Erzurum Haber

Bu laflar kavgada söylenmez…

Bu laflar kavgada söylenmez…
1.572 Kez
16 Nisan 2015 - 14:55

Erzurum/zirve2000 Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından düzenlenen Fair-Play Kervanı’nda açılış konuşması yapan Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Sait Keleş’in sözleri öğretim üyelerini çok kızdıracak. Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Sait Keleş,” Üniversitemizde engelliler için yapılan ilk otopark yeri Spor Bilimleri Fakültesi’nde. Maalesef bizim arkadaşlarımız ilk olarak oraya park ediyorlar. Ben onlara kızmıyorum onlarında engeli var”diyerek kafasını işaret etmesi dinleyiciler arasında gülüşmelere yol açtı.

Türkiye genelinde 10 üniversitede yapılacak Fair Play Kervanı’nın ikincisi Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleşti. Organizasyonun en önemli konuşmasını Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Sait Keleş yaptı. Fair Play’in en önemli ayağının ahlak olduğunun altını çizen Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Sait Keleş, “Ahlak yazılı kurallarla oluşturulan kurallar değildir. Fair-Play diye bahsettiğimiz insani değerlerdir. Biz Türk milleti her zaman insani değerleri ön plana çıkarırız. İki tarafa birbiriyle münakaşa ederse bizdeki anlayış zayıf olana yardım etmektir. Fair-Play’de en önemli unsur düşeni ayağı kaldırmaktır. Bunu tam anlamıyla sağlayabilirsek son zamanlarda yaşadığımız sporda şiddet olmazdı. Burada maalesef tahrik unsuru sporcuların kendisidir. Müsabaka esnasında rakibiyle olan muamelesi seyircileri aktif hale geçiriyor. Zaten bir kısım kavga etmek için geliyor. Böylelikle bombanın pimi çekilmiş oluyor ve sonra yolda silahlar çekiliyor. Bunlar çok üzücü hadiselerdir” dedi.
Onlarında engeli var
Fiziksel aktivitelere önem verilmemesinden yakınan Keleş, “Özellikle toplu taşıma araçlarını kullanan arkadaşlarımız için bir slogan oluşturmuştuk. ‘Bir durak sonra bin, bir durak önce in.’ Yani gençlikte hiç olmazsa fiziksel aktivitemizi yapalım. Bazen görüyoruz ki hocalarımız fakültenin merdivenlerinin dibine kadar arabasıyla geliyorlar. Arabası merdivenle çıksa odasına da arabasıyla gidecek. Bunları aşmamız gerekiyor. En önemli Fair-Play davranışı engellilerin önündeki engel olmamak. Üniversitemizde engelliler için yapılan ilk otopark yeri spor bilimleri fakültesinde. Maalesef bizim arkadaşlarımız ilk olarak oraya park ediyorlar. Ben onlara kızmıyorum onlarında engeli var. Arabanı az ileri park et de biraz olsun yürü sen spor hocasısın. Biz bunları aşamadık inşallah aşacağız” diyerek Türkiye’de ilk branş spor enstitüsünün Kış Sporları Enstitüsü adıyla Atatürk Üniversitesi’nde kurulacağı müjdesini verdi.

Panel sonrası davetliler kültür merkezi salonunda açılan Fair Play resim sergisini gezdiler.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.