Erzurum Haber

Ameliyathaneden konferans verdi

Ameliyathaneden konferans verdi
530 Kez
09 Mart 2013 - 12:47

Almanya’dan 3. Palandöken Kalp Ve Damar Cerrahisi Günlerine katılan Doç. Dr. Ramazan Gökmen Turan, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’nde hem Buerger hastalığı ve atar damar tıkanıklığına bağlı ciddi bacak ağrısı bulunan bir vatandaşa kök hücre nakli yaptı, hem de konferans verdi.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi konferans salonuna döşenen özel sistemle Turan ameliyat haneden canlı olarak Konferans salonundaki doktorların karşısına çıktı. Turan ameliyatı nasıl yaptığını gelen konuklara canlı yayınla uygulamalı olarak anlattı. Turan ameliyat sırasında konuklardan gelen soruları da cevaplandırdı.  Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Münacettin Ceviz, Fleboloji Derneği himayesinde Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği ile Ulusal Vasküler Endovasküler Cerrahi Derneği desteğiyle yapılan sempozyumda konuyla ilgili uygulamaların ve güncel sorunların ele alındığını ifade etti.

Yapılan uygulamayla ilgili olarak açıklama yapan Ceviz,”Ameliyat ve konferansın aynı anda gerçekleştirilmesi olayı çok nadir oluyor. Bu ameliyat Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin ameliyat hanesinde gerçekleştirildi. Buerger hastalığı ve atar damar tıkanıklığına bağlı ciddi bacak ağrısı bulunan bir vatandaşa kök hücre nakli uygulandı. Bu program içerisinde birçok tedavi metodu uygulamalı gösterilecek. Kök hücre nakli oldukça yeni bir tedavi metodu. Bu işlem hastanın kemik iliğinden kan alınarak yapılıyor. Ayrıştırma sonucu elde edilen kök hücrelerin bir kısmı direk olarak atardamarın içinden veriliyor, diğer kısım ise bacağın iki yanından damar boyunca kas içine enjekte ediliyor. Tedavinin başarısı için hastaların kesinlikle sigarayı bırakmaları ve düzenli egzersiz yapmaları gerekiyor. İşlemin etkisi iki ayda kendini gösteriyor ve tedavi gerçekleşiyor. Biz merkezimizde bu tedaviyi 13 hastaya yaptık. 13 hastanın 11’i çok iyi durumda, biri biraz kötü oda sigara kullandığı için, diğeriyse mevcut durumunu koruyor.” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.