Erzurum Haber

CIFIT ÇARŞISI’NDA BU HAFTA

CIFIT ÇARŞISI’NDA BU HAFTA
354 Kez
23 Ekim 2018 - 14:37

İşte BB Erzurumspor’un askerleri!
Bedelli askerlik uygulamasından kuşkusuz şartları tutan profesyonel futbolcular da yararlanacak. Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Hakan Ünsal’ın geçen gün bu konuda bir açıklamasını okudum. Ülkemizde tam tamına 864 profesyonel futbolcunun bedelli askerlik için başvuruda bulunduğunu söyleyen Ünsal, bu futbolcuların ancak Haziran ayında kışlalara teslim olması için Milli Savunma Bakanlığı ile temasa geçtiklerini bildiriyordu. Acaba Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor’da kaç oyuncu bedelli askerlik başvurusunda bulundu diye merak ettim. Aldığım bilgiye göre, mavi-beyazlı 5 oyuncu bedelli uygulamasından yararlanmak için para yatırmış, başvuru yapmış. Bu oyuncular Erhan Çelenk, Lokman Gör, Hakan Arslan, İbrahim Akdağ ve Emrah Başsan. Eğer Futbolcular Derneği’nin Milli Savunma Bakanlığı ile yaptığı girişimlerden olumlu netice alınırsa sezon sonunda bu oyuncular silah altına alınacak ve kulüp de mağdur edilmemiş olacak.
erzurumspor un askerleri
Ben ne söylüyorum, tamburam ne çalıyor?
Üç kümbetlerin hemen yanıbaşında yeni bir müze binası yapılıyor, belki görmüşsünüzdür. Önümüzdeki yıl tamamlanıp hizmete girmesi beklenen bu müzenin Doğu’nun en büyük arkeoloji müzesi olduğu söyleniyor. Önceden hazırlanmış görsellerini görmüşseniz çok afilli bir bina olacağı kanaatine illa ki varırsınız. 3 blok halinde planlanan müzenin görsellerde bu binanın önüne baktığınızda beğenmemeniz mümkün değil. Ama yapımı devam eden binanın bir de mevcut haline arkadan baktığınızda gördüğünüz görsellerle pek ilgili olmadığını da farkedeceksiniz. Arkası görsellerin aksine başka şey söylüyor. Yani ben başka bir şey söylüyorken tamburam başka bir şey çalıyor gibi bir durum! Bir defa böylesine maliyeti de yüksek binanın arkası apartman! Bildiğiniz bir apartman ve içerisinde bir sürü sakini var.
Geçtiğimiz gün binayı Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz ile konuşurken, ‘’Ya o apartman ne olacak? Hep orada mı duracak?’’ diye sordum, bir cevap verdi ki, çok şaşırdım. Cemal Almaz, ‘’İnşaata başladığımızda Yakutiye Belediyesi bu binanın yıkılacağını, bizim işimize devam etmemizi bildirdi. Neredeyse müze inşaatı bitecek o bina halen daha orada duruyor, yıkılmadı. Niye yıkılmadı diye de sorduğumuzda ödenek yok, o yüzden yıkamıyoruz dediler. Doğrusu biz de öyle bir hal olduğu için üzgünüz!’’ dedi ki, şaşırmayayım da ne yapayım?
Görünen o ki bu müze Doğu’nun en büyük müzesi olacak ama biraz kamburlu müze olacak!

Başlıksız-1

Başlıksız-1Namaza ağzında sigara ile durmuş!
Yılların göz doktoru Sadık Yalçın, tanıdığım renkli simalardan biridir. Onu taa eski Belediye Başkanı Necati Güllülü’nün Erzurumspor Başkanlığı dönemde kulübün basın sözcüsü olduğu zamandan beri tanırım. 46 yıllık göz doktorluğuna en son görev yaptığı NETGÖR’ün kapanmasının ardından nokta koyan Dr.Sadık Yalçın, şimdilerde ihmal ettiği sosyal etkinliklere katılmaya başladı. Erzurum’da hafta sonu gerçekleşen Sürat Pateni Türkiye Şampiyonası’nda miniklerin yarışlarını izlemek üzere Buz Paten Salonu’na gelen Dr.Yalçın, aralarında Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu’nun da bulunduğu protokol üyelerini anlattığı komik anılarıyla gülmekten kırdı geçirdi. Dr.Sadık Yalçın’ın herkesi kahkahaya boğduğu anılarından biri şöyle: Tiryakisi olduğu sigarayı yaklaşık 10 yıl önce bırakan Sadık Yalçın, 1994 yılında ailesiyle Kuyular Mevkiinde pikniğe gider. Namaz vakti seccadesini serer, bir ağacın dibinde namaza durur. Ancak o da ne? Dudağından o zamanlarda hiç bırakmadığı sigarası vardır. Aile efratlarından Süleyman Erim Erhan, durumu farkederek ‘Amca sigaranı ağzında unutmuşsun’ diye seslenir. Bunun üzerine Dr.Sadık Yalçın, dudağında ki sigarayı namazını bozmadan üfleyerek dışarı atmak ister ama üflediği o sigara tam da seccadenin üstüne gelir. Durumu farkeden Dr.Sadık Yalçın, ayağıyla o sigarayı itekler ama eti yanar, ‘oy anam!’ diye bağırır, dolayısıyla namazı bozulur.
sadık yalcın

Aloş’un tam 11 adı daha varmış!
Kış geldiğini kestanecilerden veya muşmuladan değil, genelde ben aloş çıktığında anlarım. Şu an itibariyle 12 liradan kilosu satılan ve bu sıralar oldukça kıymetli gibi muamele gören bu meyveyi her Erzurumlu gibi ben de çok sever ve illa ki yerim. Gerçi her ne kadar biz Erzurum’da bu meyveye aloş diyorsak da başka bir ilde o isimle anıldığını da görmedim, duymadım. Dün merak ettim, aloş acaba başka hangi isimle anılıyor diye internete baktım. Bayağı bir ismi varmış bizim bu Aloş’un. Bir defa genel adı aloş değil, alıç’mış. Latince adı Crataegus Pseudoheterophylla Pojark olan aloş, ülkemizde farklı yörelerde 11 isimle biliniyormuş. İşte size bizim Aloş diye bildiğimiz alıç’ın farklı yörelerde ki adları : Alış, Aluç, Eloç, Geyik dikeni, Halıç, Haluç, Kızlar yemişi, Kuş yemişi, Yemişen, Yemişken, Yemşen.

Yurtlara kim bakıyor?
Son zamanlarda sıklıkla çıkartılan kanun hükmündeki kararnamelerden birine göre kısa adı KYK olan Kredi Yurtlar Kurumu, Genel Müdürlüğü lağvedilerek direkt Spor Bakanlığı’na bağlandı.
Yeni yasaya göre illerde Kredi Yurtlar Kurumu’na ait öğrenci yurtları direkt Spor İl Müdürlüklerin görev ve sorumluluk alanına girdi.
Ama gördüğüm kadarıyla o kadar bir belirsizlik var ki mesela şu anda Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Sor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil’in öğrenci yurtları ile ilgili bir yaptırım yetkisi yok.
Bir an önce görev tanımının filan yapılması gerekiyor.
Ne bekleniyor anlamıyorum.
Şaka gibi ama Fuat Taşkesenligil yurtlara bakıyor ama sizin bizim gibi o da ancak uzaktan bakıyor!
fuat taskesenklioğlu

Tortum’un sıradışı kaymakam!
Tortum’un yeni kaymakamı Şaban Arda Yazıcı ile tanıştım önceki gün. ‘’Şaban’ı köyde, Arda’yı da şehirde kullanıyorum’’ diyecek kadar espritüel biri. Ezber bozan, sıradışı bir mülkiyeci. Karadenizli olduğu belli, dolu dolu bir adam, çok renkli. En son Diyarbakır’ın Hani ilçesinde hem kaymakamlık hem de kayyım olarak Belediye Başkanlığı yapmış. Henüz Tortum’da birinci ayı bile dolmamış, gitmediği köy kalmamış. Boş durmayı sevmiyor, sürekli hareket halinde. Hafta sonları da şehri keşfe çıkan genç kaymakam, çok görmek istediği Atlama Kulelerine de çıkmış ama düz yoldan değil! Ana yoldan beraberinde İlçe Başkanı Ömer Şancı ve arkadaşı Naci Korucu ile sporcuların atladığı yeri yaya olarak tırmanan kaymakam, bu şekilde atama kulelerine ulaşmış. Sanmam ki daha önce buraya yaya tırmanışı biri denemiş olsun. Ömer Şancı ve Naci Korucu, ‘’Bir daha mı, asla!’’ derken, kaymakam kendisi için atlama kulelerine tırmanışın iyi bir antrenman olduğunu söyledi , bir daha aynını deneyeceğini söyledi. Kaymakam ayrıca, kulüplere de dayanıklılık için burada idman yapmaları önerisinde bulundu..
Şaban Arda Yazıcı

Geçmiş olun Zafer
Erzurumspor’un sportif direktörü Zafer Demir, bir yanda takımı ile uğraşırken bir yandan da büyük kızı Sıla’nın sağlığıyla meşgul. Üç kızından en büyüğü olan Sıla Demir’in yüzünde ve kolunda beliren rahatsızlık yüzünden zor günler yaşayan Zafer Demir’in bir ayağı Konya’da. Bu ilde yaşayan ailesini ancak izin dönemlerinde gören Demir, beliren bu ciddi rahatsızlık yüzünden izinli olarak bir haftadır Konya’daydı. Lise son sınıf öğrencisi olan 17 yaşındaki kızı Sıla’nın Konya’da ki tedavisi ile uğraşan baba Zafer Demir, önceki gün Erzurum’a geldi ve apar topar kafileyle Trabzon’a gitti. Kızının hastanedeki tedavisinin tamamlandığını ve eve çıkartıldığını söyleyen Demir, fizik tedaviye başlandığını, kızının bir an önce eski sağlığına kavuşması için dua ettiklerini söyledi. Biz de Demir ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, Sıla’ya acil şifalar diliyoruz..
zafer demir

TUTTUĞUM BABA SÖZLER : Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır! ( Peyami Sefa)
DUVARIN DİLİ : Ne kadar içersen iç başın döner. Gidenler değil!

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.