Erzurum Haber

Bıçak kemiğe dayandı!

Bıçak kemiğe dayandı!
Sevda GÜNEŞ
Sevda GÜNEŞ( sevdagunes@zirve2000.com )
881 Kez
25 Şubat 2021 - 10:58

Her ne kadar il pandemi kurulu 1 Mart’ta Erzurum’u normale döndürmek için masada tüm alternatifleri devreye sokmaya çalışsa da görünen o ki Mart başı gibi şehrin normale dönmesi pek mümkün görünmüyor.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı veriler ile Erzurum’da ki veriler örtüşmüyor. Belki de ilk kez şehirde günlük vaka sayıları 40’lı rakamlara kadar düştü. İl pandemi kurulu,  normale dönüş için simüsyon çalışmaları yaparken bakanlığın açıkladığı rakamlar herkesi şaşkına çevirdi.

***

İyi de nasıl oluyor, vaka sayıları gün gün Sağlık Müdürlüğü aracılığı ile bakanlığa bildirilmiyor mu? Aynı müdürlükler şehrin valilerine günlük vaka bildirimi yapmıyorlar mı?

İl pandemi kurulunun günlük vaka raporları en düşük seyide seyrederken, bakanlığın açıkladığı rakamlara göre bir hafta önce 37.71 olan oran 7 günde 50,90’a kadar yükseldi.

Aradaki bu farkın nedeni nedir?

***

Ayladır direnen esnaf, gözünü 1 Mart’a çevirmişti ama açıklanan rakamlar bir kez daha hayal kırıklığı yarattı.

Şehirdeki ekonomik çöküşün farkında olan Erzurum Valisi Okay Memiş, normalleşme için yoğun gayret sarf ediyor.

Belki Mart başı olmasa bile ilerleyen günlerde şehri normalleştirmek için aşı çalışmalarına hız verilmesini isteyen Vali Memiş, sağlık ordusunun yanı sıra vefa destek gruplarının da devreye girmesini istedi.  Memiş, “ Aşıya ulaşmakta zorlanan yaşlıların evlerine kadar gidip aşı olmak isteyen herkesi aşılayın talimatını verdi.

***

Erzurum Valisi, aşı sayısını artırarak vaka sayısını aşağı çekip normalleşmenin yolunu açmayı planlıyor. Bu sistemin ne kadar işe yarayacağını bekleyip göreceğiz ama artık bıçak kemiğe dayandı. Ha bugün ha yarın diye bekleyen esnafın sabrı su kesti.

Üniversitelerin ikinci yarı dönemi online yapma kararı da esnafa ikinci darbe oldu. Sadece restoran, kafeterya ve kahvehaneler değil aynı zamanda açık olup siftahsız dükkan kapatan ayakkabıcı, tekstilci ve daha bir çok sektör bitme noktasına geldi.

***

Aylardır iki yakasını bir araya getiremeyen esnaf normalleşme hayali kurarken, pandemi döneminde çıkarılan yapılandırmanın ilk taksitinin günü de geldi çattı. Ödeme imkanı yok.

Hükümetin bu sıkıntıya mutlaka bir çare bulması şart, hem de hiç vakit kaybetmeden…

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.