Erzurum Haber - 06 Haziran 2020, Cumartesi

Bebekten Bebeğe Organ Nakli

11 Nisan 2019, 14:21
Bebekten Bebeğe Organ Nakli

Erzurum/zirve2000 Ağrı’nın Hamur ilçesine bağlı Danakıran köyünde yaşayan Kıymet ve Ahmet Orhan çiftinin 7 aylık bebeği Elif Orhan, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde yapılan başarılı karaciğer nakli ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Manolya BULUT-PUSULA
Doğuştan safra kanalı yokluğu ile mücadele eden Elif bebek, bir ay önce Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde gerçekleşen karaciğer nakli ameliyatı ile hayata tutundu. Samsun’da beyin ölümü gerçekleşen 3 aylık bir bebekten alınan karaciğer ile sağlığına kavuşan Elif Orhan’ı ziyaret eden Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, operasyonda emeği geçen personelini tebrik etti.

Haber Samsun’dan geldi
Safra kanalı yokluğu ile dünyaya gelen Elif bebek, sarılık belirtileri göstermeye başlamasıyla Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Ali İşlek tarafından tedaviye alındı. Talihsiz yavrunun tedavisi sürerken karaciğer nakline ihtiyacı olduğu tespit edildi. Organ nakli listesine alınan Elif bebeğin şansı çabuk güldü. Orhan ailesini sevindiren haber 15 gün içinde Samsun’dan, geldi. Beyin ölümü gerçekleşen 3 aylık bir bebeğin ailesi, çocuklarının organlarını bağışlayınca minik Elif yeniden yaşama tutundu. O esnada 6 aylık ve yalnızca 5 kilo olan Elif’in ameliyatını Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gürkan Öztürk gerçekleştirdi.
elif orhan
Ekip çalışması ile iyileşti
Elif bebeğin bugüne kadarki tedavisini yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Ali İşlek, “Bebeğin doğumsal safra kanalı yokluğu mevcuttu. Mutlaka tedavi edilmesi gerekiyordu ve bu tedavi seçeneğinin karaciğer nakli olduğunu kararlaştırdık. Karaciğer naklinin başarısının yüksek olması hastanın yaşı ve kilosuyla doğru orantılı. Nakile girdiğinde 5 kilo civarındaydı. 5 kilo olması hem cerrahi teknik anlamda hem de bizim ameliyat öncesi ve sonrasındaki yaklaşımlarımız için oldukça işimizi zorlaştıran bir faktördü. Ameliyat öncesinde gerekli hazırlıklarımızı yaparak başarılı bir cerrahi operasyon geçirdi. Çok önemli bir süreç başlamış oldu, çocuk yoğun bakım süreci. Burada çocuk yoğun bakım ekibi ile birlikte yoğun mesai harcayarak çocuğun yaşamsal fonksiyonlarını olabildiğince normal sınırlarda idame ettirdik. Bir haftalık yoğun bakım süreci sonrasında normal odaya alındı. Çocuk olmasının belli başlı zorlukları vardı. Vereceğimiz sıvı ve ilaçların verilme şekilleri ile sonuçlarını değerlendirmek güç bir iş. Ancak ekip çalışması ile hastayı ameliyat sonrası bir aylık bir süreçte taburcu olacak duruma getirdik. Donör olarak karaciğeri bağışlayan hasta yakınlarına da teşekkür ediyorum” dedi.

Şu an durumu iyi
Karaciğer nakli ameliyatını gerçekleştiren Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gürkan Öztürk ise Elif’in ilerleyen günlerde taburcu edileceğini söyledi. Prof. Dr. Öztürk, “ Hastalık belli bir aşamaya geldiği için karaciğer nakline ihtiyacı vardı. Nakil listesindeydi. Şu anda genel durumu iyi. Çocuk, büyük insanın küçüğü değil. Çocuk farklı bir hasta grubu. Bunun için gerçekten iyi bir uzmanlık gerekiyor. Hem hazırlanması hem de ameliyattan sonra takip edilmesi gerçekten zor. Önümüzdeki günlerde de evine göndereceğiz” diye konuştu.

Bebeklerde nakil ameliyatı zor
Bebeklerde nakil ameliyatının uzmanlık gerektirdiğini aktaran Öztürk, “ Operasyon yaklaşık olarak 4 saat sürdü. Ameliyattan sonra yoğun bakım sürecimiz oldu. Ağlayamıyor, konuşamıyor, derdini anlatamıyor. Bunu anlayan da bir dil olması lazım. Onun yolu da çocuk doktorlarından geçiyor. Bebeklerde nakil iki açıdan daha zor. Birincisi daha küçük yapılarla uğraşmak zorundasınız. Bebeklerde damar problemleri daha fazla oluyor. Bir de ameliyatları daha titizlikle yapmak gerekiyor. Erişkin hastalara göre daha karmaşık ve sıkıntılı. Bir yerde bebeklere nakil yapılabiliyorsa orası iyi bir merkezdir. Bizim bölgemizde organ bağışı sayısı az ama gittikçe artıyor. Bölge koordinasyon merkezinde çalışan arkadaşlarımızın ciddi çalışmaları var. Önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek. Eski yıllara göre iyi durumda ama tabi yeterli değil” ifadelerini kullandı.
ömer çomaklı
Rektör Çomaklı ziyaret etti
Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezini ziyaret eden Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Prof. Dr. Gürkan Öztürk’ten operasyon hakkında bilgi aldı. Minik Elif’in ailesine geçmiş olsun dileklerini ileten Rektör Çomaklı, “Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi ve içinde bulundurduğu merkezlerle, birimlerle gerçekten bölgeye hizmet ediyor. Hastanemizde bir çocuğa can vermek, organ nakli ile hayata kavuşturulması çok güzel bir olay. Gürkan Bey ve ekibini tebrik ediyorum. Organ naklini biz çok önemsiyoruz. Gürkan Beye aday olurken de söylemiştim, dünya çapında bir nakil gerçekleştirirlerse Erzurum şartlarında bir villa hediye etmeyi vadediyoruz. Arkadaşlarımız gün geçtikçe organ naklinde önemli bir seviyeye gelmede gayret sarf ediyorlar” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*