Erzurum Haber - 03 Temmuz 2020, Cuma

Canı ne zaman isterse o zaman bitirir!

2 Haziran 2020, 11:06

Neresinden bakarsanız bakın akla ziyan iş, şu bizim havalimanına kurulacak CAT-3A sisteminin hala bitirilememiş olma meselesi…

Bu kış hiçbir şeyden çekmedi Erzurumlular uçak seferlerinden çektiği kadar. Her ne kadar siyasiler kaçak göçek bu duruma cevap vermiş olsa da şehrin valisi kalktı ve ‘tüm sorumluluk benim’ dedi. Vali Memiş sorumluluğu üzerine alarak açık açık şunun garantisini verdi; Önümüzdeki sezon o havaalanı bitecek ve sorunsuz uçak seferleri yapılacak.

Aradan aylar geçti, kış bitti, buzlar eridi, güneş yüzünü gösterdi. Sözüm ona havalimanında çalışmalar başladı. Geçen yıl verdiği sözün arkasında duran Vali Okay Memiş, havalimanını göz hapsine aldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve İl Başkanı Mehmet Emin Öz ile birlikte havalimanına çıkarma yapan Vali Bey, alanda adam akıllı bir iş yapılmadığını görünce adeta çileden çıktı.

Çalışmaları rezalet olarak nitelendiren Vali Memiş, “Göstermelik iki makina var. Geçen senede de aynı şeyi yaptılar. Şimdi de aynı şeyi yapıyorlar. Bu çalışmayla bu iş bitmez, mevsim bu şehirde kısa. Hiç bir şekilde güvenmiyorum. Böyle giderse bu sistemin bu sene de yetişme imkanı yok. Bunlar beni sokağa çıkamaz hale getirecekler. Bu sene de burası bitmezse ben bu valilik mesleğini yapmam kardeşim. Utancımdan sokağa çıkamam. Pandemide Trabzon Havalimanı’nı bitiriyor, gurur duyuyoruz ama biz niye yapamıyoruz? Ben geçen sene buraya her ay geldim. Aynen böyle iki tane makine sözde çalışıyordu” dedi.

Vali’nin haklı isyanına diyecek tek bir sözümüz yok. Trabzon Havalimanı’nın 37 günde tamamlanıp hizmete açıldığını sevgili Onur Sağsöz’ün haberinden herkes okudu. Vali Bey’de dün örnek gösterdi.

Gerçekten anlamakta zorluk çekiyoruz. Sizin pandemi süreci dediğiniz zaman içinde kaç tane dev proje tamamlandı. İki tam teşekküllü sıfırdan hastane inşa edildi. Ama Erzurum’da 3,5 kilometrelik bir pist tamamlanamadı!

Ne yapalım, illa Cumhurbaşkanı mı size direk talimat versin? Bu şehrin valisi ve vekillerinin kıdemi size yetmiyor mu? Bu nasıl arkası sağlam firma ki bu güne kadar bir bürokratı görevinden aldırdı. Bir valiyi de istifanın eşiğine getirdi. Hala aynı nakaratı çalıyor…

Aklıma sadece şu olasılık geliyor. Eğer bu firma Erzurum’un iş bitirme karnesine bakıp, kendini haklı görmüş olabilir mi! Zira iş bitirmede sanmam ki başka bir il bizim kadar talihsiz olsun.

Tek nefeste hafızamda kalan birkaç yatırımı sıralayayım;

Asırlık rüya Ovit Tüneli bitirildi ama Doğu ve Güneydoğu’yu Karadeniz’e bağlayacak olan İspir Kırık ve Dallıkavak tünelleri hala tamamlanamadı.

Dengi illerde üç yılda tamamlanan şehir hastanesi bizim şehrimizde 9 yılda ancak yapılabildi.

Pasinler Alvar Barajının bırakın yapılmasını yıllardır hala projesi onaylanamadı.

Ve buna benzer daha bir çok örnek…

Tüm bu yatırımları sabırla bekleyen Erzurumluların havalimanında sabrı taştı.

Ey Milletvekilleri; Allah aşkına gelin şurayı adamakıllı bir denetleyin artık. Bu şehrin bir kış daha perişan olmaya tahammülü kalmadı. Parası peşin ödenen bir yatırımın bu hale getirilmesinin hesabını sormanız gerekmez mi? Elin oğlunun 37 günde yapabildiği havalimanını 2 yılda bitiremeyen bu firmaya söylenecek bir söz yok mu?

Yoksa sözleşmesinde “canı ne zaman isterse o zaman tamamlar” diye madde var da biz mi bilmiyoruz.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*