeniden monte edilirken, minarelerdeki çiniler de yapılan araştırmalar sonucu aslına uygun olarak monte ediliyor.
‘Havakondu’
2015 yılında onarımı tamamlanarak açılması planlanan tarihi medresenin güney cephesindeki havalandırma sistemi görenleri şaşırtıyor. Çelik saclarla çevrili havalandırma bölümlü ve üzerindeki borular adeta tarihi Çifte Minarelere iki yeni minare daha eklenmiş gibi duruyor. Tarihi medresenin taş duvarlarının dibine inşa edilen çelik havalandırma sistemi binanın tarihi dokusuna vurulmuş büyük bir darbe olarak yorumlandı.
Onarımda olan tarihi binanın sadece çevresini gezebilen yerli ve yabancı turistler gördükleri çelik havalandırma sistemi karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Yapılan çalışmaya bir anlam veremeyen turistler, tarihi binanın bu ucubeden kurtarılmasını istediler.
Kurul’dan izinli
Öte yandan Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, tarihi yapının adeta böğrüne saplanmış çelik havalandırmayla ilgili olarak projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu onayından geçtiğini bildirdi. Yetkililer, “Kurula göre yapılan çalışma. Havalandırma içeride yapılan yeni bölümler için gerekli” açıklamasında bulundu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.