Erzurum Haber

Asıl onlara ulaşın…

Asıl onlara ulaşın…
445 Kez
10 Temmuz 2014 - 11:49

İl Koordinasyon Kurulu’na başkanlık eden Vali Dr. Ahmet Altıparmak, kaymakamlardan ilçelerdeki yatırımları yakından takip etmeleri talimatı verdi. Kurum amirlerinden de yatırımlar için kısıtlı olan inşaat süresinin iyi değerlendirmelerini isteyen Vali Altıparmak, gerektiğinde kışın da yapılabilecek işler için ödenek talep edilmesi gerektiğini söyledi.
Salih TEKİN / ERZURUM
Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, inşaat sezonunun kısa sürdüğü kentte kamu yatırımları için zamanın iyi değerlendirilmesini istedi. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının önemli olduğunu ifade eden Altıparmak, ilçe kaymakamlarından da yatırımları yakından takip etmeleri talimatını verdi. Altıparmak, “Özel idare kapandı diye düşünmeyin. Sıkıntı olduğunda bizleri bilgilendirin” dedi.
Erzurum İl Koordinasyon Kurulu Vali Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında toplandı. Valilik toplantı salonundaki kurula ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve yatırımcı kuruluşların temsilcileri katıldı. Toplantının açılışında Erzurum’da devam eden yatırımlar hakkında bilgi veren Vali Dr. Ahmet Altıparmak, toplam 458 projenin maliyetinin 5 milyar 854 milyon 16 bin lira olduğunu bildirdi. Projelerin 2014 yılı ödeneğinin 543 milyon 505 bin 235 lira olduğunu ifade eden Altıparmak, gönderilen ödeneğin 591 milyon 917 bin 113 liraya ulaştığını vurguladı. 216 milyon 808 bin lira harcama yapılan projelerde nakdi gerçekleşmenin yüzde 37 olduğunu belirten Altıparmak, Haziran sonu itibariyle 458 projeden 30’unun tamamlandığını, 298 adedinin ise devam ettiğini söyledi. 130 adet işe henüz başlanmadığı bilgisini veren Altıparmak, devam eden yatırımlar için Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının önemine dikkat çekti.
Bu aylarda gereken çalışmanın yapılmadığı zaman işlerin gelecek seneye sarkacağını vurgulayan Altıparmak, kurum amirlerinden kışın yapılabilecek işler için de hazırlıklı olmalarını istedi. Altıparmak, “Kış döneminde de yapılabilecek çalışmalar için tedbir alabilirsiniz. Artık kışın bile beton atılabilir. Zamanın bir maliyeti var. O maliyeti ek ödeneklerle karşılayabiliriz. Geçen sene AFAD’ın burada bir çalışması vardı. Aralık ayında ihale edilmesine rağmen Mart sonunda bitirildi. Fevkalade de güzel olduğunu gördüm, gayet kaliteli olmuş. İstenirse yapılabilirmiş, imkânı varmış ve bitirilmiş. Bu çerçevede biraz daha dikkatli ve takibinin yapılabileceğini düşünüyorum” dedi.
Yatırımlar konusunda ilçe kaymakamlarını da uyaran Vali Altıparmak, “Kaymakam arkadaşlarımızın biraz daha ilgisini ve alakasını bekliyorum. Özel idare kalktı nasıl olsa diye düşünmeyin. Valilik bünyesinde oluşturduğumuz Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı takip ediyor olsa da merkezde yine siz sorumlusunuz. Bunların izlenmesi ve takibi için yine bana valilik makamına bilgi verilmesi hususunda özel gayret gösterin. Bende bileyim veya aksayan bir noktası varsa gerekli arkadaşlarımızla görüşelim” diye konuştu.

Yetimleri tespit edin
Koordinasyon Kurulu’nda Erzurum’da yapılan bir çalışma hakkında da bilgi veren Altıparmak, il merkezi ve ilçelerde dul ve yetimlerin tek tek belirleneceğini söyledi. İhtiyaç sahibi ailelerin çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Altıparmak, konuşmasında şunları belirtti:
“Ulaşamıyorlar, yardım alamıyorlar, yetersiz kalıyorlar, çok rahat iş verebileceğimiz insana maalesef bize ulaşamamaları nedeniyle göremiyoruz. Erzurum’da çevremizde ekonomik durumu o kadar iyi olan aileler var, yardımı kime vereceği noktasında sıkıntı yaşayabiliyor. En azından onları eşleştirelim. Yetim çocukları ya da tek başına kalmış durumu iyi olmayan insanların tespitini yapın. Bu tür insanımızın takibini ve ilginizi bekliyoruz. O çocukların eğitimleri zaman zaman gezilere gönderilmesi onlara özel çalışmalar yapılması, onlara özel mesleki eğitim düzenlenmesi, sosyal hizmetler il müdürlüğümüz takip edecek ama bizzat ilçelerde sizin çocuklar için özellikle küçük çocuklar için bir rol model haline gelmeniz çok büyük önem arz ediyor. Bazı dul kalmış anneler ve yetim kalmış çocukların ailelerin sahipliği içindedirler, yani amcanın yada dayının ciddi bir sahipliği vardır. Kastım onlar değil. Onların dışında kalmış hakikaten yalnızlaşmışlar. Özellikle Erzurum’da daha bariz ilçelerde çok anlaşılmıyor ama küçük bir yer olduğu için eş dost komşu idare edebiliyor. Ama Erzurum’da büyük mahallelerde tamamen yalnızlığa terk edilmiş durumda olduklarını gördüm. Acı bir durum. Kimse de yani bizim verdiğimiz küçük destek dışında sahiplenen yok. Ama onların tekrar hayata kazanılması, farkındalık oluşturulması bilinç oluşturulması önem arz ediyor. Bu konuda diğer kamu kurumlarında ki arkadaşlarımızın da duyarlı olmaları yine önem arz ediyor. Müftümüz burada yok ama imamlar üzerinde bu takibin yapılması gerekiyor.”
Vural’dan imar hareketleri sağlıklı değil iddiası
Toplantıda söz alan ESKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, yaz yağmurları ile birlikte kentin alt yapı sorunun ortaya çıktığını söyledi, geçtiğimiz hafta bir kişinin selden hayatını kaybettiğini hatırlattı. Vural, “Halbuki Erzurum’un topoğrafyası aslında bu tür yağmurlardan en az etkilenen yer olması gerekir. Maalesef atık su kanalları yağmur suyu kanallarıyla birleşip içme suyu şebekemize de zarar verecek şekilde yollara taşıp vatandaşlarımızı olumsuz olaylarla karşı karşıya bırakıyor. Geçenlerde de biliyorsunuz bir vatandaşımızı bu yüzden kaybettik. Bu tamamen imar hareketlerinin de sağlıklı olmayışından kaynaklanıyor. Su baskını olan yerleri inceledim. Palandöken altında kuşatılma kanalları yapılmış. O kanaları da gezdim. Birçoğunun belirli yerleri dolmuş. Oradan akan sular ölen vatandaşımızın da bulunduğu mahalleyi basıyor. Zaman içinde çözeceğiz” diye konuş
Toplantıda daha sonra yatırımcı kurum amirleri, projeler hakkında bilgi verdi. Karayolları Bölge Müdürlüğü ile Orman Bölge Müdürlüğü, toplantıda çalışmalarıyla ilgili birer sunu yaptı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.