Erzurum Haber

Bacasız sanayi…

Bacasız sanayi…
535 Kez
03 Ocak 2013 - 12:48

Erzurum Sosyal Araştırmalar Merkezi Derneği’nce yapılan “Atatürk Üniversitesi Gençlik Araştırması”nda ‘Bacasız sanayi’ olarak adlandırılan öğrencilerin şehre aylık 28 milyon 20 bin lira ekonomik girdi sağladıkları belirlendi.

AYLIK 540.8 LİRA HARCIYORLAR

Araştırmada, eğitim kurumunda okuyan gençlerin sosyal, kültürel ve ekonomik yönleri analiz edildi. ESAM Başkanı Aydın Perktaş, üniversite öğrencilerinin aylık ve bir öğretim süresi (9 ay) boyunca şehre bıraktıkları ekonomik girdiyi tespit ettiklerini belirtti. Perktaş, “Tabiri yerindeyse biz üniversite gençliğinin fotoğrafını çektik. Bir öğrenci kentte aylık ortalama 540.8 lira harcıyor. 51 bin 813 öğrenci var. Aylık ortalama harcama rakamını dikkate alarak 9 ayın tablosunu oluşturduk. Öğrencilerin Erzurum ekonomisine bir öğretim yılı içerisindeki katkısı 252 milyon 184 bin 233 liradır” dedi.

GÜVENLİK SORUNUNDAN ŞİKAYETÇİLER

ESAM Üyesi Sait Yıldırım da, eğitim kurumunda ciddi bir güvenlik sorununun bulunduğunu, bu konuyla ilgili öğrencilerin sürekli şikayetçi olduklarını ifade etti. Yıldırım, “9.7’lik bir oranla üniversitelilerin güvenlik sorunu yaşadığını tespit ettik. Kimliksiz kişilerin yerleşkeye alınması, üniversiteliler arasında ciddi bir panik oluşturuyor. Hastanenin kampus içinde olması insanların kontrolden geçmeden girmelerine olanak tanıyor. Öğrenciler güvenlik için kimlik sorgulamalarının sürekli yapılması kanaatindeler” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.