Erzurum Haber

Atatürk Üniversitesi’nde böbrek nakli yapıldı

Atatürk Üniversitesi’nde böbrek nakli yapıldı
565 Kez
07 Mart 2013 - 11:22

Kars’ta oturan 47 yaşındaki Yenice Yörük’ün, sevgiler günü 55 yaşındaki eşi Şakir Yörük’e böbreğini vermesiyle, eşinin yeniden sağlığına kavuşmasını sağladı.

Kars’ta inşaat ustası olarak çalışan Şakir Yörük, 33 yıl önce Yenice Yörük ile evlendi. En büyüyüğü 26, en küçüğü 23 yaşında 4 çocukları bulunan çift, 33 yıl boyunca sağlıklı bir hayat sürdü. Şakir Yörük, 2 yıl önce gittiği hastanede böbreklerinin işlevini görmez hale geldiğini öğrendi. 2 aydan bu yana diyalize giren Yörük’ün sağlığına kavuşması için eşi Yenice Yörük gönüllü olarak böbreğini verdi. Tetkiklerin ardından nakil işlemi yapıldı. Yenice Yörük, ameliyat öncesi eşine ‘en güzel sevgililer günü hediyesi’ verdiğine inandığını söyleyerek, ameliyatın sevgililer gününe denk gelmesinin unutulmaz bir tesadüf olduğunu ve eşine böbreğimi değil canımı bile verebileceğini dile getirmişti.

Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Aydınlı nakil ameliyatını gerçekleştirdi. Aydınlı geçtiğimiz sevgililer gününde eşine organını bağışlayan hastaların durumlarının son derece iyi olduğunu belirterek, başarılı bir ameliyat sonrasında hastaların 10 gün boyunca müşade altında tutulduklarını ifade etti. Aydınlı “Hastalarımız ameliyat sonrasında normal hayatlarına geri döndü. Herhangi bir problem yaşamadık. Ara ara kontrollerine devam ediyoruz. Yaptıkları davranışlar herkese örnek olacak bir davranış canlı nakillerde çok sık rastlanmadık bir tesadüfle sevgililer gününde bir organ nakli gerçekleştirdik. Kendileri örnek bir çiftti. Bu ameliyat bizi de mutlu etti. Eskisi gibi sağlıklı ve mutlular. Bizimde tek amacımız insanları eski sağlıklarına kavuşturup mutlu edebilmek. Bunu da başarabildiğimiz için çok mutluyuz. Daha da başarılı ameliyatları yapacağımıza inanıyorum. Organ naklinde istenilen seviyeye ulaşabilmek için herkesin aynı noktaya odaklanması gerekiyor. Nakillerle, insanlar güzel şeyler yaşadı. Ama Türkiye ortalamasında en sondayız. Canlı karaciğer nakillerinde ve böbrek nakilleri yapma oranı olarak karaciğer naklinde ikinci sırada, böbrek naklinde üniversiteler hastanesi olarak 7’inci sıradayız.” dedi.

“Kadavradan organ alma konusunda son sıradayız”

Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Aydınlı dünyada  kadavradan organ çıkarma konusunda son sırada olduklarını ve kadavradan nakilin yurt dışında çok daha kolay olduğunu, ancak Türkiye’de kadavradan bağışın oldukça az olduğunu dile getirdi. Aydınlı “Bunun yanı sıra canlıdan nakiller henüz Ülkemizde istenilen seviyeye ulaşmasa bile bu bilinç yaygınlaşmaya başladı. birçok kişi özellikle yakınlarının geçirmiş olduğu rahatsızlıklar sebebi ile organlarını bağışlamakta tereddüt etmiyor. Biz daha çok kadavradan nakiller üzerinde duruyoruz. Çünkü kadavradan alınan organlar birçok kişinin hayatını kurtarabiliyor. Yalnızca böbrek veya karaciğer değil diğer organ ve dokularında nakilini gerçekleştirebiliyoruz” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.