Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Amansız hastalığa yenik düştü

Amansız hastalığa yenik düştü
10 Temmuz 2013 - 13:57

Erzurumlu Milli Boksör Mehmet Ali Uçar, yakalandığı hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetti.
Türkiye Şampiyonu olan Milli Boksör Mehmet Ali Uçar, uzun süredir tedavi gördüğü hastalığa yenik düşerek vefat etti.
15 yıl önce yakalandığı kanser hastalığını, ringlerdeki rakipleri gibi nakavt etmeyi başaran, doktorların ‘Altı ay yaşarsın’ dediği evli ve 3 çocuk babası Uçar, bu sefer Azrail’e nakavt oldu.  Milli boksör yarın (Perşembe) öğlen namazına müteakip Lalapaşa camiinde kılınacak cenaze namazından sonra defnedilecek.

MEHMET ALİ UÇAR KİMDİR
Mehmet Ali Uçar, 1970 yılında Erzurum/Çat Şeyhhasan köyünde doğdu. İlkokulu köyünde okuduktan sonra Erzurum’da akrabaları olan milli boksörlerimizden Ruknettin Okçu’nun tavsiyesi ile boks çalışmaya başladı.
Yolspor’da boks yapan eski boksörler Türkiye Şampiyonu İsmail Sürha ile Zeki Tavlubıyık boksta yetişmesine yardımcı oldular. Antrenör Adnan Kul ile Cahit Himoğlu’nun gözetiminde çalışmasını ilerleterek 1986 yılında 16 yaşında iken İlk resmi karşılaşmasını Rize’de yaptı ve 71 kiloda üçüncü oldu.
1987 yılında da Nazif Kuran’ın nezaretinde 71 kilodan 81 kiloya çıkarak, Hatay’da Gençler Türkiye Şampiyonasına katıldı ve birinci oldu.
Nazif Kuran’ın antrenörlüğünde çıktığı bütün maçları kazanan Mehmet Ali Uçar, 5 Türkiye Şampiyonluğu, 7 Türkiye İkinciliği aldı.
1989 yılında Yugoslavya’da Belgrad Boks Turnuvası’nda ikinci, 1990 yılında Romanya Altın Kemer Boks Turnuvası’nda üçüncü, Uluslararası Atatürk Kupasında birinci, Uluslararası Ahmet Çömert Boks Turnuvası’nda 3 kez üçüncü, bir kez de ikinci; 1998 yılında Rusya’da yapılan uluslararası Sivas Topan Turnuvası’nda finalde kaybederek ikinci oldu.
1999 yılında, Türkiye Şampiyonu olduktan sonra boksu bıraktı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.