Erzurum Haber

Baba da bileklerini kesti

Baba da bileklerini kesti
425 Kez
19 Nisan 2013 - 10:44

Erzurum’da yaklaşık 1,5 ay önce üst geçitten kendini seyir halindeki araçların önüne atarak intihara teşebbüste bulunan Afganistan uyruklu Atatürk Lisesi 1. sınıfında okuyan F.R’nin (16) tedavisi sürerken, dün de babası bileklerini keserek intihara teşebbüs etti.

Erzurum’da sığınmacı olarak yaşayan Afgan ailenin dramı yürek burkuyor. Güç şartlar altında yaşayan Afgan aile Türkiye’den Avrupa ülkelerine gidemedikleri için psikolojik sorunlar yaşıyor. Psikolojik sorunlar nedeniyle ailenin iki ferdi intihara teşebbüste bulunurken, 16 yaşındaki genç kız F.R.’nin tedavisi evinde yatakta, babası Sadıp R.de hastanede yoğun bakımda bulunuyor.
Türkiye’den gidebilmek için defalarca emniyet aracılığıyla Birleşmiş Milletler’e başvuruda bulunduklarını ancak sonuç alamadıklarını belirten Afganlı ailenin ortanca kızı Süheyla R., “Kardeşim bundan 1,5 ay önce psikolojik sorunlar yaşaması üzerine üst geçitten kendini aşağı atarak ölmek istedi. Ölmedi, tedavisi evde sürüyor. Olayın ardından babam emniyete gitti. Burada çok zor durumda olduğumuzu ve gitmek istediğimizi talep etti. Birleşmiş Milletler’e yazı yazıldı. Bugün de sonuç olumsuz geldi. Bunun üzerine babam mutfakta bıçakla bileklerini kesti. Hastanede yoğun bakımda” dedi.
Türkiye’den gitmek için seslerinin duyulmasını isteyen Afganlı aile yetkililerden yardım talebinde bulundu.
Kızlarının intihar girişimi haberini sonrasında açıklama yapan 39 yaşındaki baba Sadıp R. ve anne 36 yaşındaki Maryam R: “Birleşmiş Milletler bizi Erzurum’a gönderdi. Eşim ve 3’ü kız 4 çocuğumla birlikte Erzurum’da kalıyoruz. Hepimizi şu an büyük sorunlar yaşıyoruz. Çocukların hepsi bunalımda. Burada durumumuz iyi değil. Çocuklarımız 5 lira 10 lira için birbiriyle tartışıyor. Kavga ediyor. F. de para veremediğimiz için canına kıymak istedi. Hepimizin psikolojisi bozuk.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.