Erzurum Haber

‘Ara’ , Dadaş’a yaramamış…

‘Ara’ , Dadaş’a yaramamış…
Fikret DADAŞ
Fikret DADAŞ( fikretdadas@zirve2000.com )
740 Kez
25 Ekim 2020 - 20:30
Milli takım ve Hatayspor arası derken 3 haftadır maç yüzü görmeyen Erzurumspor, Galatasaray karşısında sukut-u hayal’e uğrattı..
Hele 10 kişi kalan Galatasaray’a beraberlik golü atamamak çok üzücü idi.
O koşan, mücadele eden, öve öve yere-göğe sığdıramadığımız takım gitmiş, başka bir takım gelmiş gibiydi sahaya. Ancak eğri oturup doru konuşmak gerekirse maçın kaderi ile oynayan bir Arda Kardeşler’i de unutmamak lazım.
Maç öncesi zaten Galatasaray isminden mi nedir herkes te bir panik, maçın mağlubiyetle bitmesi için bir teslimiyetçilik sezdim. Taraftarın bile yarısı hiç inanmıyordu ..! Aynı Psikoloji futbolcuların da üzerine çökmüştü, sahadaki futbolcular bir teslimiyet bir çekingenlik içinde idiler.
Maçın başında Galatasaray, Erzurumspor kalesini yoklamaya başladı. 6. Dakikada Galatasaray’ın golcüsü Falca onun şutu alt direğin dibinde patladı yürekler hopladı ..
BARİZ FAUL İLE GOL !
Yenilen20.dakikada Emre Kılınç’ın attığı ilk gol öncesindeki faul dikkate alınmadı, İbrahim’in beline sarılan Babel’in hareketi ise spor programlarında tartışılacak cinstendi. Hakem Arda Kardeşler ‘ iki gözünü de yumdu ‘, burada ‘taraf tuttuğunun’ sinyalini verdi, ta ki gol oluncaya kadar, gol olunca gözlerini açıp orta sahayı gösterdi. Bu hareket maçın kırılma anı oldu.
İlk yarı Erzurumspor pek varlık gösteremedi ancak ilk yarının sonuna doğru takım da paslaşmalar ve rakip kaleye gitme oranı arttı. Ki bunlardan biri de 44. Dakikaya denk geldi. Erzurumspor’un gol ümidi Gomez rakip defası geçmeye çalışırken ceza alanı içinde düşürüldü Hakem Arda Kardeşler’e baktık devam diyor ..! Ki net penaltı , tartışılacak yanı bile yok.. Futbolcuların itirazını ise görmezden geldi. Ta ki Var’dan gelen uyarı sonunda oyunu durdurdu, gidip izlemek zorunda kaldı ve penaltı noktasını gösterdi… İstemeyerek gösterdi o penaltı kirecini, herkes izledi.. Atışı Novikovas kullandı ve beraberlik golünü attı. Süper ligde bu tür operasyon hakemleri artık ayyuka çıktı, Erzurum’da da Türkiye’nin her yerinde de Arda kardeşler dediğin zaman, tarafsızlık vurgusu yerine ‘ bitirmeye geldi ‘ şeklindeki endişeleri duyuyorsunuz. Arda Kardeşler, Baban Eser Kardeşler iyi bir kaleci idi arada maçlarını izlettir..!
İlk yarının uzatma dakikası için bir çift lafım da Gomez’e olacak, Gomez iyi bir golcü, çok güzel bir topuk pası ile rakibini enfes bir şekilde geçti , rakibi topu bile görmedi ama, sonrasında ne sağındaki Emrah’ı ne solundaki Novikovas’ı görmedi .. ‘Ben atayım ‘ derken topu kaptırdı .. önemli bir pozisyondu, 2-1 le soyunma odasına gidebilirlerdi. Böyle yaparsan bir daha sana top gelmez !
İlk yarının bitiminde takımlar 1-1 ile soyunma odalarına gittiler.
İkinci yarıda Erzurumspor biraz daha atak oynayarak rakip yarı alana geçmeye başladı. Golcüsü Gomez’e ise Fatih Terim’in Gomezli kelepçesi ile yakın markajda idi. Ancak Erzurumspor öyle aktif, bitirici bir futbol ortaya koyamadı, hatta sezon başından beri en kötü futbolunu oynadı diyebilirim. Fazla maçsız kalmak işe yaramadı.. Biraz daha atak, cesur bir futbol bekliyordum.
Galatasaray’ın ikinci golü ise tek vuruşluk bilardo topu gibiydi .. Babel kesti defans arkasına gönderdiği topu Falcao göğsü ile yumuşatıp kaleci Fernollenin uçtuğu yerden filelere gönderdi . 1-2 . Fernolle uçtuğu köşede, parmaklarının ucuyla dahi olsa nasıl dokunamadı anlamadım.
Falcao’nun 75.dakikada gördüğü kırmızı kart çok tartışılacak ancak, Falcao maçın başından beri topa verdiği emeğin yarısını eline/ koluna verdi. Rakip futbolcuları uzaklaştırmak için yanına gelen her futbolcuya bir tokat attı. Önce sarı kart sonraki hareketinde de ikinci sarıdan kırmızı kart gördü. Haksız bir kart değildi, olması gereken idi. Maçı tekrar izleyin görünüyor..
Maçın uzatma dakikalarının sonunda hakem Arda Kardeşler önce bir faulü, sonra da bir penaltıyı pozisyonunu pas geçti.. Önce Saracci Rashad’ı biçti devam dedi, topun cezaalanına girdiği ve ceza sahası içinde de İbrahim’i de düşürdüler, hakem devam dedi. Penaltı olmasa bile, öncesinde bir faul vardı.
Galatasaray iyi ki Erzurumspor’dan Taylan Antalyalıyı almış orta sahada en iyi oyunu Taylan oynadı. Galatasaray bu hafta Erzurum’dan aldığı 3 puan ile nefes aldı. İmparator, tahtını korudu . Arda bitmiş/ tükenmiş bir futbolcu artık profesyonelce yerde yatmalar işe yaramıyor, Galatasaray da oynayacak bir oyuncu da değil..
Mehmet Özdilek bu maçta korkak oynandı, rehavet çökmüş takıma, tempo göremedik takımda, 25 dakika 10 kişi kalan takıma bir gol daha atılmadı. 
Hiç değilse 1 puanı alınmalıydı..

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.