Erzurum Haber

Başkanlardan tam not

Başkanlardan tam not
462 Kez
27 Mayıs 2013 - 11:09

Doğu Anadolu Bölgesi Kültür ve Sanat Günleri Festivali’nde, Erzurum’u Ankara’da bulunan Erzurum İktisadi Sosyal Araştırma ve Yardımlaşma Vakfı (ESAV) temsil etti. Erzurum kültürünün, yöresel lezzet ve değerlerinin görücüye çıktığı festival ziyaretçi akınına uğradı.  Erzurum ile birlikte 14 ilin yöresel kültür ve lezzetlerinin görücüye çıktığı tanıtım günlerinde, Erzurum tanıtım günü yapıldı. Keçiören Etlik pazar meydanında kurulan çadırların yanı başında oluşturulan konser alanı, kısa sürede Ankara’da yaşayan Erzurumlular tarafından dolduruldu. Erzurum gününe, AK Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Erzurum eski Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak, ESAV Başkanı Veysel Karani Aksungur, Ankara’daki Erzurum derneklerinin temsilcileri ile gurbette yaşayan ve çeşitli kurumlarda üst düzey yöneticilik yapan Erzurumlular katıldı.

Milletvekili ve belediye başkanı halay çekti

İlk olarak Erzurumlu aşıklar sahne aldı, daha sonra ise bar ekipi folklör oynadı. Ardından ESAV Başkanı Veysel Karani, yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Erzurum Miletvekili Cengiz Yavilioğlu kısa bir konuşma yaptılar. Daha sonra sahneye çıkan Erzurumlu sanatçı Nurullah Akçayır, geceye katılanları birbirinden güzel türküleri ile coşturdu. Nurullah Akçayır’ın Erzurum yöresine ait oyun havalarını seslendirdiği anlarda, gurbetteki dadaşlar kendilerini piste attı. Halay için sahneye gelen yüzlerce kişiye, AK Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu ile Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ta eşlik etti. Sanatçı Nurullah Akçayır, protokolde bulunanları da halaya davet etti. Dakikalarca halay çeken protokol mensupları, katılımcaılar tarafından ayakta alkışlandı. Nurullah Akçayır’ın konserinin ardından yerel sanatçılarda kısa bir konser verdi. Gecenin sonunda ise yemek yarışması yapıldı. Erzurum yöresine ait 3 yemek (lor dolması, su böreği ve demir tatlısı) dereceye girdi.

Başkanlardan tam not

Erzurum’dan bir grup basın mensubuyla birlikte etkinliğe katılan Doğu Anadolu Gazeteciler (DAGC) Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy ile Erzurum Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Kadir Sabuncuoğlu, organize komitesini tebrik etti. Organize için ESAV’a teşekkür eden DAGC Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, “Erzurum’u tanıtım konusunda çok ciddi bir etkinlik yapıldı. Erzurumluları buluşturan bu etkinlik çok iyi hazırlanmıştı. Mayıs’ın ilk haftasında yapılan ve eleştirilere hedef olan Erzurum Günleri’nde de benzer çalışmanın yapılması lazım. Organizeye Erzurum’daki sivil toplum kuruluşları ile Ankara’daki vakıflar da katkı verirse Erzurum için çok daha iyi bir etkinlik yapılabilir” dedi.

Erzurum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kadir Sabuncuoğlu ise Keçiören Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı festivalde Erzurum’un çok iyi tanıtımının yapıldığını söyledi. Ticari bir kaygı güdülmeden kentin tanıtımına ağırlık verildiğini söyleyen Sabuncuoğlu, “Binlerce Erzurumlu buluştu. ESAV’ın kenti temsili oldukça başarılı. Festivale gelenler Erzurum’u her yönüyle tanımış oldu” diye konuştu.

GECEDEN NOTLAR…

* Erzurum günlerine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, çadırları tek tek dolaşıp stantları gezdi. Stant başında duranlarla tokalaşan Küçükler, Erzurum’un yanı sıra komşu illerinde stantlarını gezip sohbet etti.

* Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet küçükler, katılımcıları büyük ilgisiyle karşılaştı. Alana geldikten sonra sanatçı Nurullah Akçayır’la aynı masada oturup cağ kebap yedi. Küçükler, gurbetteki Erzurumlular ve Erzurum’dan giden protokolle Erzurum çadırının önünde bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

* Etkinliğe katılmak için Ankara’ya gelen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, konserin başlamasından kısa bir süre sonra alandan ayrıldı.

* Keçiören Belediyesi tarafından düzenlenen Doğu İlleri Tanıtım Günleri’nde, en yoğun katılımcı Erzurum günlerinde yaşandı. Diğer illerin tanıtım gününe en fazla 500 kişi katılırken, Erzurum’un tanıtım günlerine binlerce kişi katılarak renkli görüntüler oluşturdu.

* Erzurum günlerine, Erzurum’da görev yapan basın ve yayın kuruluşlarının temsilcileri de davet edildi. Erzurumlu gazeteciler, gecenin sunucusu Muhsin Koç tarafından tek tek isimleri okunarak festivale katıldıkları duyuruldu.

* Erzurum tanıtım günlerine davet edilen Erzurum Milletvekilerinin çoğunun telgraf çekerek mazeret bildirip geceye katılmaması tepki çekti, yadırgandı. Geceye Sadece Cengiz Yavilioğlu katıldı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.