Erzurum Haber

Ayasofya cami olsun…

Ayasofya cami olsun…
388 Kez
20 Nisan 2013 - 16:44

Anadolu Gençlik Derneği üyeleri Erzurum Yakutiye Kent Meydanında Ayasofya’nın tekrar camiye dönüştürülmesi için “İmzanla Zincirleri Kır” adlı kampanya başlattı.

Anadolu Gençlik Derneği üyeleri Cuma namazından sonra Lalapaşa Camii önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması sırasında üzerinde “Biletle değil, abdestle girmek istiyoruz” yazılı karton görenlerin dikkatini çekti. Dernek üyeleri basın açıklamasından sonra vatandaşları Ayasofya’nın tekrar camiye dönüştürülmesi için imza atmaya davet etti. Vatandaşlar kurulan standa giderek Ayasofya’nın tekrar camiye dönüştürülmesi için imza attı. Üyeler Türkiye genelinde yapmış oldukları çalışmayla Ayasofya için 10 milyon imza toplamayı hedefliyor.

Anadolu Gençlik Derneği Erzurum Şube Başkanı Yusuf Taşdemir, Ayasofya’nın mutlaka camiye dönüştürülmesini dile getirerek, “29 Mayıs 1453 yılında fethedilen İstanbul, hangi inanç olursa olsun her insan için adaleti tesis etme çabasında olan ve hakkı üstün tutan anlayışın 520 yıldır sembolü olan bir şehirdir. Ayasofya Fatih Sultan Mehmet Han tarafından camiye dönüştürülmüştür. Fatih Sultan Mehmet, fethin sembolü olan Ayasofya’nın üzerine titremiş, bu mabedi kendi parasıyla satın alıp vakfetmiş ve bu mabet için şöyle vasiyet etmiştir, “Ayasofya, kıyamete kadar cami olarak vakfedilmiştir. Bunu, Allah’a, ahrete, onun heybetine inanan hiçbir mahlük, sultan olsun, hâkim olsun, bir mütegallibe olsun, değiştiremez. Kim vakfiyeyi değiştirirse Allah’ın meleklerin, bütün insanların laneti onların üzerine olsun. Yüzlerine bakan ve onlara şefaat eden hiçbir kimse bulunmasın.” 482 yılında cami olarak müminlerin gözbebeği olan Ayasofya 24 Kasım 1934’te bir oldubittiyle müze haline getirilmiştir. Bu dönüşüm milli irade hiçe sayılarak bakanlar kurulu kararı ile gerçekleştirildi.  Biz Ayasofya’nın emperyalist güçlerin ve Bizans zihniyetinin baskısıyla hukuksuz bir şekilde müzeye çevrildiğini düşünüyoruz. Yoksa 24 Kasım 1934’te yapılan bir işlemin 5 Haziran 1935 tarihli, 2762 sayılı Vakıflar Kanunu’nun 17’inci maddesine dayandırılması izah edilemez. Bu yanlış acilen düzeltilmelidir. Ayasofya ne taş, ne binadır. Ayasofya hakkın batılı kuşatmasıdır. Ayasofya, cihat ruhunun remzi, akıcıların nal seslerinin tekbir sesleriyle buluştuğu bir yapıdır. Ayasofya, üzerinde yaşadığımız bu diyarın İslam beldesi olduğunun sembolüdür. Fethin nişanı Fatih Sultan Mehmet’in ise vakfıdır. Ayasofya’nın gerçek hükmüne ulaştırılması gerekiyor. Ayasofya’nın ibadete kapatılması Fatih’in ve şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaktadır. Bu konu sadece bizim değil bütün ümmetin derdidir. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Ayasofya mutlaka camiye dönüştürülecek ve bu mazlum halinden kurtulacaktır. Biz bu amaç doğrultusunda Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak Ayasofya’nın tekrar camiye dönüştürülmesi için imza Türkiye genelinde “İmzanla Zincirleri Kır” adlı bir imza kampanyası başlatmış bulunuyoruz.” dedi.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
58 YILDIR HİZMET VERİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KOP DAĞI’NDA MAHSUR KALDILAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BB ERZURUMSPOR TUR ATLADI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
PERSONELE TAM DESTEK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HDP’Lİ ALÇAK!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖLÜMLE DANS
GÜNLÜK HABER AKIŞI
OTOMOBİL ŞARAMPOLE UÇTU

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.