Erzurum Haber

Bayram nefes olacak…

Bayram nefes olacak…
327 Kez
15 Ağustos 2018 - 11:11

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklama, Türkiye’nin terörle mücadelede nereden nereye gelindiğinin çok önemli resmidir.

Bakan Soylu, son verilere göre ülke içinde ki terörist sayısının 750 civarında olduğunu ve bunların yerlerinin tek tek bilindiğini bildirdi. Bu rakam belki hala sizlere çok fazla gelebilir ama aslına hiç de öyle değil.

Kobani olaylarının hemen ardından başlayan hendek kalkışmasında yurt içinde bulunan terörist sayısı resmi rakamlara göre 30 bine yakındı. Sadece hendek operasyonunun ilk etabında 7 bin 500 terörist etkisiz hale getirilmişti.

Şimdi o rakamlardan bu rakamlara gelmek gerçekten terörle mücadelede verilen azmin ve gayretin göstergesi. 40 yıldır terörle boğuşan Türkiye’de en kapsamlı mücadele bu dönemde veriliyor.

Tunceli, Ağrı, Kars, Diyarbakır, Hakkari başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu’da operasyonlar hiç durmadan, aralıksız devam ediyor. Kuzey Irak ve Suriye kampları tarumar edilen PKK, militan bulup dağa götüremediği iç tamamen kapana sıkışmış durumda.

Ülkede yaşanan ekonomik çalkantılar nedeni ile terörle mücadelede gelinen nokta şu ara gözden kaçıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu başarısı, ülkede huzuru temin etmenin en önemli ayağı olmuştur.

Yaptırım işe yarar mı?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika’ya karşı ilk kez bir yaptırımdan söz etti. Başkan Erdoğan “Amerika’nın elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var. Kendi ülkemizde Venüs Vestel var. Biz bunları uygulayacağız” dedi.

Sahi bu yaptırım etkili olur mu? Hem de bal gibi olur. Amerika için Türkiye bu alanda hatırı sayılır bir pazar. Bugün neredeyse her üç kişiden birinin evinde, elinde, işyerinde iPhone marka telefon, bilgisayar ve Ipad var. Yapılan araştırmalara göre iPohone yeni model telefonunu görücüye çıkardığı andan itibaren Avrupa’dan önce Türkiye ve Arap pazarına giriyor. Bu nedenle uygulanacak boykot dünya devi Apple için sıkıntı yaşatabilir.

Bayram fırsat olacak
Dolar krizinin yavaşlaması ve piyasalara etkisinin azalması için Kurban Bayramı müthiş fırsat olacak. Hem piyasaya sıcak para girecek hem de vatandaşta ki panik havasını en aza indirecek. Hükümet çalışma yapmak için 9 günlük bir alan bulmuş olacak. Ülkenin son haftalarda yaşadığı sıkıntılar için bayram havası azıcık nefes olacak herkese. Ümidimiz bayram sonrası bu sisli havanın dağılması.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.