Erzurum Haber

Bugün start veriliyor

Bugün start veriliyor
615 Kez
17 Ağustos 2013 - 10:46

Bugün günü Başbakan Erdoğan’ın Bursa’dan start vereceği kentsel dönüşüm kapsamında Erzurum’da Palandöken Caddesi yıkılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, şehrin kentsel dönüşümde yükselen bir ivme yakaladığını söyledi.

HABER MERKEZİ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Harabe, depreme dayanıksız yerleri, gecekonduları ve kamulaştırılması yapılan yerleri yıkarak yerine konutlar inşa eden belediye, yerleşim yerlerine modern bir kimlik kazandırdı. Kentsel dönüşüm çalışmalarının yüz akı olan Palandöken Caddesi 1. ve 2. Etap Kentsel Dönüşüm Alanı Projesi’ne vurgu yapan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler, konutlaşmada dev adımların atıldığını söyledi. Sayısal veriler eşliğinde kent merkezinde yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Başkan Küçükler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükümetimizin büyük gayret ve çabalarıyla Büyükşehir Belediyesi olarak kentsel dönüşüm çalışmalarında kamu hukukuna riayet ederek şehrin imarında dönüşüm ve değişime AK Parti’nin mührünü vurduk. Son iki yılda kent merkezinde üzerinde titizlikle durduğumuz Palandöken Caddesi 1. ve 2. Etap Kentsel Dönüşüm Alanı Projesi’nde toplam 109 bin 639 metrekarelik alanda 50 bin 669 metrekarelik bir alanı kamulaştırdık. Bugüne kadar hak sahiplerine yaklaşık 17 trilyon ödeme yapıldı. Bu bölgede 944 yapıdan 650’sini yıktık. İlgili alanın arsa bedeli 31 milyon 106 bin 450, enkaz bedeli de 29 milyon 789 bin 704 liradır.  Palandöken Caddesi 1. ve 2. Etap Kentsel Dönüşüm Alanı Projesi kapsamındaki alanın kamulaştırma bedeli 60 milyon 896 bin 154 liradır. Proje kapsamında ilgili yerde bin 500 konut üretilecek.”

Kentsel Dönüşümün önemi

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, kentsel dönüşümün gecekondu bölgelerinin makûs talihini değiştirdiğini kaydetti. Başkan Küçükler, şöyle devam etti:

“Bir dönem gecekondu muhiti olarak anılan Şehitler ve Hasan-i Basri mahalleleri, belediyemiz tarafından yapılan çalışmalarla modern semtlere dönüştü. Harput Mahallesi’ni harabe görüntüsünden kurtardık. Kentsel dönüşümde dev adımlar atıldı. Çağdaş bir kente yakışmayacak yerlerin görünümünü değiştirerek modern yapıları inşa ediyoruz. Daha güzel, çağdaş ve modern mimariye sahip bir şehir için tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Başkan’dan davet

Başkan Ahmet Küçükler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 3. Büyük Kentsel Dönüşüm Hamlesi arasında Erzurum’un da bulunduğunu ifade etti. Küçükler, sözlerini şöyle tamamladı: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ülke genelinde 3. Büyük Kentsel Dönüşüm Hamlesini sürdürüyor. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle kentsel dönüşüm kapsamında 46 ilde toplam 87 bin 628 konutun dönüşümü gerçekleştirilecek. Bursa, Van, Ankara, Kayseri, İstanbul ve Erzurum’da telekonferans sistemiyle toplu yıkımlar yapılacak. Programa telekonferans sistemiyle Başbakanımız Sayın Erdoğan ve bakanlarımız da katılacaktır. Tüm hemşerilerimizi saat 16.00’da Recep Akdağ Caddesi Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Konutları’nın bulunduğu alanda yapılacak programa davet ediyorum.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.