Erzurum Haber

Almanya’da Türk çocuklara ‘himaye’

Almanya’da Türk çocuklara ‘himaye’
468 Kez
20 Şubat 2013 - 11:36

Almanya’da her yıl 4 bin Türk çocuğu Alman Gençlik Dairesi’nin himayesine alınarak kendilerine yabancı bir ortamda yetişiyor .

Avrupa Elazığlılar Derneği (AED), Almanya’nın Gelsenkirchen şehrinde bir panel düzenledi.

Almanya’da her yıl 4 bin, toplamda 36 bin Türk çocuğunun, Alman Gençlik Dairesi (Jugendamt) tarafından himaye altına alınmasını panel konusu yapan AED, Türk ailelerinin bilinçlenmesine yönelik ve çocukların yetiştirilmesindeki Alman kanunlarını açıklayan bir panel düzenlediğini açıkladı.

Panele çok sayıda Elazığlı ve gurbetçi aileler katıldı. Panelde Türkiye’de Çocuk Esirgeme Kurumu’nun bir benzeri olan Alman Gençlik Dairesi’nin yaptığı faaliyetler, dairenin yetki ve kanuni haklarını Türk ailelerine açıklandı.

Panelde Almanya’daki Türklerin kanayan yarasını masaya yatırdıklarını belirten AED Genel Sekreteri Cihan Ural, ailelerin bilinçlenmesi ve çözüm yollarının açıklanması için paneli düzenlediklerini belirtti. Almanya genelinde 100 bin Türk ailenin Alman Gençlik Dairesi çalışma alanına girdiğini vurgulayan gazeteci Cihan Ural, “Alman Gençlik Dairesi’nin 110 yıllık bir geçmişi var.

Türkiye’deki Çocuk Esirgeme Kurumu gibi faaliyetlere sahip olan Gençlik Dairesi ailelerin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısını dikkate alarak gelen şikayet ve talepler üzerine çocuklara bakıcı ve koruyucu aile bularak çocukların yetiştirilmesinde etkili olmaktadır.” dedi.

Ailelerin kanunen zorunlu olan kontrollerini yapmalarını hatırlatan İsmail Çevik, “Çocukların U kontrolleri olarak bilinen kontrollerin zamanında yapılması, okuldaki veli toplantılarına muhakkak katılmalarını, çocukların beslenmesi ve giydirilmesinde çok dikkatli olunması gerekmektedir.” ifadesini kullandı.

Türk aile yapısındaki gelenek ve göreneklerin birçoğunun Alman kanunlarına göre geçerli olmadığını belirten Çevik, çocukların 12 ve 14 yaşına kadar olan yetişmelerinde çok hassas davranılmazsa ileride büyük faturalar ödendiğini açıkladı. Almanya’da yaşanmış ve mahkemeye intikal etmiş örnekler üzerinden açıklama yapan Çevik, çocuk yetiştirilmesinde ailenin tutum ve davranışlarında komşuların, öğretmeninin ve doktorun büyük rol oynadığını hatırlattı. Çevik, bakıcı ve koruyucu ailelere teslim edilen çocukların büyük çoğunluğunun kimlik, dil ve din problemleri yaşadığını örnekleri ile gördüklerini belirtti. Türk ailelerinden koruyucu ailenin çok az olduğunu belirten Çevik, bakıcı ve koruyucu aile sayısının artmasını talep etti.

Konferansın ikinci kısmında dinleyicilerin sorularını bire bir cevaplayan gazeteci Ural ve Çevik, bazı ailelerin problemlerini özel olarak dinledi ve takip edilecek yolları izah etti.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.