Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Bir ciğer iki kişiye hayat verdi

Bir ciğer iki kişiye hayat verdi
15 Mart 2013 - 10:31

Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Aydınlı ve ekibi Türkiye’de nadir görülen bir ameliyata imza attı. Adana’dan getirilen karaciğer ikiye bölünerek iki çocuğa nakledildi. Sağlık durumları iyiye giden çocukların ‘Karaciğer’ kardeşleri olduğunu söyleyen Aydınlı, organ naklinin önemine değindi.

Emrah AKKAYA/ERZURUM

Halk arasından kullanılan ‘kan kardeşliği’ne şimdide ‘ciğer kardeşliği’ eklendi. Erzurum’da yapılan organ naklinde kadavradan alınan karaciğer, bölünerek iki çocuğa nakledildi. 12 saat süren operasyonun ardından sağlıklarına kavuşan 11 aylık İshak ile 14 yaşındaki Alperen ilk kez biraraya geldi. Ekibiyle birlikte ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Bülent Aydınlı, “Onlar artık aynı ciğeri taşıyorlar ve karaciğer kardeşiler” dedi.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkiye’de çok nadir rastlanan bir organ nakline imza attı. 7 yaşından beri Atatürk Üniversitesi’nde karaciğer tedavisi gören Alperen Çetinkaya ile doğduktan sonra rahatsızlığı belirlenen 11 aylık İshak Değirmencioğlu’nun tedavisini sürdüren Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi ekibi, Adana’da hayatını kaybeden 16 yaşındaki bir çocuğun karaciğerinin uygun olduğunu öğrenince harekete geçti. Sağlık Bakanlığı’na ait uçakla Erzurum’a getirilen karaciğer iki çocuğa da uygun bulununca operasyon başlatıldı.

Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Aydınlı ve ekibi ikiye böldükleri karaciğerin bir kısmını 14 yaşındaki Alperen Çetinkaya’ya nakletti. Aynı anda ameliyata alınan 11 aylık İshak’a bölünen karaciğer de büyük geldi. Doktorlar bu kez karaciğeri bebeğin bünyesine uygun hale getirerek nakli yaklaşık 12 saat süren ameliyatla başarıyla tamamladı.

Sağlıkları çok iyi

Organ Nakli Merkezi’nde bir süre yoğun bakım altında tutulan Alperen ve İshak’a nakledilen karaciğer uyum sağladı. Doktorların büyük titizlik gösterdiği çocuklar kısa sürede sağlıklarına kavuştu. Hastanede tedavileri süren iki çocuğun sağlığına kavuşması aileleri kadar sağlık ekiplerini de sevindirdi. Ekibiyle birlikte Türkiye’de nadir görülen bir operasyona imza atan Doç. Dr. Bülent Aydınlı, “İkisininde acil karaciğer nakline ihtiyacı vardı. Ama en çok ta 11 aylık İshak’ın karaciğere ihtiyacı vardı. Organ müjdesi haberi Adana’dan geldi. Biz bu gelen karaciğeri farklı bir teknikle ikiye böldük. Bu tarz nakiller dünyada ve Türkiye’de çok nadir bir şekilde gerçekleştiriliyor” dedi.

Kadavradan alınan karaciğerin 12 saat içinde nakledilmesi gerektiğini belirten Aydınlı, “Biz bu kadar kısa sürede hem karaciğeri hastalara göre kestik, hem de 2 çocuğumuza karaciğeri naklettik. Bu olay çok kolay ve sıradan bir olay değil. Tam tersi profesyonel deneyimli bir ekip işi. Sağ olsun ekip arkadaşlarımda öz veriyle çalışıp çocuklarımızın sağlığına kavuşmasına yardımcı oldu. Onlar artık aynı ciğeri taşıyorlar ve karaciğer kardeşiler” diye konuştu.

Aydınlı, merkezlerinde bu tarz ameliyatı ikinci kez başarıyla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Hastanede tedavileri süren çocuklarla yakından ilginenen Çocuk Gastroloji Hepatoloji ve beslenme dalında görevli Doç. Dr. Mahya Sultan Tosun ise, “İshak bebek hastaneye geldiğinde durumu çok kötüydü. Bize akut karaciğer yetmeliği kiliniğiyle başvurdu. Yaşı küçük olduğu için doğuştan bir metabolik hastalık olabileceği yada reaya benzeri bir tablo olabileceğini düşündük. Detaylı araştırma yapamadan nakile girmek zorunda kaldık. Çünkü durumu çok ağırdı. Alperen hastamızda 6 yıldır takibimizde olan bir hastaydı. Uzun süredir karaciğer bekliyordu ve beklediği karaciğere kavuştu. Durumları şuan çok iyi taburcu olacak safhadalar” dedi.

Organlarını bağışlayacak

Hastanede oğlu Alper’in sağlığına kavuşmasını sevinçle izleyen anne Fadime Çetinkaya, “Oğlumun karaciğerinde damar tıkanıklığı vardı, 7 sendir tedavi görüyordu. Sonunda organ nakli gerçekleşti ve sağlığına kavuştu. İnsan ancak böyle bir olayla karşılaşınca organ bağışının ne kadar önemli olduğunu anlıyor. Bende bu sıkıntıları çektim ve öldüğümde organlarımı bağışlıyacağım” ifadelerini kullandı.

Rektör tebrik etti

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, başarılı operasyona imza atan Aydınlı ve ekibini tebrik etti. Organ Nakli Merkezi’ne gelerek çocukları ziyaret edip, sağlık durumları hakkında bilgi alan Rektör Koçak, merkezdeki çalışmaların takdire şayan olduğunu söyledi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.