Erzurum Haber

Aydemir’e önemli görev…

Aydemir’e önemli görev…
716 Kez
04 Haziran 2015 - 10:30

Erzurum/zirve2000 Kısa adı USAP olan Uluslararası Sanat Platformu (International Art Platform) Derneği Başkanlığına Dr. Bünyamin Aydemir seçildi.
Aydemir, hem yurt içindeki, hem de yurt dışındaki sanatçılara destek olan ve sanatçının sağlıklı ortamlarda sanatsal üretimlerde bulunmasına hizmet eden USAP’ın, ayrıca sanatçıların sorun, eleştiri ve önerilerini ilgili mercilere ve kamuoyuna ifade edebilecekleri bir platform olarak da kullanıldığını belirterek, “üstlendiğimiz bu görevle nasıl bir sorumluluk taşıdığımızın bilincindeyiz. Çabamız ve çalışmalarımız görevimizi layıkıyla yapmaya odaklı olacaktır” dedi.
“KAPİTALİZM EN VAHŞİ DÖNEMİNİ YAŞAMAKTA”
Yaşadığımız çağda sanatın ve sanatçının büyük sorunlarla iç içe olduğunu belirten USAP Başkanı Bünyamin Aydemir, kapitalizmin kendini idame ettirebilmek adına tarihinin en vahşi dönemini yaşadığını savundu.
Adına neo-liberalizm denilen bu dönemin insanı ve tüm insani değerleri hedef aldığı gibi, doğal olarak sanata karşı da vahşi bir savaşım verdiğini ifade eden Platform Başkanı Aydemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu savaşım sinsice, kadife tadında yürütülen bir savaşımdır. Başta Avrupa ve Amerika’da kendini gösteren bu savaşımda, düzen sanatın yapılmasına, sanat ortamlarının oluşmasına, sanatçının ise sanatıyla hayata ve insana karşı bir şeyler söylemesine engel olmakta, imkanları ortadan kaldırmakta ve vasatı iyice indirgemeye çalışmaktadır. Düzen, tüm bunları, çaktırmadan; bilinçleri uyutarak ve uyuşturarak yapmaktadır. İşte tam da bu noktada Platformumuzun etkin bir işleve ve öneme sahip olduğunu düşünüyorum. USAP’ın uluslar arası alandaki bilinçlenmeye hizmet edeceğine, uyumaya ve uyuşukluğa karşın, insanlık ve sanat adına dinç ve diri olmaya davet eden bir platform olacağına inanıyorum”
USAP’IN MERKEZİ TÜRKİYE’DE OLACAK
Bu arada, gerek yurt içindeki, gerekse yurt dışındaki sanatçılar tarafından uluslararası etkin bir platform olarak kullanılan USAP’ın merkez olarak Türkiye’den yönetileceği öğrenilirken, diğer yandan yurt dışında oluşturulan çeşitli koordine merkezleriyle de uluslar arası alanda etkin bir platform olarak faaliyetler yürüttüğü bildirildi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.