Erzurum Haber

Ankara’ya değil Almanya’ya git!

Ankara’ya değil Almanya’ya git!
606 Kez
20 Haziran 2019 - 11:37

Günlerdir sosyal medyada uçak bilet fiyatlarından adeta feryat ediliyor. Gazeteci Onur Sağsöz, bu konuda güzel bir derleme haber yapmış.

‘Biri bunu izah etsin’ başlıklı haberde aynı mesafede olan Erzurum-Ankara ile Trabzon-Ankara uçuş fiyatlarını karşılaştırmış. Ortaya çıkan tablo; Erzurumlular ekonomik sınıfta Business Class fiyatına uçuyor.

Erzurum’dan ülkemizin her hangi bir iline gitmek için deve yükü para ödemek zorunda kaldığımız gibi Türk Hava Yolları’nın en vasat uçakları da başta Erzurum olmak üzere doğuya gönderiliyor.

Batı’nın verdiği para da bizim ki pul mu? Onlar bizden daha uygun fiyata ve konforda uçarken biz neden pahalı ve eski uçaklarda yol alıyoruz? Bize reva görülen bu ayrımcılık niye?

Çünkü biz hakkımıza razı olan bir toplumuz…

Çünkü bize verilenle yetinen bir toplumuz…

Çünkü başka çaremiz yok…

Erzurum’dan özel bir havayolu şirketi ile Almanya’nın Hamburg şehrine uçuş fiyatı 1 kişi 624 lira iken Erzurum’dan Ankara’ya gitmek için Türk Hava Yolları’nın belirlediği kişi başı koltuk fiyatı 654 lira.

Denilebilir ki tarih fark ediyor. Ne hesap yapılırsa yapılsın biri yurt içi diğeri yurt dışı tarife. Bu işi abartan herhalde biz değiliz, hesap ortada. Ankara’dan daha ucuza yurt dışına gidilebiliyorsa ortada bir sorun var demektir.

Onur Sağsöz’ün dediği gibi, gerçekten biri bu işi bize bir izah etsin. Zira kendimizi ikinci sınıf vatandaş gibi hissediyoruz.

Fahiş fiyatlar karşısında ne yapacağını şaşıran Erzurumlular işi mizaha döktü. Tiyatro sanatçısı Sevgili Murat Balkuş, bilet fiyatlarının pahalılığını Erzurum’un doğunun Paris’i olmasına bağladı. Gazeteci Vedat Refayeli manidar bir karikatür çizip, güne girer gibi arkadaşlar arasında para toplatıp uçak bileti aldırttı. Ve daha neler neler…

Gelin görün ki günlerdir yapılan bu eleştiri ve haberlere tek bir yetkili çıkıp cevap dahi vermedi. Bari şu sorumuzu yanıtlayın; Aynı fiyata Almanya’ya mı yoksa Ankara’ya mı girelim?

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.