Erzurum Haber

Aman Aras, han Aras…

Aman Aras, han Aras…
690 Kez
10 Nisan 2015 - 16:39

Erzurum/zirve2000 Erzurum’u Hınıs ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine bağlayan Erzurum-Muş karayolu, sel nedeniyle ulaşıma kapandı.
Erzurum’da dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış güney ilçelerinde sele dönüştü. Sel nedeniyle Erzurum – Muş karayolu ulaşıma kapanırken, birçok köy sel tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Karayolları ekipleri kapanan yolları ulaşıma açmak için seferber olurken, etkili olan su baskınına karşı setler oluşturuldu. Aras nehri yatağında su seviyesinin yükselmesi karşısında yetkililer bölgede tedbir alırken, vatandaşlar arasında kısa süreli panik yaşandı.
İLÇELERDE DURUM
Erzurum’un ilçelerinde dün gece saatlerinde etkili olan sağanak yağış, sele dönüştü. Nehirlerin debileri artarken, bazı yolların sel suları altında kalması nedeniyle ulaşım trafiğe kapandı.
Erzurum’un Oltu, Tekman, Hınıs, Karayazı ve Karaçoban ilçelerinde sağanak yağış dün gece saatlerinde etkili oldu. Sağanak yağış beraberinde sel getirirken, alçak kesimlerde bulunan ev ve hayvan barınaklarında su baskını yaşandı. Sel suları nedeniyle Aras Nehri ve Oltu Çayının debisi arttı. Aras Nehrinin taşması üzerine Erzurum – Muş Karayolu 50. kilometrede ulaşıma kapandı. Karayolları ekipleri yolun yeniden ulaşıma açılması için çalışma başlattı.
Kuraklık nedeniyle son yıllarda kuruma tehlikesi baş gösteren Oltu çayı da sel sularıyla eski heybetine kavuştu.
Oltulular Nisan yağmurunun zamanında yağmasının bölge için çok faydalı olacağını belirtti.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.