Erzurum Haber

Büyükşehir’e yürüdüler…

Büyükşehir’e yürüdüler…
622 Kez
17 Haziran 2014 - 18:36

Erzurum’da Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük konut projesi olan New City’nin durdurulması nedeniyle iş yapamadıklarını belirten 400’e yakın inşaat işçisi Büyükşehir Belediyesi binası önüne kadar yürüyüş yaptı.
Erzurumlu işadamı Ahmet Karadayı tarafından Palandöken ilçesinde yaptırılan ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük konut projesi olan New City, yaklaşık 100 gündür ruhsat işlemleri nedeniyle durduruldu. Burada çalışan yaklaşık 400 işçi kentten ayrılarak başka illere inşaat sezonu bitmeden çalışmak için giderlerken kalan 400 işçi de bugün belediye binasına yürüyüş yaparak mağduriyetlerini duyurmaya çalıştılar.
Yaklaşık üç aydır çalışmadan yüklenici firma tarafından para aldıklarını, projenin durdurulmasıyla 450 hak sahibinin mağdur olacağını belirten inşaat işçiler, yetkililere seslenerek çözüm bulunmasını istediler.
İşçiler adına yapılan açıklamada, “New City sadece bir firmanın sorunu değil ki. Şehrin en büyük konut projesi, bunun yanında sosyal bir proje. Orada 450 hak sahibi var ve hemen hepsi kıt kanaat geçinen, ay sonunu getiremeyen insanlar. Akşamları yarı aç yarı tok kafalarını koydukları yastıklarında yılsonunda içine girecekleri evin hayali ile uykuya dalıyorlar. Hak sahiplerinin yanında birde varını yoğunu, tüm birikimini bu projeye yatıran başka insanlarda var.” ifadelerine yer verildi.
Yürüyüş ve basın açıklaması sırasında çok sayıda polis ekibi de herhangi bir olumsuz olay yaşanmaması için geniş güvenlik tedbiri aldı.
Basın açıklamasının ardından işçiler sessiz bir şekilde dağılarak inşaat şantiyesine geri döndüler.
Öte yandan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’de konuyla ilgili, “Yaşanan sıkıntının tek müsebbibi geçmiş yönetimdir. Bugüne kadar inşaat firmalarının resmi işlemleri bitmeden, ruhsatları alınmadan ‘git başla’ denmiş, yüklenici firmaların sorunu çözülmemiş” şeklinde açıklamada bulundu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.