Erzurum Haber

Bir yılda bin 556 kanser vakası tespit edildi

Bir yılda bin 556 kanser vakası tespit edildi
472 Kez
05 Şubat 2013 - 17:01

Dünya Kanser Günü sebebiyle Erzurum’da düzenlenen etkinlikte konuşan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cumhur Hakkı Çankaya, hastalığın orta ve düşük gelirli ülkelerde görüldüğünü söyledi. Çankaya, Erzurum’da bir yılda bin 556 kanser vakası tespit edildiğini vurguladı. Yüzde 13,9 mide, yüzde 12,2 akciğer, yüzde 7,1 meme yüzde 6,1 özefagus, yüzde 5,9 kan kan kanserinin Erzurum’da en sok görülen rahatsızlıklar olduğunu ifade eden Çankaya, Halk Sağlığı Müdürlüğüne tahsis edilen aracı tam donanımlı kanser tarama merkezine dönüştüreceklerini söyledi.

Kanserin günümüzde en önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten Dr. Cumhur Hakkı Çankaya, sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada kanserin geldiğini bildirdi. Kanser hastalığının en iyi yönü tedbir alınırsa yüzde 30-40 oranında önlenebilir olduğunu vurgulayan Çankaya, “Halkımızda farkındalık oluşturma, her şeye rağmen kanser hastalığı olan insanlarımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve maddi manevi yükünün azaltılmasında hepimize görev düşmektedir. Kanser korkulacak bir hastalık değildir. Önemli olan erken teşhis edebilmektir” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın da üye olduğu Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC)’nin önderliğinde 4 Şubat “Dünya Kanser Günü” olarak kutlanmaktadır. Kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Dünyada her yıl 12.7 milyon kişiye kanser tanısı konulmakta ve 7.6 milyon kişi kanserden ölmektedir. Önlem alınmazsa, dünya genelinde kanser yükünün artarak 2030 yılında 26 milyon yeni tanı kanser vakasına ve 17 milyon ölüme ulaşacağı tahmin edilmektedir. Kanserde en hızlı artış ise ülkemizin de içinde bulunduğu orta ve düşük gelirli ülkelerde olacaktır. Erzurum’da 2011 yılında 1556 kanser vakası tespit edilmiştir. Erzurum’da en sık görülen kanser türleri değerlendirildiğinde, ilk 5 kanser sırasıyla; mide (%13,9), akciğer (%12,2), meme (%7,1), özefagus (%6,1), kan (%5,9) kanseri olduğu tespit edilmiştir.

Kanser hastalığının en iyi yönü tedbir alınırsa %30-40 oranında önlenebilir olmasıdır. Sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite, enfeksiyonlardan koruma için hassasiyet gösterilmesi ise hastalık riskini azaltmaktadır. Bu bağlamda ülkemizde; Türk Kanser Araştırma ve Savaş Derneği, sivil toplum kuruluşu olarak KANSER ile mücadele etmektedir. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu bünyesinde ise; Kanser Daire Başkanlığı kurulmuştur. Yine ülke genelinde 81 ilimizde toplam 84 adet KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama Eğitim Merkezi) kurularak kanser ile mücadele edilmektedir.

KETEM çalışmaları, meme kanseri tarama programı, 40-69 yaş arası kadınlara, her yıl yapılacak doktor muayenesi, 2 yıl aralıklarla yapılacak mamografi çekimi, gerek görülen vakalarda meme ultrasonografi çekilmesini kapsamaktadır. Serviks (Rahim ağzı) kanseri tarama programı kapsamında 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir yapılacak muayene ile birlikte pap smear testi yapılmaktadır. Kolorektal kanserlere yönelik 50-70 yaş arası erkek ve kadınlarda 2 yılda bir yapılacak gaitada gizli kan testini içermektedir. Bu gibi konularda halkımızda farkındalık oluşturma, her şeye rağmen kanser hastalığı olan insanlarımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve maddi manevi yükünün azaltılmasında hepimize görev düşmektedir. Kanser korkulacak bir hastalık değildir. Önemli olan erken teşhis edebilmektir. Sağlıklı günler dilerim.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.