Erzurum Haber - 26 Haziran 2019, Çarşamba

Bu başarı Salih Kaygusuz’un

12 Nisan 2019, 15:06
Bu başarı Salih Kaygusuz’un

Erzurum/zirve2000 Geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından nitelikli okullar kapsamından çıkarılan tarihi Erzurum Lisesi, puan sistemine tabi tutulmamıştı. Göreve geldiği günden itibaren bakanlıkla dirsek temasına geçen İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, Erzurum Lisesi’nin itibarının tekrar iade edilmesini sağladı. Erzurum Lisesi, ‘Proje Okulu’ oldu.

Ayşe Nur Bayram/Pusula
1889’de Sultan Abdülhamid Han tarafından kurulan ve mazisi itibarıyla ülkemizin en köklü liselerinden biri olan Erzurum Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Proje Okulu” olarak kabul edildi.

Erzurum ve bölgenin en köklü okullarından, bu yıl kuruluşunun 130. yılını kutlayacak olan Erzurum Lisesi, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğünün MEB Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Proje Okullarının Belirlenmesi başlığı altında yer alan “Okulun açılış tarihi, yapısı veya yetiştirdiği devlet adamları itibarıyla tarihi nitelik taşıması” maddesine istinaden Milli Eğitim Bakanlığına yapmış olduğu teklif neticesinde “Proje Okulu” olarak belirlendi. Alınan bu karar doğrultunda Erzurum Lisesi 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren “Sınavla Öğrenci Alan Lise” olarak eğitim-öğretim hizmeti sunmaya devam edecek.

Tercih edilen lise
Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, “ Kurulduğu 1889 yılından günümüze kadar ülkemiz eğitim tarihine yön veren ve ilimizin en köklü eğitim kurumu olan tarihî Erzurum Lisesi yetiştirdiği sayısız devlet adamı, akademisyen, komutan ile ülkemizin kalkınmasında etkin rol oynamıştır. Bu nedenle tarihî misyonuna uygun olarak Erzurum Lisesi’ne hak ettiği değeri artık kazandırmanın sevincini yaşamakla beraber Erzurum Lisesi ile ilgili beklentimiz ve umudumuz daha da arttı. Hedefimiz Erzurum Lisesi’nin geçmişte olduğu gibi Türkiye’nin dört bir yanından öğrencilerin tercih ettiği, ülke çapında adını duyurmuş bir marka lise haline gelmesi. Bunun ilk adımı olarak Lisemiz proje okulu olarak belirlendi. Okulumuzun Kültür Sitesi içerisinde bir Eğitim Müzesi açılacak ve hizmet binasında da gerekli fiziksel düzenlemeler yapılacak. Ayrıca tarihi dokusuna uygun olarak yapılacak restorasyon çalışmaları da planlanıyor. Valimiz Sayın Okay Memiş’e ve Milletvekilimiz Sayın Zehra Taşkesenlioğlu’na bu konuda bizlere verdikleri desteklerden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum. İlimizin eğitim hayatına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından açılan sekizinci lise olan Erzurum Lisesi, geçtiğimiz yıl nitelikli okullar kapsamından çıkarılmıştı. Tüm çabalara rağmen tarihi okul, puan sistemine tabi tutulmadı. Göreve geldiği günden beri tarihi lise için çalışma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, bakanlık ile dirsek temasına geçerek Erzurum Lisesi’nin itibarının tekrar iade edilmesi için mücadele ediyordu.

Bu başarı Salih Kaygusuz’un Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*