Erzurum Haber - 24 Nisan 2019, Çarşamba

Büyükşehir Belediyesi’ne bıraktılar

21 Mart 2014, 10:29
Büyükşehir Belediyesi’ne bıraktılar

İl Genel Meclisi komisyona havale edilen Özel İdare’ye hukuk müşaviri kadrosu tahsisi İl Genel Meclisi’nin olağanüstü toplantısında gündeme geldi. Meclis, talebi kabul etmedi. Üyeler, veda ettikleri olağanüstü toplantıda özel idareye ait gayrimenkullerin takası talebini de reddederek konuyu yeni seçilecek Büyükşehir Belediye Başkanı’na bıraktı.

Ayşe Nur BAYRAM / ERZURUM

Erzurum İl Genel Meclisi, kapanmadan önce son olağanüstü toplantısı Bülent Taşkesenligil başkanlığında gerçekleşti. Meclisin son toplantısında, Mart ayı toplantılarında komisyona havale edilen gündem maddeleri görüşüldü.

İl Genel Meclisi olağanüstü toplantısında Mart ayı toplantılarında gündeme gelen ve komisyona havale edilen avukat kadrosu ihdası talebi görüşüldü. Mevzuat ve Karar Takip Komisyonu adına raporu okuyan AK Partili Meclis Üyesi Şahset Karahan, avukatlık kadro ihdası ile ilgili çalışmanın hukuki aşamada olması sebebiyle titiz bir çalışma yaptıklarını belirtti. Avukatlık kadro ihdasının kanun maddesine ve devam eden hukuki süreci hatırlatan Karahan, kadro ihdasının uygun olmayacağını belirtti. Karahan, “Bugüne kadar birçok kez kadro ihdası çeşitli konularla alakalı olarak çalışmalarda bulunan İl Genel Meclisi ihtiyaç duyulan kadro ve çeşitli talepler ilgili almış olduğu olumlu kararlarla İl Özel İdaresi’nin ihtiyaç duyduğu birimlere gerekli desteği verdiği ortadadır. Son çalışma haftamızda komisyonumuza havale edilen konuyla istenen 2 adet avukatlık kadrosu ihdası ile ilgili çalışmayı konunun hukuki aşamada olması münasebetiyle biraz daha itinalı şekilde incelemiş ve tamamlamış bulunmaktadır. Talep edilen iki adet avukatlık kadro tahsisi ile ilgili bahse konu kişiler için Erzurum 2 idare mahkemesinin almış olduğu bir karar ve İçişleri Bakanlığı’ndan istenen görüşün gelmesine bağlı olarak 6360 sayılı kanunla düzenlenen on üç ilin Büyükşehir Belediyesi olması ve 26 yeni ilçe kurulması ile bazı kanun ve kanun hükmündeki kararnamelerde yapılan değişiklikler kanunun 35’inci maddesinin geçici maddesine göre bu kanunun yayınladığı tarihten önce ilanın yapılmış memur alımları hariç olmak kaydıyla, bu kanun ile tüzel kişilikleri kaldıran İl Özel İdareleri tarafından nakil yoluyla atanacaklarda dâhil olmak üzere hiçbir şekilde yeni personel alımı yapılamaz ve bu İl Özel İdareleri tarafından aynı tarihten itibaren tüzel kişiliğinin sona ereceği tarihi geçecek şekilde ve personel sayısını genişletecek şekilde hizmet alımı sözleşmesi düzenlenemez hükmüne bağlı olarak talep edilen 2 adet avukatlık kadrosu ihdasının kanun maddesine devam eden hukuki sürece bağlı olarak beklenen görüşün sonucu etkileyebileceği düşüncesiyle avukatlık kadro ihdasının uygun olmayacağı görüşü hâsıl olmuştur” dedi.

İl Özel İdaresi adına 1’inci dereceli 2 adet Avukat Kadrosunun ihdas edilmesi maddesi, meclis üyelerince oy birliği ile kabul edilmedi.

Büyükşehir Belediyesi’ne bıraktılar

Mart ayı toplantılarında gündeme gelen ve meclis üyelerince oy çokluğu ile kabul edilmeyen, Muratpaşa Mahallesi İsmetpaşa Caddesi’nde bulunan, güvenlik açısından Valilik Konağına katılmak üzere mülkiyeti özel şahıslara ait dört katlı betonarme karkas binanın, mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait Hastaneler Caddesi üzerinde bulunan 5 adet daire ile trampa edilmesi görüşüldü. Valilik makamınca yeniden görüşülmek üzere geri gönderilen 2014/21 nolu karara meclis üyeleri, zaman sıkıntısı nedeniyle yerel seçimlerin ardından Belediye meclisine göndermeyi teklif etti. 30 Mart seçimleri ile gayrimenkullerin Büyükşehir Belediyesi’ne devredileceğini hatırlatan Başkan Bülent Taşkesenligil, “Zamanımız olsaydı bununla ilgili bir komisyon çalışması yapılırdı ve sağlıklı bir sonuç elde ederdik. Önceki toplantımızda ret etmemizin sebebi, 6360 sayılı kanunla İl Özel İdaresi’nin kapanacak olması, 31 Mart’tan itibaren İdare’ye ait gayrimenkuller kanun gereği Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecektir.  Bu sebep ile trampa edilmesi konusu Büyükşehir Belediyesi’ne bırakılmasını teklif ediyorum” diye konuştu.

Valilik makamınca meclisin ret kararı almasından dolayı geri gönderilen trampa işlemi maddesi, 6360 sayılı Büyükşehir yasası ile İl Özel İdaresi’nin kapanacak olması ve gayrimenkullerin Büyükşehir Belediyesi’ne bırakılmasından dolayı konunun, Büyükşehir’e bırakılması oy çokluğu ile kabul edildi.

Gündemin bir diğer maddesi de yine mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Site Dadaş İş Merkezi’nde ki dershane binasının, emniyet hizmetlerinde kullanılmak üzere 25 yıllığına Emniyet Genel Müdürlüğü adına tahsis edilmesine izin verilmesi görüşüldü. 30 Mart seçimleri ile İl Özel İdaresi’nin kapanmasından dolayı konunun, Büyükşehir’e bırakılması oy çokluğu ile kabul edildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*