Erzurum Haber

Barışla sonuçlandı

Barışla sonuçlandı
6.882 Kez
17 Haziran 2013 - 11:02

Erzurum’un Tekman ilçesinde aralarında 35 yıldır kan davası bulunan Polat ve Koçak aileleri düzenlenen barış yemeğiyle barıştırıldı.
Tekman’ın Yukarı Hanbey Köyünde 35 yıl önce meydana gelen olaylar nedeniyle aralarında kan davası oluşan Polat ve Koçak aileleri, İncesu Köyü’nden Abdullah Özer, Aşağı Hanbey Köyü’nden İsmail Erata ve Karatepe Köyü’nden Burhanettin Efe’nin girişimleri ile barıştı. İki aile arasında çıkan kavgalarda 7 kişi hayatını kaybetmişti.Tekman Yatılı Bölge Okulu’nda verilen yemek ile bir araya gelen iki aile sakinleri, barışarak ayrıldılar.
Barış yemeğinde öncülük eden Tekman Kaymakamı Ahmet Adanur, Şeyh Sıddık Fırat, Tekman Müftüsü Necati Işık, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Abdurrahim Fırat, Tekman eski Belediye Başkanı İhsan Gök, Tekmanlılar Dernek Başkanı Aydın Gürhan’ın yanı sıra Tekman Belediye Başkanı Yakup Doğan ile Belediye Başkan Vekili Turkaya Bulak, İlçe Başkan Vekili Ahmet Uğur Budak, diğer aile reisleri ve yoğun katılımla barış sağlandı. Barış sürecinin başlaması ile öncü Sıddık Fırat, “Her iki ailede yıllardan beri birbirlerinden adam vurup birbirleri ile kin sürmüşlerdir. Bugün bu barış ile aralarındaki kan davaları sona ermiş ve bir araya gelmişlerdir. Bu barış gerek onlar için ve gerekse ilçemiz için hayırlı olsun. Liderimiz Kur’an-ı Kerim’in altında geçerek barışı kabul eden her iki ailenin efradına teşekkür eder ölenlere Allahtan rahmet dilerim.” dedi
Tekman Kaymakamı Ahmet Adanur’da, ” Yıllar önce aralarında husumet olan iki aileyi barıştırmak amacı ile mücadele eden aracılarımıza teşekkür ederim. Bu ilçemiz için bir eksiklik olduğu kanaatindeydim böyle bir günde emeği geçen herkese teşekkür eder Allah bir daha böyle olaylar ile bizleri bir araya getirmesin. Her zaman barış ve huzur olmasını temenni ederim.” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.