Erzurum Haber

Allah koruyor!

Allah koruyor!
1.789 Kez
01 Temmuz 2019 - 11:36

Erzurum/zirve2000 Cumhuriyet Caddesi’ndeki Çaykara İş Merkezi’nin yapımı esnasında proje dışına çıkılarak imar mevzuatına aykırı hareket edildiği, yıllar içinde alt katlarda ki kolon ve kirişlerin kesildiği tespit edildi. Ömrünü tamamlamış eski binanın her an yıkılması an meselesi.

Cihat İncesu/Pusula-ÖZEL HABER
Necati Güllülü’nün Erzurum Belediye Başkanlığı döneminde yapılarak hizmete açılan Çaykara İş Merkezi’nin projesine uygun yapılmadığı tespit edildi. Seksenli yıllardan beri hizmet veren ve ömrünü tamamlayan iş merkezi can ve mal güvenliğini tehdit ediyor.

Belediye rapor hazırladı
Çaykara İş Merkezi’nde faaliyet gösteren Mado Kafe’nin sahibi işadamı Hüseyin Yavuz’un şikâyeti üzerine inceleme başlatan Erzurum Büyükşehir Belediyesi, dehşete düşüren bir rapor hazırladı. Belediyenin mimar ve mühendislerden oluşan teknik personelinin hazırladığı rapora göre önlem alınmaz ise facia kaçınılmaz.

İşte rapordaki dehşete düşüren ifadeler:
• 4 ve 5. katlarda binanın projesine göre 20cmx60cm ebatlarında olması gereken kolonlar yerinde yok.
• Mado Kafenin altındaki kirişler kesilmiş.
• Bodrum kattaki oto yıkama olarak kullanılan alanda 50cmx60cm ölçülerindeki kiriş, 15cm tıraşlanmış ve kesmeden dolayı kılcal çatlaklar oluşmuş.
• Zemin katta bulunan 90cmx185cm ölçülerindeki bölgeye kapı boşluğu açılmış.
• Yine alt zemin kattaki oto yıkama alanında projeye aykırı kirişler ile oynanmış, betonarme perde yerine kirişler tuğla duvar ile kapatılmış.
• Aynı yerde 320cm betonarme perde yerine tuğla duvar örülmüş.
• Bodrum katta 6.50 metre perde duvarın 3.20 metrelik kısmı yerinde yok.
• Projede olmamasına rağmen katlar arasında merdiven geçişleri yapılmış.
çaykara iş merkezi 1
Belediye masrafları üstlenmiş
Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderdiği resmi yazıda söz konusu binanın 35-40 yıl önce inşa edildiğini, 2019 yılında yürürlüğe giren deprem yönetmenliğine uygun olup olmadığının tespitinin yapılamayacağı ve yapının 6306 sayılı kanun kapsamında değerlendirilmesini istemiş. 6306 Sayılı kanun gereği yapı güvenlik raporu için ortaya çıkacak masrafların bina sakinleri tarafından karşılanması gerektiği ifade edilmesine rağmen can ve mal güvenliği yönünden sıkıntı yaşanmaması için maliyetin belediye tarafından karşılanacağı bildirilmiş.

Yeni bir facia yaşanmasın
İstanbul ve Konya’da meydana gelen göçük olaylarında onlarca kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan işadamı Hüseyin Yavuz, “ Konumu itibari ile iş merkezindeki en değerli mekan bizimki.
hüseyin yavuz
Burada önemli olan bir kişinin bile burnunun kanamaması. Çaykara İş Merkezi yapımından itibaren projelere uyulmamış. İlerleyen yıllarda her işyeri kendine göre düzenlemeler yapmış. Yukarıdaki katlarda olması gereken kolonlar yok, bizim işyerinin altı adeta oyulmuş. Aşağılarda ise kirişler tıraşlanmış, perde duvarlar ortadan kaldırılmış. Binanın yaşı dikkate alındığında her an bir facia yaşanabilir. Bu nedenle avukatım aracılığı ile suç duyurusunda bulundum” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.