Erzurum Haber

Bozdağ, tarih verdi

Bozdağ, tarih verdi
354 Kez
25 Haziran 2018 - 19:24

Erzurum/zirve2000 Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bedelli askerlik konusunda çözüm şeklinde fazla bir ihtilaf yok” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bedelli askerlik konusunun 1 Ekim`e kadar verilen aranın ardından parlamentoda gündeme gelebileceğini söyledi.

Gündemin en önemli konularından biri bedelli askerlik mevzusuna ilişkin de değerlendirmede bulunan Bozdağ, konuyla ilgili çözüm şeklinde fazla bir ihtilaf olmadığını söyledi. Bozdağ, “Orada iki konu karara bağlanacak. Bir TSK’nın ihtiyaçları dikkate alınacak. İkincisi bir bedel olacaksa bedelin miktarı ,ödeme şekli ele alınacak. Üçüncüsü de bir yaş sınırı. Bu yaş sınırı ne olacak? Bu yaş sınırı ile TSK’nın ihtiyaçları elbette Genelkurmay Başkanımızla, Milli Savunma Bakanımızla istişare edildikten sonra ortaya çıkacaktır. Buna göre bir adım atılacaktır. Şu anda bakaya durumunda olan milyonlarca insan var. Ve TSK‘nın yıllık asker ihtiyacı da belli. Bunları sürekli askere alsa bile. Bu stoğu eritme ihtimali gözükmüyor.

SEÇİMDEN SONRA
Öte yandan da her gün yeni yükümlü hale gelen gençlerimiz var. O nedenle bunları eritme ihtiyacı da var. Şimdi bununla ilgili adım atılacaktır, seçimden sonra gündeme alacağımız ana konulardan bir tanesi bu olacaktır. Tabi parlamento faaliyete başladıktan sonra bu olacak. Çünkü kanunla ancak bunu düzenleme imkanımız var.

CUMHURBAŞKANIMIZDA SÖYLEDİ
Artık bu konuda Cumhurbaşkanımız da gündemimizde olduğunu söyledi. Başbakanımız söyledi. Bizler söylüyoruz. Hükümetimiz bu meseleyi seçimden sonra çözüme kavuşturacaktır. Detaylar burada fazla tartışılacak bir konu değil. Yaş özellikle Genelkurmayın ve Milli Savunma Bakanlığının ihtiyaçları dikkate alınarak yani bakılacaktır. Daha önce biliyorsunuz yaş 30’du, sonra aşağı indi. En sonkinde zannediyorum 27 olarak biliyorum ben. Şimdi bunun altına iner mi inmez mi? Bunun üstünde mi kalır? Bütün bunların hepsi Genelkurmay ve TSK ile MSB ile görüşüldükten sonra ihtiyaca bakılacak ve ona göre karar verilecektir. Bu ihtiyaç gözetilerek bu karar verilecektir. Bedel konusunda daha önceki örnekler var ödeme şekli konusunda yaşanmış tecrübeler var. Onlar da dikkate alınarak yeni dönemde bu konuda adım atılacaktır. Esasında bu konuda tartışıp karar bağlayacak konular net konular. Burada çok net bir şekilde hükümetimiz iradesini koydu. Bedelli askerlik konusu seçimden sonra çözüme kavuşturacağımız bir konu” bilgisini verdi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.