Erzurum Haber

Bu sese de kulak verin!

Bu sese de kulak verin!
293 Kez
07 Eylül 2018 - 20:06

Dolara yapılan operasyonun ardından stokçuluk yapanlara yönelik bakanlık denetimlerini sıklaştırmaya başladı. Haksız kazanç elde edenlerin tespiti yapılarak cezaları anında kesildi. Olması gereken de buydu. Ancak doların yükselmesi ile doğrudan etkilenen sektörler için henüz bir tedbir devreye girmedi.

Bu sektörlerin başında kağıt ithalatı yapan firmalar geliyor. Şüphesiz bu durumdan etkilenen çok sayıda sektör vardır ama ‘kağıt sektörü can çekişiyor’ dersek asla abartmış olmayız.

Türkiye genelinde sadece birkaç firma bu sektörün ihtiyacını karşılıyor. Daha önce bu ihtiyacı devlet SEKA aracılığı ile karşılıyordu. Ancak SEKA fabrikaları kapatılınca Türkiye kağıtta ithale mecbur kaldı. Doların tavan yapması ise bu sektörü direk olarak etkiledi.
Şuan ülkedeki ulusal ve yerel gazetelerin tamamında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Matbaalar durma noktasına geldi, kitap basımları durdu. Yüzde yüzün üzerinde zam yiyen kağıdı nakit paranız dahi olsa bulma şansınız neredeyse yok. Bir iki firma elindeki kağıdı piyasaya sürse de talebi karşılamadı.

Konu ile alakalı dernek ve federasyonlar günlerdir bu konu üzerine açıklamalar yapıyor ve Hükümetin bu soruna acil eğilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu işe nasıl bir çözüm yolu bulunur bilmiyorum ama galiba okkalı bir denetim de bu alanda yapılmalı. Zira yarın çok geç olabilir. Zaten zor şartlarda ayakta kalan Anadolu Basını, kepenk indirecek. Sayın Bakan bu sese de kulak verin, çok geç olmadan.

Madem ekmek aslanın midesinde!
Erzurum ekonomisinin ciddi bir bölümü öğrenci endeksli, zira esnaf üniversitelerin katkısı ile ayakta duruyor. Bu bir sır değil, bilinen bir gerçek. Şimdi yeni bir eğitim ve öğretim sezonu başlıyor, bu ay sonunda 100 bine yakın öğrenci şehre ayak basacak. Ancak gelin görün ki şehirde bu anlamda hiçbir çaba yok. Sadece şehrin havalimanı girişinde küçükte olsa AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz’ün “hoş geldiniz” pankartı gözüme çarptı. Beğendim, bu şehre gelen her öğrenci için önemli bir ayrıntı bu. Aynı şeyi şehrin esnafı da yapmalı. Lokanta, mağaza, Cafe ve birçok sektör sahibi, işyerlerinin camına böyle güzel mesajlar içeren afişler asmalı. Şehre ilk kez gelen veli de, öğrenci de bu durumdan memnun olacaktır. Sizler de velinimetiniz olan müşterilerinize gereken ilgiyi göstermiş olacaksınız. Aynı davranış aslında kış sezonunda gelen turistler için de yapılmalı. Bu şehir öylesine süslenmeli ki adeta karnaval havası verilmeli. Öğrencinin de turistin de şehir merkezinde vakit geçirmek için bir sebebi olmalı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.