Erzurum Haber - 24 Nisan 2019, Çarşamba

Çanakkale’nin sevincine ortak oldular

27 Mart 2014, 11:03
Çanakkale’nin sevincine ortak oldular

AnadoluJet’in Çanakkale’ye ilk kez düzenlediği seferin konuğu olan Erzurumlu çocuklar, Aziziye Kahramanı Nene Hatun’dan, Çanakkale Savaşı’nın simge isimlerinden biri olan Seyit Onbaşı’ya selam götürdü. Her karışı 250 binden fazla Mehmetçiğin kanıyla sulanan toprakları gezen çocuklar, rehber Cihan Bayralı’nın anlatımıyla adeta o günleri bir kez daha yaşadı.

PUSULA

Aziziye Tabyası’nın kahramanı Nene Hatun’un torunları, 99 yıl önce canlarıyla destan yazarak ‘Çanakkale Geçilmez’ diyen şehitleri ziyaret etti. Rehber Cihan Bayralı’nın anlatımları eşliğinde şehit kanlarıyla sulanan toprakları dualarla gezen çocuklar, adeta o günleri bir kez daha yaşadı. Nene Hatun’un torunları, 275 kilogramlık top mermisini sırtlayarak yaptığı atışla Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı’nın heykeline de büyük ilgi gösterdiler. Mecidiye Tabyası’ndaki o günü temsil eden heykelle fotoğraf çekilen çocuklar, adeta top mermisi taşımasına destek olmak ister gibi duygulandılar.

Başlattığı seferler ile bağımsızlık mücadelesinin mihenk taşı Çanakkale’yi uçuş ağına dâhil eden AnadoluJet, hat açılışı sebebiyle Çanakkale’ye düzenlediği özel sefere bir başka kahraman kentin çocuklarını dahil etti. Osmanlı-Rus Savaşı olarak ta bilinen 93 Harbi’nde dünyanın kıskandığı destana imza atan Nene Hatun ve Dadaşların torunlarını ağırlamak isteyen AnadoluJet yönetimine Vali Dr. Ahmet Altıparmak da destek verdi. Erzurum’daki 5 okuldan dersleri başarılı, ancak bugüne kadar uçağa binmemiş, deniz görmemiş öğrencilerden belirlenen 25 talihli, öğretmenleri nezaretinde bir gün süren tarihi geziyi yaşadı.

Çanakkale’nin sevincine ortak oldular

Sabah 06.45’te AnadoluJet’in Ankara seferiyle ilk uçak heyecanını yaşayan çocukları başkentte firmanın görevlileri büyük bir ilgiyle karşıladı. Çocuklarla tek tek ilgilenen görevliler, Çanakkale seferi için uçaktaki yerlerini almalarına yardımcı oldu. Çocukları bu kez THY Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Gerçek, THY Genel Müdür Ticari Yardımcısı Akif Konar, AnadoluJet Başkanı İbrahim Doğan, AnadoluJet çalışanları uçakta yalnız bırakmadı. Yaklaşık bir saatlik yolculuğun ardından Çanakkale’ye ulaşan AnadoluJet uçağı aprona inişte bir havacılık geleneği olan ‘su takı’ gösterisi ile karşılandı. Uçakta bulunan THY Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Gerçek, THY Genel Müdür Ticari Yardımcısı Akif Konar, AnadoluJet Başkanı İbrahim Doğan, AnadoluJet çalışanları ile Erzurumlu çocuklar çiçeklerle karşılandı. Ankara’dan ilk kez düzenlenen uçak seferinin mutluluğunu yaşayan Çanakkale’de halk oyunları ekiplerinin gösterisi ilgiyle izlendi.

Dur Yolcu

AnadoluJet’in Ankara’dan Çanakkale’ye düzenlediği ilk sefer için düzenlenen törenin ardından heyecanla beklenen ziyaret başladı. Kurtuluş Savaşı’nın da mayası olan, metrekareye 6 bin merminin düştüğü Çanakkale’de destan yazan şehitleri ziyaret için Erzurum heyeti feribotlarla yola çıktı. Heyeti önce Dur Yolcu Kitabesi karşıladı. 99 yıl önce yaşanan kahramanlığı bölgeden geçen dost düşman herkese hatırlatan ‘Dur Yolcu! Bilmeden Gelip Bastığın Bu Toprak Bir Devrin Battığı Yerdir’ kitabesi karşıladı.

Seyit Onbaşı’ya dua

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın uzman rehberi Cihan Bayralı’nın eşlik ettiği çocuklar, ilk olarak 275 kilogramlık top mermisini sırtında taşıyarak yaptığı atışla savaşın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı heykelinin yeraldığı Mecidiye Tabyası’nı gezdiler. Rehber Cihan Bayralı, Seyit Onbaşı’nın savaş sırasında verdiği kahramanca mücadele ve daha sonra yaşamını anlattığı konuşması sonrasında çocuklar, adeta o günü temsil eden heykele akın etti. Cihan Bayralı’nın anlatımıyla 99 yıl önce yaşananları sanki yeniden yaşayan çocuklar, Seyit Onbaşı’nın yüküne omuz vermek ister gibi heykelin etrafına dizildiler. İlk iki atışta Fransız zırhlısı Bouvet’e hafif bazı hasarlar verdikten sonra üçüncü atışında ağır yara alarak batmasını sağlayan temsili topa çıkarak o günkü gibi ufku gözleyen çocuklar, “Bugün olsa biz de aynı görevi yapmaya hazırız” mesajı verdi.

Daha sonra sırasıyla Soğanlıdere Hava Şehitliği, Soğanlıdere Hastane Şehitliği’ni gezerek dua eden çocuklar, her karışı şehit kanıyla sulanmış toprakları gezerken adeta atalarını incitmemek için büyük bir huşu ve sessizlik içinde anlatılanları dinledi. Alçıtepe Şehitliği’nde Yarbay Hasan Bey’in kahramanlıklarını dinleyen çocuklar, bir taraftan da bol bol fotoğraf çekti, görüntü aldı.

Erzurumlu çocukların gezisi sırasında Anzaklar’la ilgili bilgiler de verildi. Atatürk’ün Anzak askerlerinin mezarlığı için Avusturalyalı’lara verdiği cevabın okunduğu gezide çocuklar şehitleri temsilen yapılan rolyefleri de ilgiyle inceledi. Dev Atatürk heykeli önünde fotoğraf çekilen çocuklar, Çanakkale Şehitleri için yaptırılan 41 metre 70 santimetre yüksekliğindeki Abide’yi gezerek rehber Cihan Bayralı’dan bilgiler aldı.

Çanakkale Savaşı’nda şehit olan 250 binden fazla şehit için inşa edilen anıt projesinin 1944 yılında Milli Savunma Bakanlığı tarafından açılan yarışma ile belirlendiğini hatırlatan Cihan Bayralı, 19 Nisan 1954′te temeli atılan anıtın çeşitli nedenlerden dolayı yapımının durduğunu söyledi. 15 Mart 1958′de sadece gövde kısmı yapılabilen anıtın Milliyet Gazetesi’nin açmış olduğu kampanya ile yeterli para toplanınca 1960′da tamamlandığını vurguladı. İlk olarak 40 metre yüksekliğinde tasarlanan anıta Mustafa Kemal Atatürk’ün 1.70 santimetre boyunun da ilave edilerek 41 metre 70 santimetreye çıkarıldığı bilgisini veren Bayralı, anıtın kapladığı alanın 625 metre kare olduğu bilgisini verdi.

Bayralı, “Dört sütun üzerine oturtulan abide milletimizin sağlam temellere dayandığını ve yıkılmaz olduğu anlamını taşımaktadır. Uzaktan bakıldığında da Mehmetçiğin M harfi şeklinde gözükmektedir. Anıtın tavanına mozaikten Türk bayrağı işlenmiştir” dedi.

Akşam saatine kadar Çanakkale’de şehitlikleri gezen çocuklar, Nene Hatun ve Dadaşların selamlarını da iletmeyi unutmadı. Gördükleri şehit mezarlarında dua eden çocuklar, tarihten ders alarak geleceğe emin adımlarla yürüyeceklerini söyledi. İlk kez bindikleri uçak, gördükleri denizi unutan çocuklar, şehitleri saygı ve rahmetle andıktan sonra Erzurum’a geri döndüler.

Geziyle iki kahraman kentin buluşmasına sebep oldukları için AnadoluJet yöneticilere teşekkür eden çocuklar, “Kitaplardan, her yıl 18 Mart tarihlerinde yapılan törenlerde gerçekleştirilen konuşmalardan bilgi sahibi olduğumuz Çanakkale Şehitleri’ni ziyaret etmek bizleri duygulandırdı. 1 metrekareye 6 bin merminin düştüğü Çanakkale’de destan yazan şehitlerimiz sebebiyle biz şimdi ülkemizde rahatız. Biz 93 harbinde ve daha sonra Ermenilere karşı kahramanca mücadele eden Nene Hatun ve Dadaşların torunları olarak onların canı pahasına yazdıkları destanı unutmayacağız, unutturmayacağız” dediler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*