Erzurum Haber

Cağ kebap ilk kez yarışacak

Cağ kebap ilk kez yarışacak
535 Kez
15 Nisan 2015 - 14:18

Erzurum/zirve2000 Erzurum’un ün kazanmış vazgeçilmez lezzeti Cağ Kebabı, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında ilk kez yöresel tatlarla birlikte yarışacak.
Turizm Haftası Programı
Turizm Haftası bugün düzenlenecek etkinliklerle başlıyor. Hafta sebebiyle bugün saat 10.00’da Atatürk anıtına çelenk sunulacak, Havuzbaşı Kent Meydanı’ndaki Turizm Ofisi açılacak. Törende ayrıca Pasinler Belediyesi’ne ait bugün artık kullanılmayan tarım ve ev aletlerinden oluşan ‘Nostalji Sergisi’ de açılacak. Törenin ardından saat 14.00’te
Dedeman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Turizm konulu bir panel düzenlenecek. Hafta boyunca ilk ve orta dereceli okullardan öğrenciler için Erzurum’un tarihi ve turistik mekanlarına geziler düzenlenecek. 18 Nisan’da ise yöresel yemek yarışması tertip edilecek.
Yöresel yemek yarışması
Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan ‘Turizm Haftası’ nedeniyle geleneksel hale getirdiği yöresel yemek yarışmasına katılımları başlattı. Bu sene ilk defa Cağ Kebabı dalının da eklendiği yarışmada çorba, yemek ve tatlı dallarında iddialı aşçılar hünerlerini sergileyecek.
Cağ Kebabı dalında yarışacak olanlar yemeği yarışma mahallinde pişirecek ve bütün malzemelerini kendi imkânlarıyla yarışma alanına getirecek. Katılımcılar cağ kebabının özelliklerini, hazırlanışını, kullandığı malzemeleri ve ölçüleri yarışma sırasında yazılı olarak verip gerektiğinde de sözlü olarak anlatabilecek.
Yalnızca bir dalda katılımın yapılabileceği yarışmada tıpkı cağ kebabı gibi diğer lezzetlerin de yöreye ait olması gerekiyor. Yarışma mahalline pişmiş ürünlerini getirecek olan yarışmacılar, servis yaparken kullanacakları servis tabağı, kaşık, çatal, bıçak gibi malzemeleri de kendileri temin edecek. Yarışmaya katılacaklarda aranacak başka bir şart ise, kendi adına katılmak ve bir işyerinde çalışmamak .
Yemek yarışması katılımcılarının İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden temin edecekleri katılım formunu 17 Nisan 2015 günü mesai bitimine kadar teslim etmeleri gerekiyor. 18 Nisan günü saat 10:00’da Kent Meydanı’nda yapılması planlanan yöresel yemek yarışmasında birinciye tam, ikinciye yarım, üçüncüye çeyrek altın verilecek. Yarışma hava şartları elvermediği takdirde aynı saatte Dedeman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.