Erzurum Haber

CIFIT ÇARŞISI’ında bu hafta

CIFIT ÇARŞISI’ında bu hafta
442 Kez
23 Nisan 2019 - 14:31

Maşallah deyin!
3 kuşağın da oyunu aldı!
Yaklaşık 30 yıl önce filan Tahir Sağsöz’ü tanıdığımda muhtardı. O zamanki adıyla İstasyon Mahallesi muhtarıydı. Çalıştığım Milletin Sesi, Tercüman ve Türkiye Gazetesi’nde sayısız haberlerini yaptığım Tahir Sağsöz, bugün de muhtar. Ama mahallesinin adı değişti, bugün Ömer Nasuh Mahallesi Muhtarlığını yapıyor. Muhtarlığı meslek edinen, o görevi ek iş değil, tek iş gören biridir Tahir Sağsöz.

1987 yılında başladığı bu görevi halen daha sürdürüyor ve yaşamının 42 yılı muhtar olarak geçti. En son 31 Mart tarihinde yapılan seçimde de aday olan ve kazanan Tahir Sağsöz, 7 rakibinin yeraldığı bu seçimde en yakın rakibine 2 bin 854 oy farkı atarak muhtar oldu. 20 bin seçmenin bulunduğu Ömer Nasuhi Bilmen Mahallesi’nin muhtarı, şu anda Doğu’da en uzun görev yapan muhtar olarak da biliniyor.
tahir sağsöz
31 Mart seçimlerinde sonucunu hiç merak etmediğim mahalleydi Sağsöz’ün mahallesi. Karşısındaki rakibi kim olursa olsundu, nasıl olsa kazanacaktı ve öyle de oldu. ‘’Bana bugüne kadar baba, oğul ve de torun oy verdi. 3 kuşağın da oyunu aldım. Çok şükür üzerime ne görev düştüyse de yaptım’’ diyen 69 yaşındaki muhtar, mahalle sakinlerine yaklaşımı ile de her daim muhtar ve taliplilerinin de bana göre rol modelidir..

Mertoğlu bu konuda haklı Çalmaşır!
‘’Ayşe Erzurum’a gelin olaydı’’ adlı yazdığı eserini TRT’nin repertuarına sokmayı başaran Erzurumlu halk ozanı Mevlüt Mertoğlu’nun , sanatçı Mehmet Çalmaşır’a sitemi var. Kaynak kişisi olduğu parçasını TRT’de okuyan Mehmet Çalmaşır’ın kendi isminin de yeraldığı kıtayı okumadığından yakınan Aşık Mevlüt Mertoğlu, ‘’Bunu emeğe karşı bir saygısızlık, haksızlık olarak görüyorum. Kendi yazdığım ve çeşitli yerlerde sazım ve sesimle okuduğum parçalarımı TRT mikrofonlarında okumasından her daim şeref duyduğum Mehmet Çalmaşır gibi bir ağabeyimin bunu yapıyor olmasını kabul edemiyorum. Ağabeyimden isteğim özellikle bana ait olan bu parçayı adımın da geçtiği son kıtası da olmak üzere bütünüyle okumasıdır. Bu konuda bir düzenlemeye, format değişikliğine giderse çok memnun olacağım’’ diyor.
mevlut mertoglu
Benim de ilk dinlediğimde hem sözlerini hem de müziğini dinlediğim ‘Ayşe Erzurum’a Gelin Olaydı’ parçasının TRT’de okunması konusunda ki halk ozanımızın bu isteğini ben de makul ve yerinde buluyorum. Öyle ya. Adam kendine has duygular ile bulmuş ve TRT’nin repertuarına da sokmayı başarmışsa bu parça onun adı ile kayıtlara geçmeli diye düşünüyorum. Bu arada sözkonusu eserin de bir hikayesi var ki, ben Aşık Mertoğlu’ndan dinledim, bayağı bir ilginç. İnşallah müsait bir günde bu parçasının yaşanmış hikayesini size de anlatırım..

Valilik logoyu değişiyor, iyi ediyor!
Dönemin Valisi Ahmet Altıparmak bu logoyu bulduklarında da beğenmemiş, hatta Polat Otel’de ki logo tanıtım toplantısında da bu düşüncemi kendisine söylemiştim. Her ne kadar ustaca bir tanıtım proğramı ve İzmirli o firmanın reklamı yapıldıysa da da ben gibi çoğu kişi de aynı görüşteydi, Erzurum’u hiç de anlatmayan logo için, ‘’ı-ıhh’’ demişti.
valilik logo
O zaman için önemli bir para da harcanarak resmiyete bürünen logonun değişeceğini duyduğumda bayağı bir sevindim. Okan Memiş Valimiz de belli ki bizim gibi düşünüyordu ki yeni bir logo tasarladıklarını, eskisinden vazgeçtiklerini söylemiş. Bence de iyi ediyorlar. Erzurum’a daha Erzurum kokan bir logo pek yakışır. Ama henüz görmediğimiz Atatürk Üniversitesi’nde hazırlandığı ifade edilen bu yeni logonun da bence bir beğeniye sunulmasında fayda gördüğümü belirtmek isterim.

Sosyal medyadan muavin arıyorlar..
Bunu da gördük!
Facebook’un farklı paylaşımların sahne olduğu bir platform olduğunu bilirdim de iş ilanı alanı olduğuna da ilk defa şahit oldum. Sermayesinin tamamı Erzurumlulardan oluşan Esadaş firması, şehirlerarası otobüsleri için ihtiyaç duydukları muavin duyurusunu facebook sayfasından ilan etti. Tasarlanmış bir de ‘’Yol arkadaşımız olur musunuz?’’ başlığıyla ilan afişi yayınlayan Esadaş firmasının duyurusu tam da şöyle:
esadaş
Bizimle çalışmak ister misiniz ?
18-30 Yaş arası, Diksiyonu düzgün, Seyahat engeli olmayan çalışma arkadaşları arıyoruz. Müracaatlar şahsen Özgeçmiş ve Kimlik fotokopisi ile birlikte Erzurum Otogar Muavin Amirliğine yapılması gerekmektedir.

Sultanlık da bir yere kadarmış!
Erzurumlu olimpiyat sporcusu Arif Alaftargil de bekarlığa veda etti. Türkiye’nin sayılı milli kayakçılarından olan Arif Alaftargil, kendisi gibi Erzurumlu olan Tuğba Gündeş ile Ankara’da sade bir törenle nişan yapıp ‘’Sultanlık buraya kadarmış’’ dedi. Japonya’nın Nagano şehrinde 2002 yılında yapılan Dünya Olimpiyat Şampiyonasında ülkemizi temsil eden ve halen Türkiye Kayak Kulübü Yönetim Kurulu üyesi olan 45 yaşındaki milli kayakçı, 21 Haziran’da da dünya evine girecek. PUSULA olarak genç çiftlere mutluluklar diliyoruz..
arif alaftargil

TUTTUĞUM BABA LAFLAR : İnsanoğlu zenginliğe kırk günde, yoksulluğa kırk yılda alışırmış( Çetin Altan)
DUVARIN DİLİ : Yeni düşmanlar lazım. Eskiler hayranımız oldu!

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.