Erzurum Haber

Aslı Nemutlu davası devam ediyor

Aslı Nemutlu davası devam ediyor
444 Kez
07 Mart 2013 - 11:27

Erzurum’daki Konaklı Kayak Merkezi’nde antrenman yaparken kar perdelerine çarparak hayatını kaybeden milli kayakçı Aslı Nemutlu davasının üçüncü duruşmasında pist ve bilirkişi tartışıldı.

Duruşmada kazanın meydana gelen Süper G pistinin FIS kurallarına göre uygun olmadığı ve meteroloji raporu alınmadan yapıldığı ileri sürüldü.

 

Cengiz DURULAR / ERZURUM

Erzurum’da geçen yıl ocak ayında Konaklı Kayak Merkezi’nde antrenman yaparken yaşamını yitiren milli kayakçı Aslı Nemutlu’nun ölümüyle ilgili devam eden davanın üçüncü celsesinde genç kızın yaşamını yitirdiği Süper G pistinin FIS kurallarına göre uygun olmadığı ileri sürüldü.

Erzurum 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıkların avukatları, Aslı Nemutlu’nun annesi Ayşe Elerman Nemutlu, baba Ahmet Metin Nemutlu, avukatları Sinem Oskay Baş katıldı. Duruşmaya tutuksuz sanıklar Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, antrenörler Fidan Kırbaç Özbakır, Recep Süleyman Dilik, Erzurum Kayak İl Temsilcisi Nevzat Bayraktar, Türkiye Kayak Federasyonu Eski Genel Sekreteri Ahmet Muhtar Kurt, Konaklı Kayak Merkezi pist sorumlusu Ahmet Demir ve Kayak Merkezi’nin mekanik işlemlerinden sorumlu Ebubekir Urhan katılmadı. Nemutlu ailesinin avukatı Sinem Oskay Baş, duruşmada söz alarak birleştirilen dosyayla ilgili sanıklara tebligatın daha yeni yapıldığını, davanın hızlanması için ellerinden geleni yaptıklarını bildirdi. Avukat Baş, “Mimar, meteoroloji ve inşaat mühendislerinin refaketinde keşif yapılması veya en azından bu konuda uzman olan kişilerin mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep ediyoruz” dedi.

Aslı Nemutlu’nun babası Ahmet Metin Nemutlu da, kış mevsimi bitmeden kayak kazasının meydana geldiği yerde keşifin biran evvel yapılması gerektiğini ifade etti.

“İnşaat mühendisinin keşifte ne işi var?”

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık’ın avukatı Asım Kılıç da, mahkemede yaptığı savunmada olayın aydınlatılması için istenen talepleri reddetti. Kılıç, “Davanın basın aracılığıyla yürütülmesine karşıyız. Dava dosyasına sunulan CD’deki mülakatla davanın bir alakası yok. Biz CD’nin mahkemeye sunulmasını adil yargılamaya aykırı bir davranış olarak değerlendiriyoruz. Bilirkişi için inşaat ve meteorolojiden bahsedildi. Ben 16 yıldır kayak yapıyorum. Yeri geldi 2 metrelik yerde de kaydım. Yeni bir bilirkişi yargılamayı uzatır. Eğer isteniyorsa bunu spor uzmanları yapmalı. İnşaat mühendisinin keşif veya ağla ne işi var. İnşaat mühendisi statik ağırlığı hesaplar. Mimar da sanatla alakalıdır” diye konuştu.

Kılıç ayrıca, Ankara, Kayseri ve Bursa’daki üniversitelerde spor uzmanlarının bulunduğunu, oradaki ilgili kişilerin mahkemede dinlenmesini istedi.

“Konaklı’daki Süper G pisti FIS’e uygun değil”

Nemutlu ailesinin avukatı Sinem Oskay Baş, avukat Kılıç’ın görüşü üzerine söz alarak davanın sonuçlanmasını herkesten çok istediklerini belirtti. Baş, “Kılıç’ın ifade ettiği CD Fatih Çintimar ile ilgilidir. Bu CD iddialara verilen cevaptır. Adil yargılamayı etkileme gibi bir niyetimiz yok. Davanın sonuçlanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Aslı Nemutlu’nun annesi Ayşe Elerman Nemutlu da, kızının hayatını kaybettiği Süper G pistinin Dünya Kayak Federasyonu (FIS) kurallarına göre uygun olmadığını ileri sürdü. Anne Nemutlu, “Pist yapılırken meteroloji raporu gerekir. Rüzgar yönünün hesaplanması lazım. Kızımın hayatını kaybettiği Süper G pistinin kuruluşu ve eğimi yanlıştır. Bu işin altında başka şeyler var. FIS’e göre yarış pistinin 40 metre olması lazım. Kaza günü 24 metreydi. Pist yanlış yere konulmuş biz bunu iddia ediyoruz. Burası meteoroloji raporu alınmadan oluşturulmuştur. İTÜ’de meteoroloji mühendisliği bölümü var. Biz bunu bu yüzden istiyoruz, pistin meteorolojik açıdan da incelenmesi gerekiyor” dedi.

Mağdur ve tutuksuz sanıkların avukatlarını dinleyen mahkeme heyeti duruşmayı 11 Nisan tarihine erteledi.

Mahkeme çıkışı açıklamalar

Baba Ahmet Metin Nemutlu, mahkeme çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, davayla ilgili yol alamadıklarını söyledi. Nemutlu, “Davayla ilgili iki ayrı dosya var. Dosyanın birleşmesini bekliyorduk. Ama 2. Asliye’den hali hazırda mahkemeye cevap gelmediği için mahkemelerden bir sonuç alamadan çıktık. Üzücü olan iki aydır yazının bir kalemden diğer kaleme gelememesidir. Bu konu bizi duygusal olarak rahatsız ediyor. Bu işin biran evvel çözüme kavuşmasını istiyoruz. Bugün farklı bir mahkeme oldu. Bu zamana kadar Aslı’nın ölümüyle üzüntü duyan makamın açıkcası günler ilerledikçe birazda farklı bir tutum sergilediğini görüyoruz” diye konuştu. Baba Nemutlu Aslı’nın rahmetli olduğu piste kızının adının verileceğinin söylendiğini, bu konuyla ilgili hiçbir girişimin yapılmadığını, geçen yıl yapılanların göz boyamak için hayata geçirildiğini anımsattı. Nemutlu, “Federasyon başkanının bir cezası vardı. Tahkim Kurulu, kararı askıya almıştı. Mahkemeden bağımsız olarak bu işin devam ettiğini söylemişlerdi bize. Ama mahkeme uzadıkça Tahkim Kurulu’nun vereceği karar da uzuyor. İkisi ayrı ve bağımsız merciler. Oradan da bir cevap çıkmadı” ifadelerini kullandı.

“Dava yavaş işliyor”

Aslı Nemutlu’nun annesi Ayşe Elerman Nemutlu da, “2014 Soçi Olimpiyatları’ndan sonra Kayak Federasyonu Başkanı’nın görevi sona erecek. Duyumlar var bir daha seçilmeyecek şeklinde… Davada çok yavaşlama var. Arka planda birçok şey dönüyor gibi geliyor. Enerjimizi bu mahkemeden çekip başka bir yere yönlendirmek istiyoruz. Yargı bu kadar ağır işliyor ve enerjimiz de bölünüyor” dedi. Mahkemede daha önce dinlenen tanıkların sanığa döndüğünü bildiren Anne Nemutlu, “Mahkemede dinlenen tanıklar sanığa döndü. İki aydır birleştirme kararının imzası çıkmadı. İnşallah 11 Nisan’da gelirler. Acı olmasına rağmen Erzurum’a gidip geliyoruz. Bazı yeni sanıklar yerlerinde ifade vermek istiyorlar. Haklıdır, haklarını koruyorlar. İşin artık biran evvel sonuçlanmasını istiyoruz. Aslı geri gelmeyecek. Suçluların belirlenmesini her şeyden çok istiyoruz. Çünkü bazı olaylar çirkinleşmeye başladı” dedi.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA BIÇAKLI CİNAYET
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA YANGIN…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
REKOR DÜZEYDE BAŞVURU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ŞİFALI TOPRAK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAKÜ EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YAŞ KESEN BAŞ KESER
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA KAZA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İŞTE O SONUÇLAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA DERS ZİLİ ÇALDI

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.