Erzurum Haber

Çatı Adayı, KılıçDaroğlu ve Erdoğan

Çatı Adayı, KılıçDaroğlu ve Erdoğan
908 Kez
17 Haziran 2014 - 16:01

Türkiye’de muhalefet kanadının yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendilerine oy verdikleri partilerinden çok büyük beklentileri vardı.

Aylardır devam eden ‘çatı adayı kim olacak?’ tartışmalarına KılıçDaroğlu’ndan beklenmeyen sürpriz açıklama geldi.

C’HP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu olarak açıklandı. Aslında bu açıklama C’HP tabanında şaşırtıcı bulunsa da Ankara kulislerini yakından takip edenler için pek de şaşırtıcı olmadı. Çünkü çatı adayın C’HP’li olmayacağı büyük oranda tahmin ediliyordu.

KılıçDaroğlu, Cumhurbaşkanlığı’na adaylığını koymadı daha doğrusu buna cesaret edemedi. Zira aday olması ve belirli bir yüzde oranına çıkamaması durumunda kendi genel başkanlığının ciddi manada sorgulanmasına yol açacaktı. Kaldı ki, hemen her seçimde Recep Tayyip Erdoğan karşısında yenilgiye alışık olan bir KılıçDaroğlu portresi mevcuttu.

Aslında KılıçDaroğlu yaklaşık olarak 3-4 ay önceki ABD ziyaretinden sonra Cumhurbaşkanı olarak bayan bir adayı destekleyebileceklerini ifade etmişti. Ankara kulislerinde KılıçDaroğlu’nun işaret ettiği ismin Meral Akşener olduğu söylentileri konuşulmaya başlandı. Zaten Tayyip Bey’in karşısında hem meydanlarda hem de TV ekranlarında boy ölçüşebilecek, Tayyip Bey’i belki de ilk defa bir seçimde yenilgiye uğratabilecek bir adaydı Meral Akşener. Ancak Meral Akşener ismi, KılıçDaroğlu için büyük bir risk taşımaktaydı çünkü Meral Akşener, cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamasa ama yüzde 40 oranında bir oy alması durumunda, potansiyel Genel Başkanlık için ismi geçen veya yeni bir parti Genel Başkanı olacak kapasitede birisiydi. Son yerel seçimlerde Ankara’da Mansur Yavaş’ın başarısı sonrası Yavaş’ın bile kulislerde ön plana çıkması KılıçDaroğlu’na yeterli dersi vermişti.

İşte bunun için KılıçDaroğlu, öyle bir çatı aday belirlemeliydi ki, seçimi kaybettiğinde vebal taşımayacak, hepsinden önemlisi Tayyip Bey karşısında yüksek bir oy almış olsa dahi, partisi için sorun oluşturmayacak ama parlak geçmişi olan bir isim olmalıydı.

Bu aday Ekmeleddin İhsanoğlu’ndan başkası değildi. Hele yaşının 71 olması da sanki özellikle ‘bu bile hesaba katılmış’ düşüncesini akıllara getirdi.

Peki bütün bunlar kimin işine yaradı?

Tabiî ki, Recep Tayyip Erdoğan’ın işine yaradı. KılıçDaroğlu’nun ilan ettiği çatı adayı ile Tayyip Bey’in Çankaya’ya çıkışı neredeyse kesinleşti. Kaldı ki, Tayyip Bey aday olmasa dahi işaret edeceği adayın dahi Çankaya yolu açılmış oldu. Öyle ki, sosyal medyada yapılan analizlerden birisi de KılıçDaroğlu’nun gösterdiği çatı adayı ile Erdoğan’a verdiği örtülü/dolaylı destektir. Ayrıca C’HP tabanının önemli bir kısmının çatı adaya tepki olarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandığa gitmeyeceği öngörüsü bile, Erdoğan’ın şansını daha da artırmaktadır.

Nihayetinde Tayyip Bey’in kendi adaylığını açıklaması halinde, çatı aday olarak sunulan İhsanoğlu’nun, gerek siyasetteki tecrübesi gerekse meydanlardaki mitingleriyle bir siyaset duayeni haline gelmiş Recep Tayyip Erdoğan karşısında hiç şansının olmadığı aşikardır. Kaldı ki, Tayyip Bey’in kendi adaylığını ilan ettikten sonra, seçim sürecinde meydanlarda yorulmasına dahi gerek yoktur.

Muhtemelen Tayyip Bey, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası KılıçDaroğlu’na teşekkür edecektir.

https://twitter.com/senolkantarci
https://www.facebook.com/skantarci1

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.