Erzurum Haber

Büyük küçük herkes Kuran öğreniyor

Büyük küçük herkes Kuran öğreniyor
397 Kez
23 Mart 2013 - 17:48

Erzurum’da 2.5 yıl önce kurulan Amacı Büyük İnsan Yetiştirme Derneği, proje ve ismiyle dikkat çeken bir sivil inisiyatif kurumu… Derneğin tek hedefi var o da; kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i herkese öğretmek… Bayan hocalarda dahil olmak üzere toplam 16 eğitmenin bulunduğu dernekte 6 personel görev yapıyor. Erzurum merkezli dernek önümüzdeki aylarda Bayburt ve Kars’ta da şube açmaya hazırlanıyor. Çocuklara Kur’an-ı Kerim öğreten dernekte çocuklara 6 saat içerisinde Kur’an-ı Kerim öğretiliyor. ‘Büyük insan yetiştirmek’ için çalıştıklarını belirten Başkan Ali Akkuş, derneklerinde çocuklara dini eğitim verildiğini ifade etti. Akkuş, insan karakterinin yüzde 70’inin yedi yaşına kadar tamamlandığı için okul öncesi eğitimin önemine vurgu yaptı. Başkan Akkuş, “Derneği kurmaktaki amacımız büyük amaçları olan, idealleri doğrultusunda ilerleyen bir gençlik oluşturmaktır. Günümüz gençliği çok kötü bir durumdadır. Onun için çocuk ve gençlere yönelik yoğun projelerimiz var. İnsanlığın en büyük amacının dine hizmet etmek olduğu düşüncesindeyiz” dedi. Günümüzde gençliğin kötü alışkanlıklar içerisinde olduğunu belirten Akkuş, “Gençler kötü alışkanlıklar içerisindeler. Tamamen özenti üzerine kurulu bir gençliğimiz var. Düşünmeyen, dinini bilmeyen, saygıyı unutan bir gençlik yetişiyor. Bu dernekte kendine güvenen insanların yetişmesi için programlar düzenliyoruz. Üniversite öğrencilerimize barınacak yerlerini de ücretsiz tahsis ediyoruz” diye konuştu.

Amacı Büyük İnsan Yetiştirme Derneği Başkanı Ali Akkuş, büyük insan yetiştirmenin en önemli kuralının zihniyet değişimi olduğuna dikkati çekti. Akkuş, “Gençliğimizi maddeperestlikten kurtarmak gerekiyor. Her şey artık paraya dayalı bir sistem olmuştur. Dünyaya olan bağlılık bu gençliği uyuşturucu, alkol ve kumara sürüklüyor. Büyük insan olmak için Kur’an’ı Kerim’i çok iyi bilmemiz gerekir. ‘Kur’an öyle bir kitaptır ki insanı karanlıktan aydınlığa kavuşturur’ ayeti çok önemlidir. Demek ki kurtuluşumuzun en önemli çözümü dinimizi ve Kur’an-ı Kerim’i iyi öğrenmek ve yaşamak gerekir” şeklinde konuştu.

6 saatte hızlı eğitim

Kur’an öğrenmek isteyen herkese en geç 6 saatte Kur’an-ı Kerim’i öğrettiklerini belirten Başkan Ali Akkuş, “Burada öncelik olarak 5-7 yaş arası çocuklara hizmet veriyoruz. Tabi lise ve üniversite öğrenimi gören kardeşlerimiz de bu dernekten faydalanıyor. Özellikle Kur’an öğretme konusunda iddialı bir sistemimiz var. Kur’an-ı Kerim’i hiç bilmeyen bir insan burada en geç 6 saat içinde tek başına okumaya başlıyor. Bunun için herhangi bir ücret talebimizde yok. Kur’an bilmeyen hanım kardeşlerimize de özel hocalarımız eğitim veriyor. Tüm Erzurum halkını bu derneğe davet ediyoruz” diye konuştu. Akkuş, Erzurum’un sosyal paylaşım ruhuna vurgu yaparak, “Erzurum özellikle dini konularda gerçekten çok hassas bir kenttir. Dernek olarak herhangi bir yerden gelirimiz yok. Ama Erzurumlular bizleri hiç zor durumda bırakmadı. Buraya gelen öğrencilerin aileleri ellerinden geldiği kadar yardımlarda bulunuyorlar. Esnaf ağabeylerimiz sürekli para yardımında bulunuyor. Allah hepsinden razı olsun” dedi.

……………………..

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.