Erzurum Haber

Bir milyon 365 bin hastaya hizmet verildi

Bir milyon 365 bin hastaya hizmet verildi
459 Kez
05 Şubat 2013 - 16:59

Doğu Anadolu Bölgesi’nin gözde sağlık kurumu olan Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin (BEAH) 2012 verileri belli oldu. 2011’de 1 milyon 133 bin hastaya bakan BEAH, 2012’de 1 milyon 364 bin 285 hastaya tedavi hizmeti sundu.

Cengiz DURULAR / ERZURUM

Merkezle birlikte Erzincan, Bayburt, Muş, Bingöl, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı ve Artvin gibi illere hizmet veren Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin (BEAH) 2012 hasta verileri belli oldu. Bir önceki yılda 1 milyon  133 bin hastaya bakan sağlık kuruluşu 2012’de 1 milyon 364 bin 285 hastayı tedavi etti. BEAH’a geçen yıl 42 bin 370 hasta yattı, 66 bin 939 kişi ameliyat oldu, 50 bin 83 kişinin MR’ı çekildi, 309 bin 545 hastanın röntgeni alındı, 72 bin 763 kişi ultrasyondan yararlandı. Sağlık kurumunda 5 bin 440 kişinin mamografisi yapıldı, 602 bin 595 kişi mikrobiyoloji biriminden yararlandı, 5 milyon 785 bin 593 kişi biyokimyadan faydalandı. BEAH’ta 54 bin 687 kişi patoloji hizmetlerinden faydalandı.

“BEAH önemli bir sağlık kurumudur”

Kamu Hastaneler Birliği (KHB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, BEAH’ın Doğu’nun önemli hastanelerinden biri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Erdoğan, “Sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte hizmet kalitesi ülkemizde çok arttı. İnsan merkezli bir hizmet anlayışına ulaştık. BEAH ülkemizin önemli sağlık kuruluşudur. Geçen yılın verilerine baktığınızda  hastanenin bölge için ne denli önemli olduğunu bir kez daha anlamış oluruz” dedi.

“Sağlıkta memnuniyet oranı çok yüksek”

KHB Genel Sekreteri Prof. Dr. Erdoğan, Erzurum’un sağlıkta Doğu’nun  pilot kenti olduğunu söyledi. Prof. Dr. Erdoğan, KHB’nin önemine de vurgu yaparak, “87 genel sekreter şuan illerde kamuya ait bütün hastanelerin birlikte yönetiminden sorumlu. 87 arkadaşımız sistemin içinden gelen insanlar. Kamu Hastaneleri Birliği’nin iki büyük önceliği vardır. Birincisi daha kaliteli hizmet yapmak, ikincisi de daha verimli hastanecilik yapabilmektir. Yüzde 36’lardan yüzde 76’lara çıkan sağlıkta memnuniyet oranı var ülkemizde. Böyle bir memnuniyetin bu boyutlara çıkması inanılmaz bir başarıdır. Sağlık sektörü gibi hemen karşılanması gereken ihtiyaçların karşılanması sonrası bu kadar ciddi sonuçlar alınması bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor” diye konuştu.

“Sağlıkta motivasyon şart”

Sağlık sektöründe motivasyonun önemine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

“Sağlıkta motivasyon şart. Bu konuyla ilgili bir örneği ifade etmek istiyorum. Bir çalışanımız var. Buraya yeni başlamış. Tekerli sandalyede gördüm onu. Yemekhanede görünce yanına gittim. Son derece bakımlı bir çalışanımız. Onunla konuştum. Eskiden hastanenin başhekimi olduğumu söyledim. Bir süre sohbet ettik. 2 hafta sonra dediler ki, santralden bir hanım geldi sizinle görüşmek istiyor diye. İçeriye geldi elinde küçük bir paket. Malatya’dan kayısı getirmiş. Sebebi ise ben halini ve hatırını sorduğum için. İnsanımız bu işte. Sadece nasılsın demeyi ve ilgilenmeyi bekleyen bir anlayış. İşte sağlıkta böyle bir şey. Motivasyon için sadece nasılsın demek yeterli yani…” Sağlık çalışanlarının yorgun ama huzurlu olduğunu ifade eden KHB Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, “Sağlık çalışanları yorgun ve huzurludur. Ciddi bir iş yükü ve emek var. Emeğin karşılığı manen de alınıyor. Hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımızın huzuru çok önemlidir.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.