Erzurum Haber - 23 Mayıs 2019, Perşembe

Çıfıt Çarşısı

17 Temmuz 2018, 16:04
Çıfıt Çarşısı

Erzurum’a Fransız kalmadılar!

Hoş tesadüflere bayılırım.
Rusya’da yapılan Dünya Kupasında şampiyon olan Fransa Milli takımı ile Erzurum arasında müthiş bir benzerlik var.
1930 yılında Uruguay’ın şampiyonluğuyla başlayan Dünya kupası tarihinde Fransa 2.defa şampiyonluğa ulaştı.
Şimdi diyeceksiniz ki bunun Erzurum ile ne ilgisi var?
Haklısınız, anlatayım.
Fransa Milli takımı Dünya kupası tarihinde 2 defa şampiyon oldu.
Profesyonel lig tarihinde Erzurumspor da öyle.
Fransa Milli takımı ilk dünya kupasını 1998 yılında kazanmış.
Erzurum’un ilk 1.lige çıktığı tarih de aynı tarih.
Fransa nasıl bu yıl ikinci defa şampiyon olup kupayı kaldırdıysa bilindiği gibi Erzurum da ikinci defa aynı yıl kupaya uzandı.
Özetle Fransa ile Erzurum tarihte iki defa o mutluluğa ulaşmış ve ikisinin de tarihleri aynı!
Görünen o ki Fransa Erzurum’a Fransız kalmamış!
russıa 2018
O da bir şehir efendisiydi!
Rıfkı Salim Burçak ile Rıfkı Danışman, Erzurum’da hem iz hem de isim bırakan iki adaş siyasidir. Rıfkı Salim Burçak ile 80’li yılların sonunda tanışma mutluluğuna erişmiştim. Gazeteci arkadaşım Mehmet Şener ile birlikte dönemin İhracatçılar Birliği Genel Sekreteri Fikret Kabakuş’un makam odasında Rıfkı Salim Burçak ile iki saate yakın oturup sohbet etmiştim. Onu dinlemelere doyamamıştım. Kendisinin yazdığı Yassıada’dan İmralı’ya kitabını hediye etmişti, bir solukta okumuştum. Ancak ismini çok duyduğum ve Erzurum’da da bayağı bir hizmetini bildiğim Rıfkı Danışman ile tanışmadım, yanarım da ona yanarım. Onca yıl sahada olmama karşın, bir türlü onunla biraraya gelmek nasip olmamıştı. AP’nin efsane il başkanlarından rahmetli Cihat Güngör’ün Ankara’da yaşayan oğlu Necati Güngör ağabeyin haberi üzerine vefat ettiğini duyunca üzüldüm. O Rıfkı Danışman ki özellikle Kültür Bakanı olduğu dönem Erzurumlu yüzlerce kişiyi resmi dairelerde işe sokmuş ve ekmek yemelerine vesile olmuş biri. Her daim her yerde bu güzel özelliğiyle anılır bir isim. Erzurum’un sembol isimlerinden olan bu kıymetli siyasetçinin bugün bu şehirde ismi dolaşıyorsa eğer boşuna değildir elbet. Yine yakın tarihte rahmetli olan Feyyaz İbrahimhakkıoğlu’nun bir sözüdür, şehirler efendilerini kaybetti diye. O da bu şehrin efendilerindendi. Bu vesile ile Rıfkı Danışman’a Allahtan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum..
rıfkı danısman
Neyleyim köşkü sarayı..
İşiniz yoksa başka ama bir fırsatını bulduğunuzda yeni Erzurum Kombinasını bir görmenizi isterim. İnanılmaz modern görünümlü bir kombinamız var ve sanmam ki bir çok büyük şehrin kombinasından eksiği olmuş olsun. Kombina ama tam kombina. Et sektöründen arkadaşım Muaz Bin Cebel Başkaya ile gittiğim kombinada yok yok! İdari binası, lojmanı ve sosyal tesislerinin yanısıra kesimhane ve diğer birimleri ile on numara beş yıldız bir kombina olmuş. Bir defa çalışanlar için çalışma koşulları fevkalede iyi. Yemekhaneleri ve çay salonları Terminal Caddesindeki birbiri ardına açılan lüks kafelerden farksız. Onca zamandır açılmış ben ilk defa görüyorum. Doğrusu bu kadar ultra bir kombina beklemiyordum . Belki şehire uzak, belki biraz yer seçiminde tercih hatası yapılmış ama orasını gördükten sonra yapanı, yaptıranı alkışlamasa günaha girer, ‘lal’ olur adam. Eee, bu kadar süslü laftan sonra bir konuda bir tırmık atmasam da kendimi bu defa kandırmış olurum ki, yapmayacağım! Tam biraz da şarkıdaki gibi. Neyleyim köşkü, neyleyim sarayı/ İçinde salınan yar olmadıktan sonra.. O ‘kılımlık’ kombinada ne varki gelen, kesilen ve dağıtılan etler yerli değil. O güzelim kombinada ithal hayvan kesiliyor, bu gidişle kesilmeye de devam edecek. O kombinada bir ayıp var, o da o!
erzurum et sut
İlk fırsatta yapacaklarım..
AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz’ü ziyaret edecek, ‘’Başkan, hele bana şu başkanlık sistemini bir anlat. Bu konuda bilgi fakiriyim. Nasıl bir idari şekil olacak, tam bilmek istiyorum. Bi zahmet aydınlatır mısın beni?’’ diye soracağım..
***
Hep transfer yapmasını istediğimiz BB Erzurumsporlu yöneticilere bu defa gidecek ve ‘’Şu ana kadar hep para sayıp oyuncu aldınız. Yahu siz şampiyon olmuş bir ekipsiniz. Hiç satıp para kazandığınız oyuncunuz yok mu Allah aşkına?’’ diye soracağım..
***
BESYO olarak da bilinen Spor Bilimleri Fakültesi’nde İlhan Şen’den sonra Murat Kaldırımcı da profesör olmuş. İlk fırsatta AÜ Rektörü Ömer Çomaklı’yı ziyaret edip, ‘’Eskiden yoktu, başka fakültelerden dekanlar atanıyordu. Artık okulun da profesörleri oldu. Bu fakülteye aynı okludan birini dekan olarak atamayı düşünecek misiniz?’’ diye soracağım..
***
Sahipleri kim bilmiyorum. Erzurum’un yoğurt markası haline gelen Palandöken Yoğurt’un bu yöneticilerini ziyaret edip, ‘’ Diğer piyasadaki yoğurt markalarının yöneticileri ile görüşüp yoğurt nasıl yapılırı öğretmeyi düşünüyor musunuz?’’ diye soracağım..
***
İnşaat Mühendisleri Odası’nın yeni Başkanı Ahmet Tortum’u ziyaret edip, ‘’Artık orta sahada top dolaştıran bir oda istemiyoruz. Erzurum’da ki bazı imar uygulamalarının önüne geçmek için tekmeye kafa sokmayı düşünüyor musunuz?’’ diye soracağım..
***
Yeni trent o! Ev hanımları artık ezberin dışına çıkıp internetten yemek tariflerine göre evlerde eşlerine yemekler yapıyorlar. Aynından bizim hanım da yapıyor. Akşam eve gittiğimde ‘’Bir daha eti zayetmeyi düşünüyor musun?’’ diye soracağım..

Ne Çırçır kaldı ne Ekkoli!
Basın hayatına başladığımda tanımıştım onu, Çırçır’ın muhtarıydı. Ben emekli oldum, o halen daha o Çırçır’ın muhtarıydı! Sadece Erzurum’da değil, ünü tüm ülkede bilinen Çırçır Mahallesi bir süre önce tarih olup silindi. Erzurum’da mahallelerin birleşmesiyle tarihin karanlık sayfalarına gömülen Çırçır ile anılan o muhtar da önceki gün hayata veda etti. Ekrem Şen’den bahsediyorum. O tanıdığım günden itibaren bir muhtardan fazlasıydı. Muhtar değil, baba, ağabey, amca, dayıydı. Mahallesiyle özdeşleşen bir isim olmuştu. Ona 50 yıla yakın muhtarlık yaptığı dönemde büyük küçük herkes Ekkoli diye seslenirdi. Ben de son 20 yıldır her gördüğümde Ekkoli diye hitap ederdim. İlk başlarda kırıldığını sanırdım ama öyle değilmiş. Meğer öyle hitap edilmesinden ayrıca hoşnut olurmuş.. Nur içinde yatsın. Erzurum’un tanınmış, Erzurum ve Erzurumspor sevdalısı çoğu kişiye faydası olan değerli bir şahsiyetti. Milletvekili İbrahim Aydemir’in de dediği gibi, konuşmaları öğretici kıvamında bir adamdı. Allah rahmet eylesin.
ekrem sen
Erzurumspor’dan sonra iyi gelir!
Türkiye Kayak Federasyonu Başkanlığına talip olan Fatih Kıyıcı, seçimin yapılacağı 31 Temmuz’u iple çekiyor. Sadece o mu? Hepimiz o günü bekliyor ve onun federasyon başkanlığı koltuğuna oturacağı güne odaklanmış durumdayız. Eminim 2026 Kış Olimpiyatlarına talip olan Erzurum için Kayak gibi önemli bir Federasyona Kıyıcı’nın gelmesi hepimize çok iyi gelecektir. Herşeyden önce Erzurum’un süper lige çıkması gibi bir şey olur! Çünkü Fatih Kıyıcı doğru bir isimdir ve zaman onun başkan olma zamanıdır!
nuro
DUVARIN DİLİ: Elbet bir gün buluşacağız. Zeki Müren yanılmış olamaz!
TUTTUĞUM BABA SÖZLER: Derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur! (Yunus Emre)

Çıfıt Çarşısı Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*