Erzurum Haber

Bu nasıl kitle?

Bu nasıl kitle?
543 Kez
14 Mart 2013 - 10:34

Pazaryolu ilçesinin Şehitli Köyü’nde yaşayan Vahide Aktaş’ın sol böbreği ile birlikte alınan 4,5 kilogram ağırlığındaki kitle doktorları hayrete düşürdü. Bugüne kadar hiç rastlanılmayan kitle patoloji uzmanları tarafından inceleniyor.

Erzurum’un Pazaryolu ilçesine bağlı Şehitli Köyü’nde yaşayan 65 yaşındaki Vahide Aktaş’ın böbreğinden çıkan kitle görenleri hayrete düşürüyor. Kitlenin alınması ile hayata yeniden dönen 5 çocuk annesi Vahide Aktaş sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

Doktor ameliyatı anlattı

Ameliyatı gerçekleştiren doktor Nihat İnce, hastanın hastaneye ulaştırıldığında ilk önce acil servis biriminde tedaviye alındığını, ancak durumunun ciddi olduğu anlaşılınca detaylı bir muayene başladığını ifade etti.

Doktor İnce “Karın ağrısı ateş halsizlik ve bulantı şikâyetleri ile İspir Devlet Hastanesi’nden bize sevk edilen hastayı acil serviste yatırdık. Tomografisi çekildi. Sol böbrekte bir kitle tespit edildi. Çekilen tomografilerde kitlenin kanamalı olduğu tespit edildi. Hazırlanan raporda böbrek içerisindeki kitlenin kanaması olduğu tanısına varıldı. Hastanemizde ameliyatını gerçekleştirdik. Kanamalı olan kitle, organı tamamı ile bozmuş. 4 buçuk kilo ağırlığındaki kitle iflas eden sol böbrekle birlikte hastadan ayrıldı. 6 saatlik ameliyatın ardından hastanın durumu oldukça iyi, çıkarılan kitle gözle görülür bir şekilde deri altında olduğu belli oluyordu. Genel durumu çok iyi hareketleri ve organların çalışması normale bindi. Çok zor ve çok kanamalı bir ameliyattı, bulunan iki ünite kan ile hastanın kan ihtiyacı karşılandı. Hasta kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Gezip dolaşabiliyor. Birkaç güne kadar taburcu edilebilecek. Çıkarılan kitle patolojiye gönderdik. Patoloji uzmanları tarafından incelemelerinin ardından esrarengiz kitlenin ne olduğu ortaya çıkmış olacak. Bu güne kadar birçok ameliyata girdim, böylesini yeni gördüm. Yapılan yönlendirmeler ile hastayı şimdi hayatta tutabildik” dedi.

Soğuk algınlığı zannettim

Hasta Vahide Aktaş ise bir aylık zaman içerisinde ağrılarını hep soğuk algınlığı sebebi ile oluştuğunu sandığını ve bu yüzden hastaneye gitmediğini ifade ederek, “Bir süre sonra ağrılarım artmaya başladı. Geçtiğimiz hafta 6 Mart Çarşamba günü vücuduma bir ağrı girerek beni kilitledi. Felç geçirdim sandım. O anda nefes alamaz kıpırdayamaz hale geldim. Son sözüm beni hastaneye yetiştirin oldu. Rahatsızlığımın bu denli büyük ve tehlikeli olduğunu anlamamıştım. 112 ekipleri geldi ve beni hastaneye yetiştirdi. İlk önce Pazaryolu Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındım. Oradan İspir Devlet Hastanesi’ne kaldırıldım doktorlar ne olduğunu çözemedi hastalığımı sorduğumda bizde bilmiyoruz farklı bir durum var diyerek beni Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk ettiler. Buraya geldiğimde doktorlar acil müdahale gerçekleştirerek ameliyata aldılar. Ameliyatım iyi geçmiş. Doktorlarım bana sol böbreğimde tanımlanamayan bir kitlenin bulunduğunu ve bunun çıkarıldığını söyledi. Çıkarılan kitlenin fotoğraflarına baktığımda inanamadım 4 buçuk kilo ağırlığında bir kitle ölümüme sebep olabilirdi.” şeklinde konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.