Erzurum Haber

Bu çok uzun bir zaman

Bu çok uzun bir zaman
532 Kez
03 Nisan 2015 - 15:19

Erzurum/zirve2000 rzurum’daki ilk Osmanlı camisi olan Lalapaşa Camii, restorasyon nedeniyle yaklaşık 1 yıl ibadete kapatılacak.
Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Lalapaşa caminin restorasyonu yapılacak. Restorasyon nedeniyle caminin yaklaşık 1 yıl ibadete kapatılacağı Cuma namazında imam tarafından cemaate duyuruldu.
Restorasyonun tamamlanmasının ardından caminin yeniden ibadete açılacağı belirtildi.
LALA MUSTAFA PAŞA CAMİİ
Erzurum’un merkezini oluşturan cami, Erzurum’daki ilk Osmanlı camisidir. Kitabesine göre 1562 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Mimarbaşı Koca Sinan’ın eserlerinin listesini veren tezkirelere göre caminin mimarı Sinan’dır. Bir hamam, muvakkıthane, şadırvan, sübyan mektebi gibi ilavelerle cami zamanla bir külliyeye dönüşmüştür.
Mimar Sinan’ın İstanbul Şehzade Camii’ndeki gibi merkezi plan tipi ile inşa edilen cami, ortada dört payeye oturan merkezi kubbeyi dört yandan destekleyen yarım kubbeler, köşelerde de küçük kubbelerle derli toplu bir bütünlük gösterir. Caminin taç kapı çevresi 1870 yıllarında yenilenmiştir. Cami içerisinde çini alınlıklardan başka, halı, şamdan ve hat örnekleri bulunmaktadır.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.