Erzurum Haber

Atatürk üniversitesi akademik çalışma başlattı

Atatürk üniversitesi akademik çalışma başlattı
549 Kez
27 Şubat 2013 - 11:29

Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (ATA-AÖF) Sosyoloji Bölümü, orta-öğretimlerde uygulamaya koyulan kıyafet serbestliği ile ilgili akademik bir çalışma yürütüyor.

ATA-AÖF  Dekanı Prof. Dr. Üstün Özen’in teşvikiyle orta öğretim kurumlarındaki kıyafet serbestliğinin Erzurum il merkezi örneği üzerinden sosyolojik analizini yapmayı hedefleyen çalışmanın Nisan ayı içerisinde bitirilmesi hedefleniyor. Çalışmanın, yürütücülüğünü üstlenen sosyoloji bölüm koordinatörü Doç. Dr. Mevlüt Özben’in yanı sıra, çalışmaya Doç. Dr. Nuray Karaca, Yrd. Doç. Dr. Erem Sarıkoca, Yrd. Doç. Dr. Sevil Demiral ve Yrd. Doç. Dr. Zuhal Yonca Odabaş ta katkı veriyor.

Okul üniformları ve kıyafet serbestliğine ilişkin dünyadaki uygulamaları gözden geçirecek olan çalışmada giysilerin; kendini ifade etme aracı olarak, toplumu disipline etme aracısı olması bakımından ve rekabetçi tüketim-moda bağlamlarında ele alınacağını vurgulayan Doç. Dr. Mevlüt Özben sözlerini şöyle sürdürdü, “Genel olarak baktığımızda giysilerin örtünmek veya giyinmek dışında bir anlamının olmayacağını düşünebiliriz. Ancak sosyolojik bakımdan giysiler bundan daha fazlasını ifade eder. Öyle ki, “kim olduğumuz giydiğimizde ortaya çıkar”. Ayrıca, giysileri kendimizi ifade etmenin bir aracı olarak ele aldığımızda bunlara yönelik kısıtlamaların dolaysız bir biçimde kendimizi serbestçe ifade etmemize yönelik bir engelleme olarak da görebiliriz. Kendi çocukluğumdan örnek vermek gerekirse; giydiğimiz kara-önlükler içinde kendimi hatırlamanın bile rahatsız edici olduğunu söyleyebilirim. Ne var ki, sorun bu kadar basit  değil. Okul üniformalarını kaldırmak, elbette bireysel özgürlükler ve kendini ifade etme serbesti anlamında olumlu beklentileri de beraberinde getiriyor. Ancak yanı sıra, sosyo-ekonomik farklılıklar bu farklılıkları göğüsleyebilecek olgunlukta olmayan genç bir kitle üzerinde yapacağı tahribatı da düşünmek gerekiyor. Bundan başka gençlerin ve ailelerinin rekabetçi tüketim ve moda sektörü karşısında korunaksız kalacağı da düşünülebilir.  Hatta rekabetçi tüketimin başta öğrenciler olmak üzere aileleri nezdinde de güçlü bir sosyal baskı oluşturabilir. Üniformaları kaldırıp bireyselliği ve özgürlüğü artıralım derken; ayrıcalıkçılığı beslemiş olursak evdeki bulgurdan da olabiliriz.  Tabii bu sorular uzayıp gidiyor. Biz bu çalışmamızda kıyafet serbestliği ile ilgili kamu oyunun da zihnini meşgul eden sorulara cevaplar arayacağız.” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.