Erzurum Haber

Bir Türkiye’ye rezil olduk

Bir Türkiye’ye rezil olduk
1.773 Kez
26 Eylül 2019 - 15:50

Erzurum/zirve2000 Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen geziyle aralarında Oktay Kaynarca’nın da bulunduğu 30 ünlü Erzurum’un tarihi mekanlarını gezdi. Kaynarca, tarihi Taşhan’ın duvarında bulunan elektronik tabelanın kaldırılması için sosyal medya hesabından yetkilileri uyardı.

Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen tarihi mekanlar gezisi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un önderliğinde gerçekleşti. Aralarında Oktay Kaynarca, Şule Zeybek, Onur Tan, Başak Dizdar, Nilgün Bodur gibi isimlerin de yer aldığı gezi ekibi Erzurum’da Kongre Binası, Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Tarihi Ulu Cami, Erzurum Kalesi ve Yakutiye Medresesini ziyaret etti. Ziyarette Vali Yardımcısı Yıldız Büyüker ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz ise gezi ekibine eşlik etti. Gezinin rehberliğini ise Türkiye’nin en ünlü rehberlerinden birisi olan Saffet Emre Tonguç yaptı.

Gezisi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy, “Bizler Türkiye’nin tanıtımına katkımız olması ve farkındalık oluşturmak için buraya geldik. Erzurum’a gelir gelmez Kongre binasına geldik ve çok etkilendik. Aslında rotamız Bayburt ama buraya çok uzun bir zaman ayıracağız. Erzurum gezilmesi ve görülmesi gereken bir şehir. Anlatılanları dinlemek ve tarihi yerinde yaşamak insanları çok etkiliyor. Erzurum gezilmesi görülmesi ve tanıtılması gereken çok özel bir şehir“ dedi.
Kongre Binasının ardından Çifte Minareli Medreseyi gezen ünlüler burada bulanan çarşıda ehram giymeyi de ihmal etmedi.

Geziye katılan ünlü sinema oyuncusu Oktay Kaynarca’nın dikkatini, tarihi Taşhan’ın duvarında bulunan elektronik tabela çekti. Kaynarca hem orada bulunan yetkililere konuyu aktardı hem de çektiği video ile konuyu sosyal medya hesabından tüm takipçilerine duyurdu.

Kaynarca,”Erzurum’dayız, Taşhan’dayız. Taşhan 500 yıllık bir yapı. Ve Taşhan’ın üzerinde bulunan elektronik yazıyı görüyorsunuz değil mi. Lütfen ilgililerin dikkatine. Çok ayıp, hiç olmamış.” diye uyarıda bulundu. Binlerce takipçisi bulunan Oktay Kaynarca’nın bu uyarısının dikkate alınıp alınmadığını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.