Erzurum Haber

“Amaç cağ kebabı yapmaktan çıkmış”

“Amaç cağ kebabı yapmaktan çıkmış”
1.423 Kez
30 Haziran 2013 - 21:27

Erzurum’un en önemli markalarından biri olan Cağ Kebabı kalite açısından zor günler yaşıyor. Hemen hemen her sokak başına açılan cağ kebabı salonları cağ kebabının tat ve hijyen açısından kalitesinin düşmesine neden oluyor.

Emrah AKKAYA/ERZURUM

Türkiye genelinde ve Erzurum’da Cağ Kebabı salonlarının sayısı her geçen gün artıyor. Sayının artmasıyla birliktede cağın tadında sorunlar meydana geliyor. İşletme sahiplerinin markayı korumaktan çok para kazanmayı düşünmelerinden dolayı da Erzurum’un en önemli markası büyük zarar görüyor. Cağ kebabının mucidi Kemal Koç, bu sorunun Türkiye genelinde mevcut olduğunu belirtirken, Erzurum’un en eski cağ kebabı ustalarından olan Şakir Aktaşta her önüne gelenin neredeyse cağ kebabı salonu açtığını ve bu işin Erzurum tabiriyle cılkını çıkardıklarını söyledi.

Cılkını çıkardılar

Erzurum’da her köşe başında, merdiven altında ve dernekler tarafından yapılan cağ kebabı gelen turistlere kötü tanıtım yapılmasına neden oluyor. Gel Gör Cağ Kebabı’yla Erzurum’da bir marka olan Şakir Aktaş, bir an önce gerekli denetimlerin yapılması gerektiğini dile getirerek, “Cağ kebabı Erzurum için çok önemli bir markadır. Ama ne yazık ki her köşe başında, merdiven altında ve dernekler tarafından, Erzurum tabiriyle söylemek gerekirse bu işin cılkı çıkarıldı. Erzurum’da cağ kebabını hakkıyla yapan 4 veya 5 yer var. Yani Erzurum’daki cağ kebabı işletmelerinden yüzde yetmişi merdiven altı üretim yapıyor. Bu işe bulaşıkçılıktan başladım. Kısacası temelden yetiştim. İlk başta döner ustalığı yaptım, sonradan cağ kebabı ustası oldum. Yaklaşık 20 yıldır cağ kebabı ustasıyım. Ama bazı insanlar heveslenip cağ kebabı salonu açar oldu. Buda cağ kebabın kalitesinin düşmesine neden oluyor. Ufacık dükkanlarda müşteriye hizmet vermeye çalışıyorlar. Biz burada 30 kişilik ekiple bile bazen müşteriye yetişip hizmet etmekte zorluk çekerken oradakiler nasıl hizmet veriyor merak ediyorum. Dışarıdan gelen vatandaşta kimin iyi kimin kötü cağ kebabı yaptığını bilmediği için nerede cağ yiyeceğini bilmiyor. Şans eseri bir cağ dükkanına giriyor. Eğer oradaki cağ kötüyse o vatandaş cağ kötü diyor ve gittiği yerde bizi kötü tanıtıyor. Tam tersi durumlarda oluyor tabi ama genel olarak bu işe bir düzen getirilmeli. Bazı müşteriler bize geliyor eğer buradaki cağ kebabın tadına bakmasaydım cağ kebabı yediğimin farkına varmazdım diyor. Bazı işletmeler dernek adı altında cağ kebabı satıyor. Buda haksız rekabete neden oluyor. Ayrıca çoğu işletme sigortasız eleman çalıştırıyor. Özetlemek gerekirse cağ kebabın kalitesini düşürüyorlar. Hijyenden uzak yerlerde üretim yapanlar var. Belediyelerimizin gerekli denetimleri yapması gerekiyor. Çünkü cağ kebabı Erzurum’un markasıdır. Bu markaya hep beraber sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

“Derneklerle başımız belada”

Dernekler tarafından yapılıp satılan cağ kebabının hem esnafa hem de markaya büyük zarar verdiği iddia ediliyor. Erzurum Lokantacılar Odası Başkanı Zeki Pınar, başlarının derneklerle belada olduğunu vurgulayarak “ Dernekler bize vermiş olduğu zararlar çok büyük. Biz bu durumu yetkililere bildirdik fakat elle tutulur bir sonuç alamadık. Çünkü cağ kebabını yapan yerleri düzgün denetleyen bir yer yok. Tabi ki cağ kebabını en iyi şekilde yapan yerler var bunu reddetmiyoruz. Ama herkes cağ kebabını kaliteli yapmalı gelen turiste en iyi cağ kebabını sunmalı ki cağ kebabımız kötü anılmasın. Biz bu yüzden turist rehberlerini de uyarıp gelen turistleri kaliteli cağ kebabı yapan yerlere götürmelerini istiyoruz. Ayrıca cağ kebabının 22 santim olması gerekiyor. Ama bazı esnaflar 17 santim cağ kebabı yapıyor ve 3 buçuk liraya satıyor. Buda cağın kalitesini düşüren en büyük olaylardan biridir. Normal bir cağın fiyatı 6 ile 7 lira arasında değişiyor. Artık cağ kebabı için gerekli denetimler yapılıp bir düzen getirilmelidir” şeklinde konuştu.

“Amaç cağ kebabı yapmaktan çıkmış”

Erzurum’da cağ kebabın mucidi olarak bilinen Kemal Koç cağ kebabın bugünkü geldiği durumu değerlendirdi. Kemal Koç, “Artık asıl amaç cağ kebabı yapmaktan çıkmış, amaç küçük bir yer açarak paramı kazanırım mantığına bürünmüş. Buda cağ kebabın tadının kaybolmasına neden oluyor. Ayrıca bizleri de fiyat konusu olarak olumsuz etkiliyor. Düşük fiyata cağ satarak piyasayı düşürüyorlar. Bazı insanlar cağ kebabıyla ilgi yalan açıklamalarda bulunuyor. Örneğin bazı cağ kebabı satan yerlerdeki ustalar yok kuzuları kendimiz yetiştirip cağ kebabı yapıyoruz diyorlar. Onlara Allahtan korkun diyorum. Erzurum’da kuzu ne arar. İşte böyle insanlar esnaf olmuş. Aslında cağ kebabı Osmanlınındır. Yani atalarımızın kebabıdır. Cağ kebabını ben dükkan açıp satmadan önce çoğu köy ve beldede evlerde yapılıp yenirdi. Cağ kebabını Erzurum merkezde yapıp satmaya 1982 yılında karar verdim ve bu kararı aynı yıl hayata geçirdim. Baktım ki talep çok karşılayamıyorum. Dükkanı büyüttüm ve herkes cağımı tatma fırsatı buldu. Dükkanı açtıktan tam 3 sene sonra yani 1985 yılında cağ kebabı bir marka olmuştu. Buda bizim yaptığımız reklam kampanyaları sayesinde oldu. Bursa ve Antalya’da cağ kebabı salonlarım var. Oralarda da en iyi şekilde Erzurum Cağ Kebabını tanıtıyorum. Birçok ünlüyü salonumda misafir ettim. Ama şimdi her köşe başında açılan salonlar aynı hizmeti ve kaliteyi veremiyorlar. Ben isterim ki hepsi kaliteli cağ yapsın Erzurum’a yararları dokunsun. Bu durumun aslında işsizlikten meydana geldiğini düşünüyorum. Kolay para kazanma yolu olarak insanlar cağ kebabı salonu açıyor. Şimdi 2 açıdan bakmak lazım olaya. Birincisi cağın kalitesi düşebiliyor. 2’ncisi ise o dükkanı açan adam çoluk çocuğuna ekmek götürmek istiyor. Anlayacağınız ona da hak vermek lazım.  Ayrıca bu olaya sadece Erzurum’da değil Türkiye’nin her yerinde cağ kebabı salonları açılıyor. Bilende bilmeyende açıyor” ifadelerini kullandı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.