Erzurum Haber

Aslan, öğrencilerle buluştu

Aslan, öğrencilerle buluştu
529 Kez
22 Nisan 2015 - 11:07

Erzurum/zirve2000 Atatürk Üniversitesi Kariyer Topluluğu ünlü oyuncu, iş adamı ve MHP İstanbul milletvekili adayı Mehmet Aslan’ı öğrencilerle buluşturdu. Aslan, kendisinin yürüttüğü Gel Kardeşim Projesi kapsamında “Uyuşma Hayatına Sahip Çık” temalı söyleşi düzenledi. Uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelenin önemine dikkat çekmek için düzenlenen programa çok sayıda öğrenci katıldı.
Atatürk Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Kariyer Topluluğu sosyal sorumluluk projesi ve etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Topluluk, binlerce insanın kâbusu haline gelen madde bağımlılığına dikkat çekmek ve gençleri bilinçlendirmek için Gel Kardeşim Projesi ile madde bağımlısı vatandaşlara yardım elini uzatan Mehmet Aslan’ı ağırladı. Aslan, Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezinde düzenlenen söyleşide salonu dolduran öğrencilere madde bağımlılığının sebepleri ve kişileri madde kullanmaya yönelten etkenler hakkında konuştu. Uyuşturucu ile mücadelede devletin önemli bir sorumluluğunun bulunduğunu belirten Aslan; “ Madde bağımlılığı konusu devlet politikası haline getirilmeli.” dedi.
Mehmet Aslan, ‘Gel Kardeşim Projesi’nin bir hayat kurtarma projesi olduğunu ve kısa bir süredir hayata geçirilmiş olmasına rağmen 70 madde bağımlısı gencin kurtarıldığına dikkat çekti. Gençleri madde bağımlılığı bataklığına sürükleyen sebeplerin başında aile içi iletişimsizlik ve sosyal çevrenin etkili olduğunu belirten Aslan; “Madde bağımlılığının önlenmesinde ailenin büyük rol oynadığını ve öneminin çok büyük olduğunu söylemek gerekir. Aileler benim oğlum, kızım öyle bir şey yapmaz dememeli baskı oluşturmadan çocuklarının sosyal çevrelerine ilişkin iletişimlerini kontrol etmeli.” diye konuştu. Salonda bulunan öğrencilerin sorularını yanıtlayan Aslan, ‘uyuşturucu din, dil, ırk, cinsiyet, ayırt etmez öldürür’ sloganı ile yola çıktıklarını ve mücadelelerinin siyaset üstü bir konumda olduğunu aktardı. Mehmet Aslan, Salonda bulunan bir öğrencinin “Uyuşturucu ile mücadelede din ne kadar etkilidir.” Sorusuna “ Yüzde yüz etkilidir. Fakat dini vicdanın hür bir şekilde yaşamalı şucunun bucunun dinini yaşayarak değil. Samimi olarak din temelli düşünüp hareket ettiğimizde otomatik olarak uyuşturucu illetine bulaşmamış oluyoruz.” şeklinde cevap verdi. Madde bağımlılığı ile yaşamı boyunca mücadele vereceğini söyleyen Aslan, söyleşinin düzenlenmesinde emeği geçen Kariyer Topluluğu üyelerine teşekkür etti. Kariyer topluluğunun akademik başkanı Doç. Dr. Halim Ulaş’ın günün anlamına yönelik plaketini kabul eden Aslan’a birde sürpriz vardı. Mehmet Aslan’ın yaklaşan doğum günü Kariyer Topluluğu üyeleri tarafından kesilen pasta ile kutlanıldı. Program, topluca çekilen fotoğrafların ardından sona erdi.
Haber: Ahmet ATSIZ
Fotoğraf: Rıdvan DERELİ

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.