Erzurum Haber

Başbakan Erzurum’da…

Başbakan Erzurum’da…
584 Kez
21 Mart 2014 - 20:49

“Erzurum kaynayacak”

 

Başbakan Erdoğan, İstasyon Meydanı’nda gündemi değerlendirdi, inşaatı duran Kampüs Hastanesiyle ilgili bilgi verdi, Ovit’le birlikte Erzurum ve Rize’de lojistik köy kurulacağını söyledi. Erdoğan, “Kayak merkezleri tıklım tıklım dolacak inşallah. Sadece Palandöken demeyeceğiz artık. İnşallah Konaklı’yı da bir kayak merkezi haline getireceğiz. Oranın da taliplileri var. Gelip orada yatırım yapmak isteyenler var. Erzurum kaynayacak” diye konuştu.

Furkan NEHRİ / Ayşe Nur BAYRAM / ERZURUM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP, cemaat ve MHP lideri Bahçeli’ye sert eleştiriler yönelttiği Erzurum mitinginde, bölgeyle ilgili yeni yatırımları anlattı. Geçtiğimiz yıl ihalesi iptal edilen Sağlık Kampüsü Projesi’nin yeni ihalesinin yapıldığını, Ovit’in tamamlanmasıyla Rize ve Erzurum’a lojistik köyler kurulacağını belirten Erdoğan, kente hızlı tren müjdesi de verdi. 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları sebebiyle önemli yatırımlar yaptıkları Erzurum’da Palandöken’den sonra Konaklı’nın da önemli bir kayak merkezi olacağını ifade eden Erdoğan, yerli ve yabancı firmaların bölgeye yatırım yapmak istediklerini söyledi. Erdoğan, iki dönem büyükşehir belediye başkanlığı yapan Ahmet Küçükler’e de miting meydanında teşekkür etti.

Artvin ve Rize mitinglerinin ardından eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile birlikte uçakla Erzurum’a gelen Başbakan Erdoğan’ı, havalimanında İçişleri Bakanı Efkan Ala, AK Parti Erzurum milletvekilleri Recep Akdağ, Fazilet Dağcı Çığlık, Muhyettin Aksak, Adnan Yılmaz, Cengiz Yavilioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, AK Parti Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Sekmen, belediye başkan adayları ve partililer karşıladı.

Maşallah Erzurum

Havalimanından seçim otobüsüyle İstasyon Meydanı’ndaki miting alanına gelen Başbakan Erdoğan, “Maşallah, Erzurum dadaşlar diyarı Erzurum. İslam topraklarının kilidi Erzurum, seni yürekten selamlıyoruz. Dadaş bu ne güzel manzara dadaş. Bugün bir kez daha tarih yazıyorsun. Bugün kabına sığmıyorsun Erzurum. Bugün Allahuekber Dağları gibi heybetlisin Erzurum. Bugün Nenehatun gibi düşmana korku salıyorsun ey Erzurum” dedi

“Her şey artık ayan beyan ortada”

Burs, himmet, kurban nereye gitti? Bunlar CHP’ye, MHP’ye, BDP’ye” ifadesini kullanan Başbakan Erdoğan, şöyle dedi:

“Unutmayın kişi sevdikleriyle beraber haşrolunacaktır. Kılıçdaroglu ile haşrolunacaksın. Bahçeli ile haşrolunacaksın. BDP ile haşrolonucaksın. Her şey artık ayan beyan ortada. Bu ülkenin Başbakanına hain diyecek kadar seviye kaybına uğrayan, bunun bedelini ödeyecek. Elhamdulillah bizim bu ülkede ihanetimiz olmadı ama sen 1999’da bu ülkeden kaçıp gittin. Said-i Nursi’yi seviyoruz, diyorsun, yalan söylüyorsun. Said-i Nursi, kaçıp gitmedi. Onu Sibirya’ya sürdüler, Sibirya’dan fırsat bulup tekrar vatanına döndü, buraya kaçtı, geldi. Sen niye Pesvilvanya’da bulunuyorsun? Sorduklarında inzivaya çekilmek için. Niye Pensilvanya’ya gittin, Medeniye’ye git, Mekke’ye git,  Erzurum’a gel. Konya’ya gel. Bizim ne yerlerimiz var, bu topraklarda inzivaya çekilmek için.”

Erdoğan, Erzurum İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitingde, CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün’ü ima ederek, “Bir terör örgütünün Meclis’teki gönüllü temsilcisi. Hani güya şu dağa kaçırılan çiçek çocuğu” değerlendirmesi yaptı.

Erdoğan, “Pensilvanya için ‘Fethullah hazretleri’ diyerek, ‘beter olsun’ diyerek ‘korkudan ödü patlıyor’ diyerek, hakaretler ediyordu. O Tunceli milletvekilinin bozkurt işareti yapan genel başkanı hakkında, Pensilvanya’nın dizinin dibine oturan genel başkanı hakkında, ne düşündüğünü de çok merak ediyorum. Bu vekil polise taş atarken, hakaret ederken, intikam yeminleri ederken çok cesur görünüyordu. Hadi şimdi çıksın da partisini bir değerlendirsin. Ne kadar cesurmuş, mertmiş, dürüstmüş görelim” diye konuştu.

“Erzurum oyun çok büyük, 30 Mart’ta bu oyunu sen bozacaksın, Erzurum” diye seslenen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“30 Mart’ta bu şer ittifakını sen dağıtacaksın Erzurum. İslam mülkünün kilidi olarak bu sahtekarlara, bu darbecilere cevabı sen vereceksin Erzurum. Hanım kardeşlerim, kapılarınıza ablalar geldi mi? Ne yaptınız? Gereğini yaptınız mı? Bu ara sosyal medyada falan birileri dolaşıyor, bir gazete okuyor veriyorlar eline, bir yaşlı teyzenin eline. Ondan sonra oğlu mudur, kimdir ‘ne okuyorsun anacım’ diyor. O da diyor, ‘verdiler elime bir gazete.’ ‘Ana sen o gazetenin o olduğunu, biliyor musun’ diyor. ‘ne?’. ‘Cemaatin gazetesi.’ ‘Bizim Başbakan Tayyip’e hakaret eden gazete mi’ diyor atıyor yere yaşlı bir teyze. Şimdi bunların dershanelerinde yavrularınız varsa alın, her hafta sonu Milli Eğitim olarak cumartesi, pazar çocuklarımıza takviye derslerini ücretsiz olarak biz vereceğiz.”

Erzurum’a büyük yatırımlar yaptıklarının altını çizen Erdoğan, şunları söyledi:

“Burada CHP’nin şu Erzurum’a hizmeti var mı? Peki, MHP’nin bu Erzurum’a hizmeti var mı? Hangi yüzle buraya geliyor. Geldi mi buraya, Bahçeli geldi mi? Büyüyen Türkiye’den rahatsız olanlara Erzurum sandıkta dadaş şamarı vuracak. Erzurum’da tahrikler yapıldığını, Erzurum’da bir gerilim atmosferini oluşturmaya çalıştıklarını biliyorum, BDP’nin adeta MHP ile ortak bir şekilde Erzurum’da gerilim siyasetini körüklediğini görüyoruz. Sokakları germeye çalışırlar, bunlar o konuda kabiliyetlidir. Birisi siyasi Kürtçülük yapıyor, birisi siyasi Türkçülük yapıyor. CHP’yi Erzurum’da konuşmamıza zaten gerek yok. O ‘kumsalların partisiyim’ diyor. Biz ‘tek millet’ diyoruz. Ben Türkü, Türk olduğu için, Kürdü Kürt olduğu için sevmiyorum. Beni yaradan Allah, onları yarattığı için seviyorum. Biz bunu devirmemiz lazım, yani kimse Türkçülük yapmasın, kimse Kürtçülük yapmasın. Yaradandan ötürü yaradılanı sevelim.”

“AK Parti karşısında, bunlar bir şeyi yapmaya çalışıyorlar” ifadesini kullanan Başbakan Erdoğan, “Acaba biz AK Parti’yi devirebilir miyiz? Allah’ın izniyle tabii bu mümkün değil, inşallah. Çünkü şu meydan bunu söylüyor. Fakat Sayın Bahçeli şimdi şunu söyleyebilir, ‘İstasyon Meydanı montajdı’ diyebilir. Montaj. Medya nerde medya” dedi.

Erdoğan, bunların “hizmet siyaseti” diye bir anlayışının bulunmadığını ifade ederek, “Bunlar gerilim siyasetinden yana. Hakaretten yana. Ama bizim durumumuz öyle değil, biz eserlerimizle konuşuyoruz, biz icraat yapıyoruz onlar laf üretiyor” diye konuştu.

Dünya yalanlarla aldatıldı

Erzurum’un, Türkiye ve dünyanın yıllarca yalanlara aldatıldığını ifade eden Erdoğan, Alvarlı Efe’nin “Hem yüzleri dost, özleri düşmandan usandım” dizelerini hatırlatarak, “Hem yüzü dost hem arkadan hançerlemek için fırsat kolluyor. Erzurum’daki bu yalanından sonra her yerden dışlanmış, her yerde horlanmış. Erzurum’dan kaçıp giderek başka yerlerde kendisine yalanlar üzerine kurulu farklı bir dünya inşa etmiş” diye konuştu.

“Türkçe Olimpiyatları falan hikaye, yapamazlar” 

Fethullah Gülen’in 1999’da Türkiye’den kaçtığını dile getiren Erdoğan, “Ben, bağırıyorum, diyorum ki ‘Yahu, Türkiye’ye dönsene. Gel’ diyorum, 2 sene önce, Türkçe Olimpiyatları var. Tabii bundan sonra Türkçe Olimpiyatları falan hikaye, yapamazlar, bitti o iş. Artık bizden stad alacak, kapalı spor salonu alacak, geç o işi geç, kapandı o defter artık. Artık bir delikten bir daha sokulmayız, bitti o iş” dedi.

Teyyo Pehlivan’ın yalancı olmadığını, nüktedan olduğunu, latife yaptığını, mesajlarını abartarak verdiğini, herkesi güldürdüğünü anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Bunda iffetli insanlara çamur atmak var. Düşünebiliyor musun, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’nı dinleyeceksin, Cumhurbaşkanı’nı dinleyeceksin, Meclis Başkanı’nı dinleyeceksin, bakanlarını dinleyeceksin, ondan sonra utanmadan, sıkılmadan… Bu konuda mahkeme kararı bile alınamaz, bir başbakanı dinleyemezsin, öyle bir hak yok ama bunların intihar komandosu yargı mensupları var. Dinliyorlar, dinleme ile kalmıyorlar, bir de oralara işi düştüğü zaman onları da kapıdan alıp, öbür kapıdan bırakıyorlar. Yazık be, yazık. Montajlar var, dublajlar var. Hiç merak etmeyin biz, bunun hakkından geldik, geliyoruz.”

 

“Ama uyanmamalarına da üzülüyorum”

“Erzurumlu yürekli Efkan Ala’yı İçişleri Bakanı yaptık” diyen Erdoğan, Ala’nın dadaş ruhuyla paralel yapı ve ağababalarıyla yiğitçe, aslanca mücadele ettiğini söyledi. Erdoğan, “Şunu iyi bilmeniz lazım. Bizim işimiz, buraya gönül veren aşağıdaki kesimle değil. Ben üzülüyorum onlara. Saf, temiz o kardeşlerime üzülüyorum ama uyanmamalarına da üzülüyorum. Bizim işimiz, o tepedeki takımla, o karar organlarındaki takımla çünkü onları sömüren, onları aldatan, onların imkanlarını alıp, her türlü yere çeken, çeviren onlar” diye konuştu.

“Ben, şimdi o milletvekilinin ne düşündüğünü merak ediyorum”

CHP’nin tarih boyunca dindarlara, başörtülü kızlara zulmettiğini ifade eden Erdoğan, CHP Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın 18 Haziran 2012’de yaptığı yazılı açıklamadan şu bölümleri okudu:

“Kıvrak tavrı ile bilinen bu politikaya çok meraklı hizmet erbabı, artık bir parti kurmalı. Kim olduğunu, kimlerle içiçe olduğunu halka anlatmalı. Meydanlarda söyleyeceği ne varsa söylemeli. Biliniz ki korkaklar kapı arkasından siyaset yapar. Her eleştiriye kasetle cevap verme yüreksizliğini gösterir. Yüreğiniz varsa çıkın ortaya, kimseye yaslanmadan yapın siyasetinizi, namusluca.”

“Bu ağır ifadeler, CHP milletvekiline ait” diyen Erdoğan, Tarhan’ın CHP, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Fethullah Gülen hakkında hakkında şimdi ne düşündüğünü merak ettiğini söyledi. Erdoğan, “Çünkü o da iknacıydı, benim başörtülü kızlarımı odalara alıp, onları orada ikna etmeye çalışan kadındı” dedi.

İktidarı MHP’den aldıklarını hatırlatan Erdoğan, milli gelirin 230 milyar dolar  olduğunu ifade ederek, 12 yılda milli gelirin üzerine 590 milyar dolar ilave ettiklerini ve 820 milyar dolara ulaştırdıklarını anlattı.

Erdoğan, “Ey Bahçeli, söyle bakalım millet sana 5 seneliğine iktidarı verdi. Niye 5 sene durmadın da 3,5 yılda kaçıp gittin. Bunlar yönetemez kaçıp gider. Orada da kaçıp gitti” dedi.

Türkiye’de 79 yılda,  610 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, 12 yılda kendilerinin 17 bin kilometre yol yaptıklarını aktaran Erdoğan, Bahçeli’nin kendilerine iktidarı devrettiğinde, IMF borcunun, 23,5 milyar dolar olduğunu anımsattı.

Bu borçları ödeyerek, 14 Mayıs’ta sıfırladıklarını belirten Erdoğan,  IMF’nin kendilerinden 5 milyar dolar borç istediğini, bu parayı da vereceklerini söyledi .

“AK Parti çok şeyleri bir ilk olarak başlattı”

AK Parti iktidarının bu ülkede çok şeyleri bir ilk olarak başlattığına işaret eden Erdoğan, bunları hızla devam ettirdiklerini söyledi.

İktidarları döneminde 205 bin derslik yaptıklarını, kitapların ücretsiz dağıtıldığını belirten Erdoğan, “Kitap bulamıyorduk, kitap” dedi.

Erdoğan, Erzurum’da ikinci üniversiteyi de kurduklarını anımsatarak, iktidara geldiklerinde 76 olan üniversite sayısına 99 ekleyerek, 175’e ulaştırdıklarını anlattı.

Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile birlikte ülke genelinde çok büyük yatırımlar yaptıklarını ifade eden Erdoğan, şimdi Erzurum’a 700 yataklı sağlık kompleksi kazandıracaklarını kaydetti.

Erdoğan, 4 hastaneden oluşan kampüsün ihalesinin önceki gün yapıldığını hatırlatarak, daha sonra bu sağlık kampüsünü büyüterek, bünyesindeki hastane sayısını 6’ya, yatak kapasitesini de bin 560’a çıkartacaklarını söyledi.

“Ey Bahçeli senin buraya hayalin bile ulaşamaz”

Erzurum’a yapacakları eğitim yatırımları hakkında da bilgi veren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Yıl sonunda Ovit Tüneli’ni bitireceğiz. Ovit Tüneli bittiği zaman bir ucu Erzurum, bir ucu Rize olmak üzere 2 lojistik merkez yapıyoruz. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı tünellerinden biri. Ovit Tüneli tamamlandığında İkiz Dere-İspir yolu artık inşallah yılın 12 ayında açık kalacak. Rize-Erzurum arasındaki seyahat süresini yarı yarıya azaltıyor. 132 yıllık bir hayal. Ey Bahçeli, ey Bahçeli senin buraya hayalin bile ulaşamaz, hayalin.”

Mevcut yolu 7 kilometre kısaltan 5,2 kilometre uzunluğundaki Kop Tüneli Projesi hakkında da bilgi veren Erdoğan, bu tünelin de Trabzon, Gümüşhane, Bayburt ve Erzurum yolunu Karadeniz limanlarına bağladığını bildirdi.

“Hızlı tren Erzurum’a geliyor”

“Ferhat olduk Ferhat. Dağları deldik. Şirin burada. Şirin’e kavuşuyoruz. Hamdolsun” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Cumhuriyet tarihi boyunca, 79 yılda, 50 kilometre uzunluğunda 83 tünel yaptılar. Biz 12 yılda 122 tünel yaptık. Farkımız bu. Bütün bunların yanında tabii ki barajlarla çok büyük adımlar atıldı. Erzurum’da tabii beklenti var, biliyorum. Hızlı tren. İnşallah hızlı tren Erzurum’a geliyor. Hızlı trenin Erzurum’a gelmesiyle birlikte tabii ki Erzurum artık Türkiye’nin bir baştan bir başa hızlı trenle artık rahatlıkla, huzur içinde, modern bir yaşamı inşallah gerçekleştirmiş olacak. 2023 Türkiye’si farklı bir Türkiye olacak inşallah.”

“Erzurum kaynayacak” 

Erzurum’da büyükşehir belediyesinin en ücra köşeye kadar elini uzatmasını istediklerini, buradaki çalışmaları yakından takip edeceklerini bildiren Erdoğan, “Çünkü Erzurum bizim doğudaki evelallah en modern, en numune şehrimiz olacak. Kıyaslamaya kalktığımız zaman Erzurum’u göstermemiz lazım ona göre. Kayak merkezleri tıklım tıklım dolacak inşallah. Sadece Palandöken demeyeceğiz artık. İnşallah Konaklı’yı da bir kayak merkezi haline getireceğiz. Oranın da taliplileri var. Gelip orada yatırım yapmak isteyenler var. Hem yerli hem yabancı. Erzurum kaynayacak” diye konuştu.

Küçüklere jest yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının sonunda AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i sağına alarak Erzurumlulardan destek istedi. Soluna da iki dönem Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’i alan Erdoğan, iki dönem yaptığı hizmetler için teşekkür etti. Erdoğan, bakanlar ve başkan adaylarıyla birlikte meydanı dolduranları selamladıktan sonra kaşkol ve çiçek dağıttı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Sabri TOPDAĞI 21 Mart 2014 / 23:35 Cevapla

Türkçe Olimpiyatlarına sahip çıkan bir “Türk” Devleti mutlaka çıkacaktır. Bu günlerde bir Kürtçe Olimpiyatları yapılsa AKP balıklama atlardı üç beş oy için. Ayrıca; miting alanını terk eden epey hemşehrimiz vardı, neden terk ettiklerini yazacak gazetemiz yok mu?

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yaya değil ölüm yolu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖNLEM ALIN ÖNLEM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
FABRİKADA ÖLÜ BULUNDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
AKGÜN’E SON GÖREV
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’U YASA BOĞDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EVLENENİN VAY HALİNE!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAŞKA ERZURUMSPOR YOK

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.