Erzurum Haber

CIFIT ÇARŞISI’NDA….

CIFIT ÇARŞISI’NDA….
700 Kez
03 Temmuz 2019 - 12:47

Eyüp Sultan Camii’nde Yasin-i Şerif okumasının sırrı çözüldü.. Erzurumlu partili demiş Ekrem İmamoğlu okumuş!
Bilindiği gibi yenilenen seçimde ikinci defa kazanan CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 17 Mart tarihinde Eyüp Sultan Camii’nde Yasin-i Şerif’i okumuş, okuduğu anın görüntüleri sosyal medyada paylaşılmıştı. İmamoğlu’nun camide kuran-ı kerim okurken yayınlanan görüntüleri, kamuoyunun büyük dikkatini çekmiş, lehte ve aleyhte olmak üzere farklı yorumlara yolaçmıştı. Aldığım bilgilere göre İmamoğlu’nun kuran-ı kerim okumasını öneren kişi, ilginçtir bir Erzurumlu çıktı. Horasan doğumlu CHP’de yöneticilik de yapan bu Erzurumlu partili, Yeni Zelanda’da ölenler için düzenlenen mevlit için gelinen Eyüp Sultan Camii’nde Ekrem İmamoğlu’na kuran okumayı bilip bilmediğini sormuş. İmamoğlu’nun da ‘’Elbette biliyorum’’ demesi üzerine beraberindeki bu Erzurumlu partili, camii imamından da izin istedi ve hemen mikrofon temin edildi. ‘’Yahu şimdi ayıp olmaz mı?’’ diyen ve okuması için sonunda ikna edilen İmamoğlu, burada Yasin-i Şerif okudu, bu esnada çekilen görüntüler de başta Youtube kanalı olmak üzere bütün sosyal medya kanallarına anında iletildi.
ekrem imamoğlu
//////////////
Kötü adamların sokağı!
Bir hafta süren İstanbul gezim esnasında Erzurumlulara ait çok önemli bir mekanı da keşfetme mutluluğu yaşadım. Burası Beyoğlu’nun ünlü Sadri Alışık Sokağı. Bu sokakta Yeşilçam Kafe var ve işletmeciliğini Erzurumlular yapıyor. ‘Kötü adamların sokağı’ da olan bu sokaktaki Yeşilçam Kafe’nin müdavimleri de genelde Türk filmlerinde izlediğimiz kötü karakteri oynayan oyuncular. 30 yıl sonra gördüğüm ünlü karikatürist arkadaşım Mehmet Duru’nun sayesinde tanıştığım bu kötü karakterli insanların çoğu da çok iyi insanlar. Boş zamanlarında buradalar ve bir film çekilecekse burada teklifler yapılıyor. Değişik yıllarda çevrilmiş film afişlerinin de sergilendiği bu kafede tanıştığım kötü karakter oyunculardan Ali Güney, tam tersine İstanbul beyefendisi. Hepsi de öyle ya. Konuştukça onu daha iyi tanıdım ve de bize göründükleri gibi olmadıklarını anında anlıyorsunuz. Yolunuz düşerse o kötü bildiğimiz ama aslında iyi insanlar olan o aktörlerle mutlaka tanışın, Erzurumlu hemşehrilerimizin Erzurum usulü çayını illa ki için!
sadri alışık sokağı
/////////////////////
Vefa iyi bir şey!
Ahmet Korucu, benim de yakından tanıdığım Erzurum barı denince akla gelen isimlerden birisiydi. Halk Eğitim merkezinde yıllarca bar oynadı, bar öğreticiliği yaptı. 5-6 yıl önce yakalandığı amansız hastalık sebebiyle genç yaşta hayatını kaybetmişti. Doğrusu bar oynarken çok seyrettiğim Ahmet Korucu’nun vefatından sonra da Erzurum barlarının öksüz kaldığını, en azından halk oyunlarına ilginin biraz daha azaldığını gözlemledim. Yine Korucu gibi mili barcı ünvanını elinde bulunduran Erzurumlu Suat Kaya’nın Halk Oyunları Federasyonu Başkanı olması sonunda çok işe yaradı ve kaybettiğimiz o değerli bar ustası bir şekilde anılıyor olacak. 7-8 Temmuz tarihlerinde Bursa’da Yıldızlar Türkiye Halk Oyunları şampiyonası var ve bu şampiyonaya Ahmet Korucu’nun adı verilmiş. Son günlerde aldığım en güzel haberlerden biridir bu. Karardan dolayı yöneticileri tebrik ediyor, Vefa’nın sadece İstanbul’da bir semt adı olmadığı gösterdikleri için de ayrıca teşekkür ediyorum.
ahmet korucu
/////////////////
O defteri kapatmış!
Çat eski Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç, Çat defterini kapattığını söyledi, bir daha adaylığı düşünmediğini ama aktif siyaseti sürdüreceği bilgisini verdi. Şişli’de ki işyerinde ziyaret ettiğim Arif Hikmet Kılıç’ın ofisi adeta bir tekkeyi andırıyor. Biri geliyor, diğeri gidiyor. Boş bir anı yok gibi. Gelenler genelde Erzurumlu ama başka şehirli olanlar da var. Buradaki ofisinde her gün çok sayıda ziyaretçiyi kabul eden Kılıç, etkinliğiyle de Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandıkları İstanbul’da CHP’nin önemli figürlerinden biri. Hatta o kadar önemli bir isim halinde ki adı gelecekte CHP İl Başkanlığı için bile geçiyor. İsmi bir ara Şişli Belediye Başkan adayı olarak bile anılmıştı. Peki 5 yıllık Çat belediye başkanlığından sonra girdiği seçimi kaybeden Kılıç Erzurum’da bir defa daha şansını deneyecek mi? ‘’Asla’’ diyor, kestirip atıyor! ‘’O defteri kapattım ben. Bugüne kadar görmediği hizmeti gören Çat, bana göre bir altın fırsatı kaçırdı. Doğrusu kimseye kırgın değilim, beni bir daha seçmediler diye. Hele ki siyasetçinin seçmene öyle bir şey deme ne hakkı ne de haddi var. Ama bazen iyi ki de böyle oldu diyorum. En azından ailemi bayağı bir ihmal etmiştim, ilk defa birlikte tatil yapma imkanı buldum. Bundan sonra ben ancak olsa olsa İstanbul siyasetinde olurum’’ diye konuşuyor.
arif hikmet kılıç
//////////////////

TUTTUĞUM BABA SÖZLER: Aslında yaprak sıkılmıştı ağaçtan. Bahaneydi Sonbahar!
DUVARIN DİLİ: Ben seni beklediğim kadar dolmuş beklemedim!

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.